vuokralla vai oma osake

kerrostalo nykyään.vantaa. vuokra 600ekaikkinensa (sauna). onko laskemia paljonko häviää jos seuraavat 10v asuu vuokralla eikä osta omaa osaketta. osake olisi samoilta seuduin.
omahan se osake olisi täysin kun velat olisi maksettu jolloin voisi nauraa paljon olisi hävinny kun olisi vuokralla ollut
4509
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Melkoisen vaikea laskea tuota kun et kertonut minkä hintaisesta osakkeesta on kyse. Se tieto on sentään tässä vertailussa ihan yhtä tärkeä kuin vuokrakin.

Todennäköisesti vielä kymmenen vuoden kohdalla rahavirtojen yhteissumma on miinuksella. Tosin sinulla silloin olisi jo osittain maksettu asunto eikä varmaan enää kovin pitkä matka siihen, että pääset asumaan pelkällä vastikkeella. Sittenhän se omistamisen hyöty vasta oikein näkyy.

Äänestä

mutta nyt jo pitkään vuokranantajana joten kirjanpitopohjaa
laskelmille on.
Hyvä nyrkkisääntö on että puolet vuokrasta häviät.

Elikkä menetät noin 300€/kk asuessasi vuokralla omistamiseen
verrattuna.

10 vuodessahan tuo tekee 36 000€.

Siis edellyttäen että maksat vuokrasi itse.
Mahdolliset sossujutut ja asumistuet tietty sotkevat tuota mitä
en tietenkään voi tässä huomioida.

Äänestä

> omahan se osake olisi täysin kun velat olisi maksettu jolloin voisi nauraa paljon olisi hävinny kun olisi vuokralla ollut

Kyllä osake on oma jo alusta lähtien - ainakin siinä mielessä, että

- sen kanssa on oma tupa & oma lupa ts. ei tarvi kysellä keneltäkään lupaa seinän maalaamiseen eikä tarvi pelätä, että vuokraisäntä tartteekin kämpän ensi syksynä sukulaispojalleen = menee se tehty remontti hukkaan

- asuntoa voi käyttää jonkin toisen lainan vakuutena, vaikka siitä olisi vielä velkaa jäljellä (ei tietenkään alkuun, kun velkaa on koko vakuusarvon edestä)

> kerrostalo nykyään.vantaa. vuokra 600ekaikkinensa (sauna). onko laskemia paljonko häviää jos seuraavat 10v asuu vuokralla eikä osta omaa osaketta

Jos verrataan pelkästään kk menoja, niin näissä ei suuria eroja ole. Maksat nyt 600 €/kk, mutta ensi vuonna 3 % = 18 e/kk enemmän, 2012 jo 636 €/kk ja 2020 783 €/kk. Kaikkiaan rahaa palaa vuokraan 10 vuodessa 82539,93 €.

Omistusasujalla taas lainakulut vastaavasta (ostohinta 118 k€, lainaa 100 k€, loput säästöjä) asunnosta 600 €/kk + vastike 200 €/kk. Siis nyt. Vuonna 2020 lainakulut edelleen 600 €/kk , ainoastaan vastike on noussut inflaation tahtiin lukemaan 260,95 €/kk (+3%/vuosi). Omistusasujalla palaa siis rahaa 10 vuodessa 99513,31 € eli 16973,38 € enemmän....

...mutta vuonna 2020 alkuperäisestä 100 000 € lainasta on jäljellä enää 72 000 € ja asunnon arvo on noussut +30 % = 153 000 euroon ts. velan osuus on jo alle puolet

...mikä siis tarkoittaa sitä, että omistusasuja on polttanut asumiseensa n. 100 k€ ja kartuttanut omaisuuttaan 18 k€ (alkup. käsiraha) -> 153-72 = 81 kiloeuroon (+350 % / 10 vuotta). Tämä huomioituna omistusasuja onkin säästänyt vuokraloiseen verrattuna keskimäärin 529,50 €/kk .... että vuokralla kannattaa tuhnuttaa ainoastaan, jos vuokran ja omistusasunnon menojen erotus on tätä luokkaa.

Johtopäätös: vain umpihullu ja/tai köyhä, jolla ei ole tarvittavaa 15 % omarahoitusta, tuhnuttaa vuokralla. Kumpaan ryhmään sinä kuulut?

PS. toki voidaan alkaa vetämään pöytään remonttikustannuksia, mutta
1) laskelmassa ei ole huomioitu omistusasujan verovähennyksiä, joilla saa jo jonkun pienemmän remontin kulut katettua / 10 vuotta
2) reilun 60 tonnin tienististä nyt on varaakin maksaa 1 kpl putkiremontteja (á 35 tonnia) ....etenkin, kun muistetaan että se todellinen tienaaminen on vasta alkamassa (kun korkojen osuus lyhennyksistä koko ajan kutistuu)

Äänestä
  • > Tämä huomioituna omistusasuja onkin säästänyt vuokraloiseen verrattuna keskimäärin 529,50 €/kk

    Ups, tästä unohtui se 18 k€ käsirahan osuus eli tienistiä onkin tullut vain 383,56 €/kk.

    No, aika paha on vuokra"säästäjän" silti samaan tahtiin itselleen varallisuutta kartuttaa, vaikka sijoitusleikkeihin olisikin käytettävissä samanlainen 18 000 euron alkupotti (...mitä ei vuokraluusereilla tietenkään ole, kun ei ole kärsivällisyyttä eikä laskupäätä) + TEORIASSA mahdollista laittaa myös säästöön omistusasujan kulujen (keskimäärin 829 €/kk) ja vuokran (keskimäärin 688 €/kk) erotus.

    Jos em. säästöille saisi 5 % reaalituoton (siis verojen, tilinhoitopalkkioiden yms. jälkeen) niin silloin vuokraloinen saisi kartutettua itselleen 10 vuodessa noin 52 000 euron omaisuuden. Jos. Tässähän on vaan 2 pikku kompastuskiveä. 1) Vuokraloisilla ei ole malttia/älliä kerätä 18 tonnin pottia. 2) Vuokraloisilla ei ole malttia/älliä laittaa 200 €/kk (omistusasunnon ja vuokran erotus) säästöön joka kk. Eli todellisuudessa vuokralainen tekee 10 vuodessa tasan 0 euron tilin ja häviää siis "sijoituskisassa" omistusasujalle 81 000 euron verran.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


34rr kirjoitti:

kerrostalo nykyään.vantaa. vuokra 600ekaikkinensa (sauna). onko laskemia paljonko häviää jos seuraavat 10v asuu vuokralla eikä osta omaa osaketta. osake olisi samoilta seuduin.
omahan se osake olisi täysin kun velat olisi maksettu jolloin voisi nauraa paljon olisi hävinny kun olisi vuokralla ollut

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu