Haluaisimme omakotitalon pihaan hieman näkösuojaa kun tie menee ihan tontin rajalla. Pihalle on hankala istuttaa mitään kun kallio on aivan pinnassa lähes koko alueella.
Olenkin miettinyt josko onnistuisi esim. tuijapensaiden kasvattaminen isoissa ruukuissa. Olen pitänyt yhtä tuijaa noin 40 litraisessa ruukussa muutaman vuoden, hyvin on pysynyt hengissä mutta ei kovin paljoa ole kasvanut.
Onko kellään kokemusta siitä, että jos laittaisi ihan reilusti isompaan astiaan/rakennelmaan, miten kauan viihtyy?
Tai olisiko joku toinen havukasvi parempi vaihtoehto?
Kallioiseen pihaan kasveja
3
1120
Vastaukset 3
- sdfgdgf
laittaa lauta-aita ja siihen kasvamaan jokin köynnöskasvi. Myöskin pitkä purjevene on hyvä näkösuoja.
http://www.8mr.fi/content/view/12/28/ - jottain keksijä
Rinnepihalle voisi tehdä alareunaan (ja mahdollisesti myös sivuille) tukimuurin esim. luonnonkivistä tai betonisista muurikivistä, ja täyttää sitten koko alueen kunnon mullalla. Siihen saisi istutettua jo vaikka minkälaista puskaa ja perennaa näkösuojaksi, varsinkin jos kasvualustan syvyydeksi saisi vähintään 50cm, mieluummin lähemmäs metriä. Melko isotöinen perustettava kylläkin, mutta on sen arvoinen onnistuessaan.
Tasamaatontti onkin jo sitten hankalampi pala... Siirtokivilohkareita kaivurilla riviin tontin rajalle?? :D Onko kasvualustaa yhtään? Tietysti voisi värkätä puusta tai kivestä jonkin sortin altaan, johon sitten voisi istuttaa useampiakin kasveja. Tavallaan kohopenkki-idea tämäkin. Ruukuissa ei välttämättä saa tuijaa (tai mitään muutakaan) kasvatettua niin suureksi ja reheväksi, että se toimisi näkösuojana. Ja sitten on aina mietittävä, miten saa suojattua ne talvella. Mutta jossain isommassa altaassa voisi hyvinkin onnistua. Oletko muuten miettinyt katajia? Niidenhän pitäisi pärjätä myös kuivemmilla paikoilla.
Ohoh, taisipa mennä vähän ohi asiankin... no, hälläväliä :)- kivipeukalo
Juu tuo purjevene kuulostaa hyvältä! ;D Ja lauta-aitaakin olen miettinyt. Sen kun maalaisi maastoon sopivan väriseksi niin miksei..
Mutta tontti on tosiaankin juuri siltä reunalta tasainen, eli noiden isohkojen altaiden rakentaminen on varmasti paras ratkaisu. Kivistä muuraamalla saisi upean, pitää vaan tarkkaan harkita sijainti, sitä ei siirrellä ihan helposti. Katajaa löytyykin tontilta jo, mutta ne on melko kitukasvuisia ja lumi on aikojen saatossa painanut ne maata myöten. Täytyypi vielä keskustella puutarhamyymälän edustajan kanssa, eiköhän sieltäkin joitakin neuvoja tule.
Kiitos teille! Ja aurinkoista kevättä! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131427
- 49941
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r145740- 70676
- 67626
- 53607
- 59586
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.118540Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e112511Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20500Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32488- 55478
- 5478
- 34477
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118466- 49457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 52413
- 42410