Kuka sen tietää, missä päin nettiä on hyviä nuotteja imutettavaksi virret klassillinen laulut kansansävelmät yms: kelpaa. Kiitän osoitteista.
Ps; siionin laulut nuottikirja minulla on jo.
Ps; siionin laulut nuottikirja minulla on jo.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Eikö tuo ole sitä piratismia? Höh, vakas vanhoilla päivillään sortuu moiseen :)
Nuotteja saa kopioida omaan käyttöön, mutta ne tahtovat olla kaupallisten hallussa suurelta osin.
Olen vähän löytänyt Pacelbeli nuotteja Bachkin siellä näytti mainostavan erinomaisuuttaan Waltherkin , ja monia muita mutta lisää kaipaisin.
Nämät mitä printtasin ovat sellaisia keskinkertaisia, jotat lennokkaan hyviä sovituksia kaipaan vielä.
soitatko jotain soitinta? Itse olen kuorossa,lauluihmisiä.Muuten vain kiinnostaa,kun isä ja äitikin olivat aikoinaan ahkeria musiikin ystäviä.Oletko jo kauan harrastanut?
Kyllä harjoitella, minulla on nyt koskettimet ja hammond modyyli.
Minulla on kädet sellaisessa kunnossa että heikosti onnistuu, ja silmät tuovat vaikeutta myös, olen niitä pikku hiljaa palauttamassa alkuperäiseen kuntoonsa, joten toivossa olen että joskus onnistuu paremmin.
Täälläkin kirjoitteluni jopa häiriöksi asti on virheitä täynnä, tosin soitossa saa jonkin verran harjoittelun kautta onnistumaan paremmin kuin kirjoitatmisen.
Rakastaisin siionin laulujen soittamista, mutta siinä on taas tämä hermoston heikko tila; ja olen ihmetellyt että kuinka se äänikin voi vaikuttaa hermostoon, tosin olen herkkä hankaussähköllekkin että kaikki materiaali jota käytän vuoteessa istumissa pitää olla lunnonmateriaalia, ja niissäkin on heikkoa sähköisyyttä.
Nahka tuntuu oelvan kaiken paras.
Tämä yliherkkyyshän menee varmasti pois jos saan hermoston kuntoon, siinä vaín on suuri urakka..
Musiikki on ihanaa. :o)
mutta soittamisen ilohan on varmaan tärkeintä,ei juuri kohdalleen menevät nuotit.Eikä sinun kirjoituksesi ole millään lailla epäselvää;kuka meistä on täydellinen kirjoittaja kielioppeineen?
Kiitos taas kun vastasit, musiikin iloa sinulle ja siunausta,vakas hyvä.Ja toivottavasti terveyttäkin riittää.P.s urkumusiikki on hyvin kaunista kuunnella.
Minä kuuntelen paljon musiikkia (klassista), etenkin mahtipontista, surumielistä tai muuten vain romanttista. Olen kai niin suureellinen...
Toisaalta tuntojani saattaa siksi koskettaa tuollainen musiikki, kun olen yhä masentunut. Tshaikovskin pateettinen (kuudes) sinfonia on masennuksen huipentuma, säveltäjähän taisi tehdä itsemurhan vähän ko. sinfonian ensiesityksen jälkeen. Eli masentuneen kirjoittamaa musiikkia.
ja luonnollisesti hengellinen musiikki (virret ja siionin laulut) ovat rakkaita.
Itsekin kuuntelen paljon musiikkia tunnetilojeni mukaan.Jos on surumielinen päivä,laitan soimaan vaikka Varsova-konserton(en nyt muista,oliko se Bachin)tai esimerkiksi Griegin pianokonserton.Silloin itken itkujani pois.Yksi suosikeistani on myös Saint-Saënsin Eläinten karnevaalit,jossa on erittäin kaunista musiikkia.Joutsenen kohdalla taas herkistää...
Minulle musiikki on eräs keino purkaa tunteitani,että jaksan taas eteenpäin.
jäi minultakin mainitsematta,ehkä niin jokapäiväinen musiikki.Rakasta ja tuttua.
Tämän herran sovituksia .
http://search.msn.co.uk/results.asp?co=20&RS=CHECKED&FORM=SMCB&ba=0&v=1&CY=en-gb&q=pachelbel
pacprele on eräs melko mahtava.
Nimeä en ihan varmman muista mutta jotakin tuollainen se on, kattelen linkkiä jossa se on, laitan myöhemmin.
Kiitoksia. En tuohon säveltäjään olekaan vielä tutustunut. Pitänee mennä koluamaan kirjastoja, kunhan pääsen.
Itse jouduin halkemaan Midi plug in -nin että sain kuulumaan.
http://www.dfel.com/midistuff/midi.htm
Aluksi .
on mukavaa saada linkkejä tähän Pachelbeliinkin.Kiitos sinulle,siunausta ja hyvää yötä!
Palstalla taas tavataan.
On myös hyvä.
Ja tämä kai kuuluukin , en swaanutkaan sitä toista kuulumaan.
http://www.virtuallybaroque.com/track418.htm
Kuten tavallista arvostetuimmat ensimmäisinä, ja parhaat viimeisenä. :o)
http://www.virtuallybaroque.com/list5gb.htm
http://www.virtuallybaroque.com/track195.htm
Mahtava.
Täällä on hyviä. Opetttele kuuntelemaan ;)
http://www.yle.fi/aanilevysto/firs2/saveltaja.php?Id=Linjama Jaakko&lang=fi
Ku mieletön musiikkikonetta ja täällä ihmwtwllään mistä äänikuuluu, vai kuuluuko se.
Ainakin opetella saa jos noita linkkejä meinaa saadä jotakin ääntelemäänkin.
Kiitos kuitenkin onhan siinä jo valtava linkkimäärä-
Olet sovittanut Linjamat uusiksi?
Joitakin olwen Soinnutellut omaan kirjaani , no eihän linjama ole yksin,,,, eikä kai sovituksissakaan silleen moitittavaa.
Minulla hermosto on vain niin herkkä että jotku äänikerrat ja yhdistelmät vastaa hermostoon.
Aivan sama tunne kuin sähköön altistuminenkin.
????????????????????????????????????????????
Tai mikä siinä on joka aikuttaa ja mihin, hermostokai se vastaanollaat jopa äänien värähtelytkin.
sain kuunneltua antamaasi linkkiä!Musiikki oli erittäin kaunista ja toi levollisen mielen kiireisen koulupäivän jälkeen.Kiitos Sinulle!
P.s täytyy jatkaa illalla...
vielä Bachia jne.!Voi että olen onnellinen ja kiitollinen-kuten huomannet-sangen innostunut.Kaunista ja vielä kerran kaunista.
Nyt taisi mennä ilta kuunteluksi.KIITOS.
No nyt ymmärsin sun LinjamaSyndrooman.
Mulla menee hermot joihinki poppisävelyhdistelmiin mitä ohimennen joutuu kuulemaan. Korvasta sisään ja ulos se menee, mutta sitten kun tulee joku karsee biisi niin alkaa ottaa päähän ja huomaa että siellä on radio päällä..
Eikä kiittämistä , ne ovat ihan vapaasti netissä.
Mutta jotkut tosi akuniita, lähettelin Jouluksi sinne suomeen ystävilleni muutamia cd levyjä, joten musiikki siellkin soi :o)
Bach ja pah.
Mua ei hirveästi klassinen kiinnosta, että aika hiljaista muusikki elämässä.
No kuuntelen kyllä jos joku kuuntelee tai joskus radiosta, mutta en vaivaudu ostelee levyjä kun niistä 95% on roskaa enkä jaksa vaivautua koota sellaista levyä, joka miellyttäis minua.
Linjaman tuotanto päähän ota päinvastoin, mutta HERMOSTOON; se tuntuu ilkeästi kuin heikko sähkölautaus olisi koko ajan ruumiiseen kosketuksessa, määrätyissä sangyissä en voi etes yrittää nukkua, silloin tuntee jo kuin roikka olis vederttynä selkärankaan kiinni.
Tuntuu täydelleen kuin suora sähkö tulisi ruumiiseen ja voimistuu koko ajan, alkuunhan sitä ei tunne mutta jo hetken perästä alkaa hermosto tutiseen. Joten peti pitää olla sähköisyysvapaa.
googleen vain kirjoitat pachelbel midi wav mp3
Siitä se lähtee.
mutta kaunista on Bach,eihän sitä nyt joka päivä.Aikansa kutakin.Ja vaihtelu virkistää,kun sai noita uusia linkkejä.
Quick timella:
http://medlem.spray.se/vakasa/?
Linkkejä sivulla on linkki.
Täällä on tuhat feikkiä sinun hermostoa parantamassa. Ole hyvä!