moro! suunnitelmissa on ostaa 500litraseen monimetallit.
löysin finnparttian luettelosta monimetallikohdevalaisimet,käykö kyseiset valot akvaariokäyttöön?
mallit power 70w td tai power 150w td
ja kannat ovat rx7s
saako noihin akvaariokäyttöön sopivia putkia?
kiitos avusta
lival monimetallit
3
920
Vastaukset 3
- fish KING
Hyvin varustetuista akvaliikkeistä tai valaisin liikkeistä.
Monimetallivalaisin antaa mahdollisimman luonnollisen valon akvaarioon, samalla on myös kasveille hyvä.
MUTTA KALLIS- pöllööääää
mites kasvaako kasvit 6500k valolla?
onko valo keltainen?
kannattaisko ostaa 2x150w vai 3x70w
allas 180x55x55
haluaisin kasvattaa punaisia kasveja. - fish KING
pöllööääää kirjoitti:
mites kasvaako kasvit 6500k valolla?
onko valo keltainen?
kannattaisko ostaa 2x150w vai 3x70w
allas 180x55x55
haluaisin kasvattaa punaisia kasveja.ite en tuosta ävystä niin pidä, sinertävänvihreä 10000K on ehdottomasti harrastajien suosiossa oleva polttimon sävy.
Mun akvani on kaksmetrinen, jos se olis kasvi allas, käyttäisin ehdottomasti kahta 150W tai jopa kolmea 75W valaisinta.
Punertavat kasvit vaativat ehdottomasti laadukkaan lannoituksen, PMDD, Satek, JBL7ball CO2 lisä. Millään valosävyllä punertavat eivät valitettavasti pelkästään kukoista, kunnon rautalisä ravinne ja hiilarilisä takaavat kasvien värin loiston. Ehkä riittäväti auringon valoa kopioivaa ultraviolettia voisi myös taata kasvien hyvin voinnin mutta aikas hankala ruveta ton UVn kanssa kikkailemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l271890Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni45682- 67665
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34558- 52544
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona30476- 48457
- 38450
- 30444
En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45437