Kotkan perussuomalaiset ovat rehtiä porukkaa ja tiedän sen kuuden vuoden ajojahdin kokemuksella.
Ei ollut vasemmistoliiton Pentti Tiusasesta eikä muistakaan ns. pintapoliitikoista mihinkään, kun vajaat kuusi vuotta sitten mustia listoja Kotkan kaupungilta penäsin, mutta sitten astui kehiin Kotkan perussuomalaisten Jari Taipale, joka potkaisi aloituspallon, jonka lento pitää yhä Juho Eerolan johdolla.
Kotkan kaupunki on ylläpitänyt vuosia keinotekoisesti salassa pidettyjä asiakirjoja minusta ja tekemisistäni. Nyt olen saanut asiakirjat haltuuni ja Kouvolan poliisi tutkii juttua sen rikoshistorian suurimpana vyyhtinä.
Juho Eerola auttoi meikäläistä rohkeasti välittämättä Kotkan kaupunginhallituksen tekemästä rikosilmoituksesta ja julkisuuden paineesta. Hänen Seppo-isänsä oli jo vuosia aiemmin kyseenalaistanut Kotkan kaupungin virkamiesten valheellisen menettelyn ylläpitää vääriä ja valheellisia asiakirjatietoja ja levitellä minun terveydentilatietojani ulkopuolisille ym.
Juhon Seppo-isää painostettiin luopumaan väärinkäytösten selvittämisestä, mutta Seppo Eerola ei taipunut painostuksen edessäkään.
Näyttää siltä, että Juho on perinyt isältään periaatteen, jota koko Suomen kansa tarvitsee ja se on oikeudenmukaisuuden periaate.
Mielestäni Juho Eerola on oikea ja kykenevä mies eduskuntaan.
Asko Kervinen
Eerola sen teki, Tiusanen meinasi
1
431
Vastaukset
- hulabaloota €€€€€€€€
Kervinen työllistää poliisia ja oikeuslaitosta
29.1.2009 4:00 Kymen Sanomat
Kotkan kaupunki sanoi irti museomestari Asko Kervisen vuonna 2005. Kerviselle oli tarjottu siirtoa museosta nuorisotoimeen, mihin hän ei suostunut. Irtisanomista edelsi museon työilmapiiriongelmien selvittely.
Kervinen haastoi ammattiliittonsa rakennusliiton tukemana Kotkan kaupungin oikeuteen laittomasta irtisanomisesta. Kotkan käräjäoikeus totesi irtisanomisen perustelluksi ja määräsi Kervisen korvaamaan Kotkan kaupungin oikeudenkäyntikulut. Hovioikeus vahvisti tammikuussa 2007 käräjäoikeuden tuomion. Korkein oikeus ei antanut Kerviselle valituslupaa.
Tuomion jälkeen Kervinen on lähettänyt Kotkan kaupungille useita vahingonkorvausvaatimuksia, jotka kaupunginhallitus on perusteettomina torjunut.
Kervinen on tehnyt tapauksen käsittelystä ja sen sivujuonteista kymmeniä kanteluja, hallintovalituksia ja tutkintapyyntöjä. Tutkintapyyntöjä on kohdistettu myös asian kanssa tekemisiin joutuneihin luottamushenkilöpäättäjiin. Viime vaiheessa Kervinen on syyttänyt Kotkan virkamiehiä salassa pidettävien terveystietojen tulosta julki. Yksikään kantelu, valitus tai tutkintapyyntö ei ole johtanut Kervisen esittämään lopputulokseen. Osa asioista on edelleen kesken.
Kiista on poikinut yhden kunnianloukkausjutun. Kotkan käräjäoikeus tuomitsi viime vuoden helmikuussa Asko Kervisen Kotkan kaupungin virkamieheen kohdistuneesta kunnianloukkauksesta sakkoihin ja korvauksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1102311Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from311882Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen271853Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276471836- 1001798
Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la571122- 1101026
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei20873- 53838
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘110827