Kertokaapa Ruotsissa huurrelintuja pyytämässä käyneet saalistietojanne ja mistä päin ruottia olette pyytäneet lintuja? Itse Aapualla pari kertaa tyhjää käynyt pyytämässä. Lienee kova pakkanen ollut syynä heikkoon saalissaldoon. Miettinyt tässä jos vaihtaisi eneitalvena paikkaa missä huurremetsoa jahtaa. Ruotsissa muitakin talvilinnustuspaikkoja on.
Talvilinnustus Ruotsissa?
4
875
Vastaukset
- Koppa keppanaa
se huurteinen kotona ja katsele mäkihyppyä. Syksy tarjoaa hyvät lintumaat myös kotoisessa suomessakin ilman ylimääräisiä välikäsiä. Miksi mennä merta edemmäs kalaan.
- arska arkalasta
Joo kato ku ite aina kippaan kopan keppanaa syksullä ja kossuakin menee. Sitten ajalen aamulla taunuksella tiellä ja ammun ikkunasta poikuuvvet pois. Mulla tul ihan sma mieleen, ettö miksi mennä merta atemmäs kalaan/ metälle? Ja kalaa saan yleensä äitiltä kun se keittelee seitisoppaa.
- Piliki sinä vaan
arska arkalasta kirjoitti:
Joo kato ku ite aina kippaan kopan keppanaa syksullä ja kossuakin menee. Sitten ajalen aamulla taunuksella tiellä ja ammun ikkunasta poikuuvvet pois. Mulla tul ihan sma mieleen, ettö miksi mennä merta atemmäs kalaan/ metälle? Ja kalaa saan yleensä äitiltä kun se keittelee seitisoppaa.
Kun uskallat noin esittää elokuvan sankaria. Miksihän sinä et oo pääosissa esim. James Bondin elokuvissa.
Ihan ällistyttävää tuppurointia semmonen. Olisit just nappiin sopiva, "taunuksella ajeleva" kalaan menijä.
Ehkäpä se vielä nappaa, sano.
- Pyy vielä oksalla
Arvaappa miksi siellä ei enää ole lintuja? Suomalaiset ahneet paskiaiset ovat paukutelleet kannat nolliin. Nytkö pitää sitten etsiä uusi paikka mistä voi hävittää seuraavaksi lintukannat?
Olisi sielläkin alueella pitänyt rajoittaa jo vuosia sitten metsästystä sekä myytyjen lupien määrillä sekä saaliskiintiöllä. Pilattu koko paikka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi499881Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit116661Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j736005Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?395866Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464094Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2632976Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?382286- 611265
Suomussalmen baarit
Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik191096Millä paikkakunnalla kaivattusi asuu
Jäikö sydän jonnekin? Jos, niin minne tai mihin? Laita paikkakunta tai paikka ja kunta🤭 Esim. Helsinki tai Pubin vessa48945