Onko kellään...

paniikkihäiriöstä kärsivällä kilpirauhasen vajaatoimintaa? Itselläni on ja aattelin et ois kiva tietää kuinka monta kohtalotoveria täällä on. Oletteko huomanneet arvojen vaihtelun vaikuttavan paniikkiin ja jne...?
3189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kilpirauhasen vajaatoiminta voi aiheuttaa samoja oireita kuin paniikkihäiriössä on. On siis hyvin mahdollista, että et paniikkihäiriöitä sairasta lainkaan. Ennen kuin paniikkihäiriö diagnosoidaan, tehdään aina kilpirauhastestit ensin. Ovatkohan diagnoosisi siis tulleet samalta vai eri lääkäreiltä?

Äänestä
  • Mulla on lisäkipirauhasen vajaatoimintaa ja paniikkihäiriö. Oon huomannut että silloin kun arvot heittelevät on paniikki ja ahdistuskohtauksia useammin.

    Äänestä

  • paniikkihäiröihinkin kirjoitti:

    Mulla on lisäkipirauhasen vajaatoimintaa ja paniikkihäiriö. Oon huomannut että silloin kun arvot heittelevät on paniikki ja ahdistuskohtauksia useammin.

    Joo siis, vajista oon sairastanut jo n24v ja niistä vasta 4½v käyttänyt lääkitystä. Paniikista olen vuosi sitten puhunut lääkärin kanssa ja ei sitä kuitenkaan niin peruusteellisesti diagnosoitu. Eli ihan oma on diagnoosini :) Oireet kyl on melkein kaikki mitä on lueteltu, paitsi se sydämen tykytys. Jospa täs ois alkuviikosta viisaampi ku saan kilpparikokeiden kontrollitulokset, jos vois vaikka niitä syyttää sit lisää...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kilipparivajis kirjoitti:

paniikkihäiriöstä kärsivällä kilpirauhasen vajaatoimintaa? Itselläni on ja aattelin et ois kiva tietää kuinka monta kohtalotoveria täällä on. Oletteko huomanneet arvojen vaihtelun vaikuttavan paniikkiin ja jne...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu