Mistä pirajoita?

Jukkista

Eli saako em.kaloja ostettua nykyään mistään? Ajattelin laittaa akvaarion pitkästä aikaa, 15-20v sitten oli puna-pirajoita 550L altaassa ja kalat kutivat täyttä päätä.. Poikaset eivät tosin menestyneet mitenkään. Mutta aiheeseen: Mikä akavaariokauppa pirajoita(pieniä)myy nykyään(jos myy)uudellamaalla? PK seutu etusijalla.

1

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Nykypäivän tietämyksen ja suosituksien mukaan punapiraijaa suositellaan pidettäväksi n. 2000l akvaariossa, miksi?
      Piraijat ovat parvikaloja joista suurehkon ( 10 päätä) parven poikasista yleensä kannibalisoidaan nuoruus vuosina 30%. Piraijoita kannattaakin hankkia parikymmentä kerralla sillä vanhaan parveen lisätyt kalat tullaan aina syödyksi.
      Optimi akvaario koko olisi, jos saisin suositella; 2000 x 80 x 80cm. Pienemmässä ne eivät menesty sillä tavalla miten niiden kuuluisi vankeudessa elää. Toisaalta, nämä kalat ovat siltikin mielestäni ainoastaan yleisö akvaarioissa esiteltävä laji, ei koti akvaristeille ellei heillä ole valmiutta todella suureen akvaarioon, biotooppi tyyppiseen kaistaleeseen mukailtu luonnon joen kohta johon kalat kasvatetaan vankeudessa.

      Itsekin noita haaveilin mutta mitä enemmän luin ja opiskelin lajista, sitä enemmän olen sitä mieltä että eivät ole mun juttuni.

      Akvaarion puhtana pito vaatii todella paljon sillä aina jää jonnekin jokin kimpale veteen mätänemään jonka kuormitus pitää jotenkin saada stabiloitua ettei piraijoihin isek taudit tätä kautta. Erittäin jämerä suodatus järjestelmä on siis aivan must juttu.

      Mutta jos nyt kuitenkin päätät näitä hankkia, liikkeet ovat moraalittomasti taatusti mukana hankkeessasi ;( niin siitä vaan soittelemaan paikkakunnan akvaliikkeet läpi. Oman paikkakuntanikin pikkuputiikki oli niitä valmis minulle toimittamaan mutta onneksi en niitä sitten lähtenyt haalimaan.
      Jo toimitus on oma riskinsä miten pakata kala jonka hampaisto repii vahingossa kuljetus pussit riekaleiksi ja kala on sen jälkeen entinen kala.

      Mä käyn katselemassa piraijoita joka kesä Särkäniemessä, saan sieltä sen kiksin täyteen mitä piraijoista haluan, kysyessä jopa pääsen niitä ruokkimaan ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      24
      1712
    2. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1371
    3. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      97
      1367
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      65
      975
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      862
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      47
      846
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      833
    8. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      26
      780
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      767
    10. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      120
      706
    Aihe