Kervinen työllistää poliisia ja oikeuslaitosta

sekä virkakoneistoa.


29.1.2009 4:00 Kymen Sanomat


Kotkan kaupunki sanoi irti museomestari Asko Kervisen vuonna 2005. Kerviselle oli tarjottu siirtoa museosta nuorisotoimeen, mihin hän ei suostunut. Irtisanomista edelsi museon työilmapiiriongelmien selvittely.
Kervinen haastoi ammattiliittonsa rakennusliiton tukemana Kotkan kaupungin oikeuteen laittomasta irtisanomisesta. Kotkan käräjäoikeus totesi irtisanomisen perustelluksi ja määräsi Kervisen korvaamaan Kotkan kaupungin oikeudenkäyntikulut. Hovioikeus vahvisti tammikuussa 2007 käräjäoikeuden tuomion. Korkein oikeus ei antanut Kerviselle valituslupaa.
Tuomion jälkeen Kervinen on lähettänyt Kotkan kaupungille useita vahingonkorvausvaatimuksia, jotka kaupunginhallitus on perusteettomina torjunut.
Kervinen on tehnyt tapauksen käsittelystä ja sen sivujuonteista kymmeniä kanteluja, hallintovalituksia ja tutkintapyyntöjä. Tutkintapyyntöjä on kohdistettu myös asian kanssa tekemisiin joutuneihin luottamushenkilöpäättäjiin. Viime vaiheessa Kervinen on syyttänyt Kotkan virkamiehiä salassa pidettävien terveystietojen tulosta julki. Yksikään kantelu, valitus tai tutkintapyyntö ei ole johtanut Kervisen esittämään lopputulokseen. Osa asioista on edelleen kesken.
Kiista on poikinut yhden kunnianloukkausjutun. Kotkan käräjäoikeus tuomitsi viime vuoden helmikuussa Asko Kervisen Kotkan kaupungin virkamieheen kohdistuneesta kunnianloukkauksesta sakkoihin ja korvauksiin.
5191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ensin virkamiehet haastoi Perussuomalaisten valtuustoryhman rikos tutkintaan koska Perussuomalaisten valtuustoryhmä noudatti kunnallislakia 42§ osoittamalla tavalla Asko Kervisen asiassa. Tästä yllytettynä Kaupunginhallituksen musta 8 ryhmä etki varmuuden vuoksi myös rikostutkinta pyynnön poliisille, kun Perussuomalaiset tekivät lain mukaisen valtuusto aloitteen korjata vääryys Asko Kervisen asiassa. Näin yksin Kotkan kaupungin virkamiehet ja kaupunginhallitus on työlistänyt oikeuslaitoksen ja nostanut surutta kuntalaisten maksettavaksi korkeita oikeudenkäynyi kuluja.

Äänestä

lähde: http://www.kymensanomat.fi/uutiset

Kotka on tekemässä jo 12 miljoonaa tappiota
29.9.2009 4:00


Tulosta painavat alas muun muassa arvioitua pienemmät myyntivoitot ja arvioitua suuremmat sosiaali- ja terveysmenot. Henkilöstömenoissakaan ei ole päästy säästöihin.
Eija Anttila

KOTKA. Kotkan kaupungin talous jatkaa jyrkkää sukeltamistaan. Kotkan ennakoidaan tekevän tänä vuonna 12 miljoonaa euroa tappiota.

Kesän aikana ennusteen mukainen tulos on suorastaan romahtanut: kun kesäkuun lopun ennusteen mukaan tuloja oli kertymässä ”vain” kolme miljoonaa euroa menoja vähemmän, elokuun lopussa tappio oli nelinkertaistunut.

Romahdukseen on monta syytä. Tulopuolella suurimmat riskit ovat omaisuuden myyntivoittojen toteutumatta jääminen ja maankäytön tulokasvun pysähtyminen. Myyntivoittotavoite oli alunperin tälle vuodelle neljä miljoonaa, joka on nyt tingitty kahteen miljoonaan euroon.

Menopuolella sosiaali- ja terveyslautakunnan palvelujen ostoihin ja avustuksiin varattujen määrärahojen ennakoidaan ylittyvän jopa 5,7 miljoonalla eurolla.

Helpotusta talouteen ei ole saatu henkilöstömenojen vähennystoimistakaan. Esimerkiksi virkojen täyttökielto ei ole lähtenyt puremaan toivotulla tavalla, eikä käynnissä oleva yt-menettely ole tuonut nopeita ratkaisuja taloustilanteeseen.

Yleinen talouden taantuma näkyy kaupungin taloudessa kaksisuuntaisesti: verokertymä pienenee ja vastaavasti työllisyyden hoitoon ja toimeentulotukeen kuluu entistä enemmän rahaa. Veropuolella olennaisin muutos on tapahtunut yhteisöveroissa, jotka elokuun loppuun mennessä olivat laskeneet 12 prosenttia verrattuna viime vuoteen.

Niin kutsuttuina turhina menoerinä voidaan pitää sairaanhoitopiirin jonopäiväkustannuksia (koko vuonna 1-1,3 miljoonaa euroa) joita ei ole pystytty estämään toiminnallisin muutoksin sekä Kelalle maksettava työmarkkinatuen kuntaosuus, jota kertyy tänä vuonna noin 2,5 miljoonaa euroa.

Kotkan talousnäkymät vaikuttavat ensi vuoden talousarvion laadintaan niin, että toimintakatteen on supistuttava. Toimintakatetavoite ensi vuodelle on -237,5 miljoonaa euroa.

Toimintakatteen supistamiseksi on tehtävä toiminnallisia muutoksia kuten toimipisteiden karsimista, aukioloaikojen supistamista ja toimintatapojen uudelleen arviointeja, jotka hillitsevät toimintamenojen nousua.

Talousjohtaja Jaana Kuuvan mukaan kaupungin palvelutuotannon menoista on ensi vuonna karsittava 1,5 prosenttia. Hänen mielestään esimerkiksi toimipisteverkon tiivistäminen ei välttämättä tarkoita palvelujen heikentymistä.

Myös investointiohjelman valmistelussa on tavoiteltava maltillista tasoa ja haettava mahdollisuuksia supistaa tai lykätä hankkeita.

Investointien tulorahoitus uhkaa tänä vuonna jäädä kymmenen prosentin tuntumaan, minkä vuoksi miltei 40 miljoonaa investoinneista on rahoitettava lisääntyvällä lainanotolla.

Jaana Kuuvan mukaan nykyisillä eväillä velkaantumiseen ei saada helpotusta. Tilanne on kuitenkin ristiriitainen, sillä investoinneilla puolestaan voidaan hoitaa työllisyyttä.

Kotkan kaupungin lainamäärä oli elokuun lopussa 209,6 miljoonaa euroa, joka on 3832 euroa jokaista kotkalaista kohti.

Jaana Kuuvan mielessä on aito huoli siitä, miten kaupungin talous saadaan tasapainotettua. Paitsi odotettavissa oleva 12 miljoonan euron tappio Kotkan taloutta rasittavat myös noin 5,6 miljoonan euron alijäämät menneiltä vuosilta.

Tilanne Kotkassa on monia vertailukuntia hankalampi, sillä niissä taantumaa vastaan voidaan taistella kassaan kertyneiden ylijäämien turvin.

Kun Kotkan alijäämä tämän vuoden jälkeen nousee lähelle 18 miljoonaa euroa, suora analogia veroprosenttiin tarkoittaisi veriäyrin korotusta 2,25 prosentilla. Ja silläkin vasta kuitattaisiin kertyneet miinukset eikä muuta väljyyttä jäisi lainkaan.

Kuuvan mukaan kaupungin tulonäkymiä valvotaan nyt viimeiseen saakka ennen talousarvion laatimista. Alkaako valoa näkyä vai mennäänkö vielä rankasti alaspäin? Kukaan ei ole vielä rohjennut esittää valistunutta arviota siitä, milloin taantuma hellittää, mutta sen vaikutukset kuntatalouteen näkyvät ainakin pari vuotta.

Kuuva kehottaa pitämään pään kylmänä. Nyt ei pitäisi puhua vain budjettivuodesta 2010 vaan nähdä kauemmaksi tuleviin vuosiin ja mahdollisuuksiin, mitä siellä on.

Äänestä

Kotkan perussuomalaiset työllistävät jo kolmea poliisia
3.3.2009 16:00 KySa

Tutkinnanjohtaja Juha Paukkunen pitää valtuustoaloitteesta syntyneitä useita tutkintapyyntöjä suuritöisinä. KOTKA. Rikoskomisario Juha Paukkunen Kymenlaakson poliisilaitoksen Kouvolan osastolta ehti jo ajatella, että Kotkan perussuomalaisten valtuustoaloitteesta poikineet tutkintapyynnöt päätyvät syyteharkintaan tämän viikon perjantaina.

Toisin kuitenkin käynee, sillä Paukkunen arvelee saavansa tutkinnanjohtajana käsiinsä myös Kotkan kaupunginhallituksen maanantai-iltana päättämän tutkintapyynnön, joka nousee samasta aiheesta eli perussuomalaisten valtuustoaloitteesta. Ajatus on, että samaan aiheeseen liittyvät tutkinnat lähtevät syyteharkintaan yhtenä pakettina.

Kaksi poliisia on tutkinut Paukkusen johdolla jo noin kuukauden lähes päätoimisesti kotkalaisen kunnallispolitiikan erityistapausta. Paukkunen nimeää sen lajissaan suuritöisimmäksi, joskaan ei ainoaksi.

Äänestä
  • Päätös syyttäjältä on tullut. Ei syytettä, joten perussuomalaisten vaatimus on ollut perustuslain mukainen.

    Kotkan virkamiehet ja kaupunginhallituksen 8 jäsentä ovat aiheuttaneet mittavat tutkintakulut poliisille turhasta tutkintailmoituksesta.

    Äänestä

Tai siis ei, mutta se on helvetin kallis ja hidas järjestelmä... Muistaakseni demarien edeltäjät olivat sitä yli sata vuotta sitten vaatimassa... Jo teoriassa valistunut diktaattori olis helvempi ja nykyajan kavartaalitalouteen toimivampi järjestelmä. Ei tarvis täälläkään keskenään märehtiä, laittettais vaan kaikki valitukset sille diktaattorille...

No, sitäkin on kyllä kokeiltu, tulokset vaan ei ole olleet hirveän mairittelevia, yleensä se valistutunut-sana häviää sen diktaattori-sanan myötä... No, voihan sen korvata koalitiolla, ei voi tuomita kun vanhenee..., siis asiat, koalitiohan ei vanhene, se korkeintaan muuttaa Imatralle ?

Noi diktaattorit vielä tykkäis meidän valituksista, ne kerää niitä, leireihin.... Stalin keräs aitauksia, nykyään ne valistuneimmat keräis ne klustereihin, saattais samasta TCP/IP-osoitteestakin eri nimimerkillä lähetetyt samat jutut kohdistettua. Nimim. J. Kierolakin vois tutkia väitöskirjassaan mun ja Nedon ja Non-Perfectin ja Juhon tekstejä... Sit se ristiintaulukois ne TCP/IP-osoitteittain ja toteais, et useampi henkilö ja jokaisella multipersoonallisuus, ei ota Erkkikään (en tarkoita Tuomiojaa) selvää, Kotkan paikallisresurssit ei enää riitä tutkimukseen, tarvitaan hakaniemi apuun...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Sit. komissaari kirjoitti:

sekä virkakoneistoa.


29.1.2009 4:00 Kymen Sanomat


Kotkan kaupunki sanoi irti museomestari Asko Kervisen vuonna 2005. Kerviselle oli tarjottu siirtoa museosta nuorisotoimeen, mihin hän ei suostunut. Irtisanomista edelsi museon työilmapiiriongelmien selvittely.
Kervinen haastoi ammattiliittonsa rakennusliiton tukemana Kotkan kaupungin oikeuteen laittomasta irtisanomisesta. Kotkan käräjäoikeus totesi irtisanomisen perustelluksi ja määräsi Kervisen korvaamaan Kotkan kaupungin oikeudenkäyntikulut. Hovioikeus vahvisti tammikuussa 2007 käräjäoikeuden tuomion. Korkein oikeus ei antanut Kerviselle valituslupaa.
Tuomion jälkeen Kervinen on lähettänyt Kotkan kaupungille useita vahingonkorvausvaatimuksia, jotka kaupunginhallitus on perusteettomina torjunut.
Kervinen on tehnyt tapauksen käsittelystä ja sen sivujuonteista kymmeniä kanteluja, hallintovalituksia ja tutkintapyyntöjä. Tutkintapyyntöjä on kohdistettu myös asian kanssa tekemisiin joutuneihin luottamushenkilöpäättäjiin. Viime vaiheessa Kervinen on syyttänyt Kotkan virkamiehiä salassa pidettävien terveystietojen tulosta julki. Yksikään kantelu, valitus tai tutkintapyyntö ei ole johtanut Kervisen esittämään lopputulokseen. Osa asioista on edelleen kesken.
Kiista on poikinut yhden kunnianloukkausjutun. Kotkan käräjäoikeus tuomitsi viime vuoden helmikuussa Asko Kervisen Kotkan kaupungin virkamieheen kohdistuneesta kunnianloukkauksesta sakkoihin ja korvauksiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu