Totuus Kervisestä

Kork oikeus

Entinen museomestari sakkoihin nettisivuistaan
12.2.2008 15:57

Kotkan kaupungin entinen museomestari Asko Kervinen tuomittiin kahdesta kunnianloukkauksesta 600 euron sakkoon Kotkan käräjäoikeudessa tiistaina. Tuomio koskee Kervisen internet-kotisivuillaan sekä netin Suomi 24 -keskustelupalstalla julkaisemia kirjoituksia.

Kirjoituksissaan Kervinen väittää korkeassa virkamiesasemassa olleen valehdelleen häntä koskeneissa esikuulusteluissa ja oikeudenkäynnissä. Kervinen määrättiin poistamaan sivustoilta loukkaavat kirjoitukset.

Loukkaamalleen henkilölle Kervinen määrättiin maksamaan vahingonkorvauksia henkisistä kärsimyksistä yhteensä 1 500 euroa sekä oikeudenkäyntikuluina 200 euroa.

Kervinen hävisi irtisanomistaan koskevat oikeusjutut sekä käräjäoikeudessa että Kouvolan hovioikeudessa. Lisäksi Korkein oikeus ei antanut Kerviselle valituslupaa hovioikeuden päätöksestä.

11

1196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • robinhoodit

      Kervinen työllistää poliisia ja oikeuslaitosta
      29.1.2009 4:00 Kymen Sanomat


      Kotkan kaupunki sanoi irti museomestari Asko Kervisen vuonna 2005. Kerviselle oli tarjottu siirtoa museosta nuorisotoimeen, mihin hän ei suostunut. Irtisanomista edelsi museon työilmapiiriongelmien selvittely.
      Kervinen haastoi ammattiliittonsa rakennusliiton tukemana Kotkan kaupungin oikeuteen laittomasta irtisanomisesta. Kotkan käräjäoikeus totesi irtisanomisen perustelluksi ja määräsi Kervisen korvaamaan Kotkan kaupungin oikeudenkäyntikulut. Hovioikeus vahvisti tammikuussa 2007 käräjäoikeuden tuomion. Korkein oikeus ei antanut Kerviselle valituslupaa.
      Tuomion jälkeen Kervinen on lähettänyt Kotkan kaupungille useita vahingonkorvausvaatimuksia, jotka kaupunginhallitus on perusteettomina torjunut.
      Kervinen on tehnyt tapauksen käsittelystä ja sen sivujuonteista kymmeniä kanteluja, hallintovalituksia ja tutkintapyyntöjä. Tutkintapyyntöjä on kohdistettu myös asian kanssa tekemisiin joutuneihin luottamushenkilöpäättäjiin. Viime vaiheessa Kervinen on syyttänyt Kotkan virkamiehiä salassa pidettävien terveystietojen tulosta julki. Yksikään kantelu, valitus tai tutkintapyyntö ei ole johtanut Kervisen esittämään lopputulokseen. Osa asioista on edelleen kesken.
      Kiista on poikinut yhden kunnianloukkausjutun. Kotkan käräjäoikeus tuomitsi viime vuoden helmikuussa Asko Kervisen Kotkan kaupungin virkamieheen kohdistuneesta kunnianloukkauksesta sakkoihin ja korvauksiin.

    • Kommunistikarju

      Taitaa jollain poltaa persettä, kun täyttyy pistää tällainen aloitus ja vielä itse vastata toisella nimimerkillä.
      En ole kotkalainen, enkä tunne Kervistä, mutta juttu haisee, olipa oikeuden pätökset mitkä tahansa. Netistä on kyllä tullut seurattua asiaa.

      Vissiin on jo uhohdettu, mistä juttu oikein alkoi: asialleen omistautunut, hyvin työnsä hoitanut museomies haluttiin potkia ulos, ja näennäisesti tarjottiin hommia nuorisotoimesta! Tämä on ihan samaa, jos koneasentajalle tarjotaan näennäisesti sähkömiehen töitä: eka päivänä päästään sanomaan, ettei se mitään osaa, ja potkut perseelle. Tsemppiä Kervinen!

      • Kerviselle Sanomat

        Entinen museomestari sakkoihin nettisivuistaan
        12.2.2008 15:57Kymen Sanomat

        Kotkan kaupungin entinen museomestari Asko Kervinen tuomittiin kahdesta kunnianloukkauksesta 600 euron sakkoon Kotkan käräjäoikeudessa tiistaina. Tuomio koskee Kervisen internet-kotisivuillaan sekä netin Suomi 24 -keskustelupalstalla julkaisemia kirjoituksia.

        Kirjoituksissaan Kervinen väittää korkeassa virkamiesasemassa olleen valehdelleen häntä koskeneissa esikuulusteluissa ja oikeudenkäynnissä. Kervinen määrättiin poistamaan sivustoilta loukkaavat kirjoitukset.

        Loukkaamalleen henkilölle Kervinen määrättiin maksamaan vahingonkorvauksia henkisistä kärsimyksistä yhteensä 1 500 euroa sekä oikeudenkäyntikuluina 200 euroa.

        Kervinen hävisi irtisanomistaan koskevat oikeusjutut sekä käräjäoikeudessa että Kouvolan hovioikeudessa. Lisäksi Korkein oikeus ei antanut Kerviselle valituslupaa hovioikeuden päätöksestä.


    • ei-kommunisti

      Kaupunginhallitus häpäisee itsensä
      Nedo Käyttäjän viestit 12.1.2010 11:03

      Kotkalla on iso ongelma Asko Kervisen kunnian paluttamiseksi. Arto Hirvosen vertaus mainilan laukauksien väärän tulkinnan korjauksesta on hieno vertaus, vaikka Kotkan kaupunginhallitus ei Neuvostoliitto olekaan kuin mieleltään.

      Kervisen asiakirja-asian selvittämisen vaikeutena on rikoksesta epäiltyjen virkamiesten ylivalta, jolloin kaupunginhallitus ei toimi hallitukselle asetetun puitteiden perusteella, vaan kaupunginlakimiehen tahdon mukaan. Väliä ei ole mitä hän esittää, hallituksen päätös on aina päätöstä valmistelevan virkamiehen tahtoa myötäilevä, olipa valmisteluteksti totta tai ei.

      Kotkan kaupungihallitus on menettänyt luottamuksen. Virkamiehet ovat rikoksista epäiltynä asiakirja-asiassa ja asianomistajana on Kervinen. Mahdollisesti muitakin. Tämä tiedetään. Kysytään, kuka on isäntä talossa, jos kaupunginhallituksella ei ole omaa lain noudattamisen tahtoa.

      Kysytään, onko nimimerkki Media-agentti kaupunginhallitusta johtavan sisäpiirin epävirallinen tiedottaja vai onko kyseessä vasemmiston uusliberaalinen hyökkäys yksilönoikeutta vastaan tai jopa noitavainojen ylläpito Asko Kervistä kohtaan.

      Tällä foorumilla saamme reaaliaikaista tietoa. Tätä tietoa ei voi piilottaa. Media-agentin ja Kymen Sanomain loukkaava tiedotuspolitiikka Kervisestä ei uppoa hedelmälliseen maaperään. Efekti toimii kenties päinvastoin. Lukijat saavat tietoa muualtakin kuin politbyroon kabinetista.

      Kaikesta Neuvostoliiton perinteistä huolimatta Kotkan kaupunginhallitus ei ole oppinut, että vääryyden uhrien kunnianpalautus on nyky-yhteiskunnassa välttämätön, ja lopulta pakko. Tuhotkaa väärät ja laittomat asiakirjatiedot. Muuta vaihtoehtoa ei tule sallia.

      Kaupunginhallituksen jäsenet; ette häpäise kiusattua Kervistä, vaan itsenne.

    • Mäenpää kommentoi

      Olavi Mäenpää kommentoi:
      27.8.2010 20.22/ pekkasivonen.blogi
      Kotkankin ps-valtuutettu Wonterghem on hyvä ystäväni ja on toiminut valtuustossa kuten ennen vaaleja lupasikin. Hänelle paikka eduskunnassa olisi ansaittu. Kun autoin ratkaisevasti Kotkan valtuustoryhmää välttämään syytteet taannoisessa kaupunginjohtajan ja kaupunginlakimiehen nostamassa rikosjutussa he myöskin muistivat kiittää - savuwhiskypullon kera. Avustani oli ps-lehdessäkin laaja juttu. Jutussa mainittiin erään turkulaisen kokeneen valtuutetun kotkalaisia auttaneen. Nimeni oli jostain syystä jutusta jätetty pois. Varmaan tämänkin Leskinen suoraselkäisenä persuna jyrkästi kiistää!

    • Täyttääkö tunnukset
      • Karvinenko

    • FB poliitikko

      lukijoille totuuden mukaista luettavaa.

    • Persu Fillari

      totuus unohtuisi

    • Anonyymi00011

      Tämä Kervinen, pakko myöntää, on tehnyt hurjan tempun, siis ollen kellistänyt yhteisöväkivaltaisen suuren virkamiesjoukon ja korruptoituneet poliitikot, jotka olivat kaikessa väärässä, suuressa vääryyden joukossa oli asian ajajia ja paljon oikeisoppineita jota jarruttivat vuosia Kervisen asiaa vaan lopulta valheet ja kaikki likaisetkit temput tulivat esiin, ei siltikään ilman Kervisen oikeustaistelua johon vain harvat olisi lyennyt, kyllä se vaatii yksilöltä paljon rohkeutta ja osaamista kun on pystynyt vuosien oikeustaistelujen jälkeen kellistämään massiivisen organisaation joka poltti hirvittävän määrän rahaa ja vaivaa saadakseensyyttömän yksilön syyksi paljon kaikenlaista joihin syytön Kervinen ei ollutkaan syyllistynyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      390
      6738
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      75
      4315
    3. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      100
      4007
    4. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      44
      3674
    5. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      136
      3651
    6. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      154
      3628
    7. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      248
      3549
    8. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      41
      3113
    9. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      14
      3084
    10. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      108
      2822
    Aihe