Totuus Kervisestä

Kork oikeus

Entinen museomestari sakkoihin nettisivuistaan
12.2.2008 15:57

Kotkan kaupungin entinen museomestari Asko Kervinen tuomittiin kahdesta kunnianloukkauksesta 600 euron sakkoon Kotkan käräjäoikeudessa tiistaina. Tuomio koskee Kervisen internet-kotisivuillaan sekä netin Suomi 24 -keskustelupalstalla julkaisemia kirjoituksia.

Kirjoituksissaan Kervinen väittää korkeassa virkamiesasemassa olleen valehdelleen häntä koskeneissa esikuulusteluissa ja oikeudenkäynnissä. Kervinen määrättiin poistamaan sivustoilta loukkaavat kirjoitukset.

Loukkaamalleen henkilölle Kervinen määrättiin maksamaan vahingonkorvauksia henkisistä kärsimyksistä yhteensä 1 500 euroa sekä oikeudenkäyntikuluina 200 euroa.

Kervinen hävisi irtisanomistaan koskevat oikeusjutut sekä käräjäoikeudessa että Kouvolan hovioikeudessa. Lisäksi Korkein oikeus ei antanut Kerviselle valituslupaa hovioikeuden päätöksestä.

10

1109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • robinhoodit

      Kervinen työllistää poliisia ja oikeuslaitosta
      29.1.2009 4:00 Kymen Sanomat


      Kotkan kaupunki sanoi irti museomestari Asko Kervisen vuonna 2005. Kerviselle oli tarjottu siirtoa museosta nuorisotoimeen, mihin hän ei suostunut. Irtisanomista edelsi museon työilmapiiriongelmien selvittely.
      Kervinen haastoi ammattiliittonsa rakennusliiton tukemana Kotkan kaupungin oikeuteen laittomasta irtisanomisesta. Kotkan käräjäoikeus totesi irtisanomisen perustelluksi ja määräsi Kervisen korvaamaan Kotkan kaupungin oikeudenkäyntikulut. Hovioikeus vahvisti tammikuussa 2007 käräjäoikeuden tuomion. Korkein oikeus ei antanut Kerviselle valituslupaa.
      Tuomion jälkeen Kervinen on lähettänyt Kotkan kaupungille useita vahingonkorvausvaatimuksia, jotka kaupunginhallitus on perusteettomina torjunut.
      Kervinen on tehnyt tapauksen käsittelystä ja sen sivujuonteista kymmeniä kanteluja, hallintovalituksia ja tutkintapyyntöjä. Tutkintapyyntöjä on kohdistettu myös asian kanssa tekemisiin joutuneihin luottamushenkilöpäättäjiin. Viime vaiheessa Kervinen on syyttänyt Kotkan virkamiehiä salassa pidettävien terveystietojen tulosta julki. Yksikään kantelu, valitus tai tutkintapyyntö ei ole johtanut Kervisen esittämään lopputulokseen. Osa asioista on edelleen kesken.
      Kiista on poikinut yhden kunnianloukkausjutun. Kotkan käräjäoikeus tuomitsi viime vuoden helmikuussa Asko Kervisen Kotkan kaupungin virkamieheen kohdistuneesta kunnianloukkauksesta sakkoihin ja korvauksiin.

    • Kommunistikarju

      Taitaa jollain poltaa persettä, kun täyttyy pistää tällainen aloitus ja vielä itse vastata toisella nimimerkillä.
      En ole kotkalainen, enkä tunne Kervistä, mutta juttu haisee, olipa oikeuden pätökset mitkä tahansa. Netistä on kyllä tullut seurattua asiaa.

      Vissiin on jo uhohdettu, mistä juttu oikein alkoi: asialleen omistautunut, hyvin työnsä hoitanut museomies haluttiin potkia ulos, ja näennäisesti tarjottiin hommia nuorisotoimesta! Tämä on ihan samaa, jos koneasentajalle tarjotaan näennäisesti sähkömiehen töitä: eka päivänä päästään sanomaan, ettei se mitään osaa, ja potkut perseelle. Tsemppiä Kervinen!

      • Kerviselle Sanomat

        Entinen museomestari sakkoihin nettisivuistaan
        12.2.2008 15:57Kymen Sanomat

        Kotkan kaupungin entinen museomestari Asko Kervinen tuomittiin kahdesta kunnianloukkauksesta 600 euron sakkoon Kotkan käräjäoikeudessa tiistaina. Tuomio koskee Kervisen internet-kotisivuillaan sekä netin Suomi 24 -keskustelupalstalla julkaisemia kirjoituksia.

        Kirjoituksissaan Kervinen väittää korkeassa virkamiesasemassa olleen valehdelleen häntä koskeneissa esikuulusteluissa ja oikeudenkäynnissä. Kervinen määrättiin poistamaan sivustoilta loukkaavat kirjoitukset.

        Loukkaamalleen henkilölle Kervinen määrättiin maksamaan vahingonkorvauksia henkisistä kärsimyksistä yhteensä 1 500 euroa sekä oikeudenkäyntikuluina 200 euroa.

        Kervinen hävisi irtisanomistaan koskevat oikeusjutut sekä käräjäoikeudessa että Kouvolan hovioikeudessa. Lisäksi Korkein oikeus ei antanut Kerviselle valituslupaa hovioikeuden päätöksestä.


    • ei-kommunisti

      Kaupunginhallitus häpäisee itsensä
      Nedo Käyttäjän viestit 12.1.2010 11:03

      Kotkalla on iso ongelma Asko Kervisen kunnian paluttamiseksi. Arto Hirvosen vertaus mainilan laukauksien väärän tulkinnan korjauksesta on hieno vertaus, vaikka Kotkan kaupunginhallitus ei Neuvostoliitto olekaan kuin mieleltään.

      Kervisen asiakirja-asian selvittämisen vaikeutena on rikoksesta epäiltyjen virkamiesten ylivalta, jolloin kaupunginhallitus ei toimi hallitukselle asetetun puitteiden perusteella, vaan kaupunginlakimiehen tahdon mukaan. Väliä ei ole mitä hän esittää, hallituksen päätös on aina päätöstä valmistelevan virkamiehen tahtoa myötäilevä, olipa valmisteluteksti totta tai ei.

      Kotkan kaupungihallitus on menettänyt luottamuksen. Virkamiehet ovat rikoksista epäiltynä asiakirja-asiassa ja asianomistajana on Kervinen. Mahdollisesti muitakin. Tämä tiedetään. Kysytään, kuka on isäntä talossa, jos kaupunginhallituksella ei ole omaa lain noudattamisen tahtoa.

      Kysytään, onko nimimerkki Media-agentti kaupunginhallitusta johtavan sisäpiirin epävirallinen tiedottaja vai onko kyseessä vasemmiston uusliberaalinen hyökkäys yksilönoikeutta vastaan tai jopa noitavainojen ylläpito Asko Kervistä kohtaan.

      Tällä foorumilla saamme reaaliaikaista tietoa. Tätä tietoa ei voi piilottaa. Media-agentin ja Kymen Sanomain loukkaava tiedotuspolitiikka Kervisestä ei uppoa hedelmälliseen maaperään. Efekti toimii kenties päinvastoin. Lukijat saavat tietoa muualtakin kuin politbyroon kabinetista.

      Kaikesta Neuvostoliiton perinteistä huolimatta Kotkan kaupunginhallitus ei ole oppinut, että vääryyden uhrien kunnianpalautus on nyky-yhteiskunnassa välttämätön, ja lopulta pakko. Tuhotkaa väärät ja laittomat asiakirjatiedot. Muuta vaihtoehtoa ei tule sallia.

      Kaupunginhallituksen jäsenet; ette häpäise kiusattua Kervistä, vaan itsenne.

    • Mäenpää kommentoi

      Olavi Mäenpää kommentoi:
      27.8.2010 20.22/ pekkasivonen.blogi
      Kotkankin ps-valtuutettu Wonterghem on hyvä ystäväni ja on toiminut valtuustossa kuten ennen vaaleja lupasikin. Hänelle paikka eduskunnassa olisi ansaittu. Kun autoin ratkaisevasti Kotkan valtuustoryhmää välttämään syytteet taannoisessa kaupunginjohtajan ja kaupunginlakimiehen nostamassa rikosjutussa he myöskin muistivat kiittää - savuwhiskypullon kera. Avustani oli ps-lehdessäkin laaja juttu. Jutussa mainittiin erään turkulaisen kokeneen valtuutetun kotkalaisia auttaneen. Nimeni oli jostain syystä jutusta jätetty pois. Varmaan tämänkin Leskinen suoraselkäisenä persuna jyrkästi kiistää!

    • Täyttääkö tunnukset
      • Karvinenko

    • FB poliitikko

      lukijoille totuuden mukaista luettavaa.

    • Persu Fillari

      totuus unohtuisi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      27
      5334
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      12
      3905
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3197
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      51
      2820
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1318
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      285
      1312
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      60
      1193
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1139
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      396
      1122
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      215
      1101
    Aihe