kiinalainen uusi vuosi ja optikot Phan Thietissä?

Ani1004

Voisiko joku kertoa minkälaista on olla Vietnamissa ja lähinnä Phan Thietissä juuri Kiinalaisten uuden vuoden juhlan aikaan? olen menossa sinne nyt helmikuussa 4.-20.2. (Saigonissa ensin 3 yötä) ja uusi vuosi on 14.2.mutta sitä juhlitaan kuulemma useampi päivä. Onko todella vähänkin isommat kaupat kiinni monta päivää? onko juhlinta muuten Phan Thietissä minkälaista? Jossain oli että juhlinta on muutama päivä ennen ja muutama päivä jälkeen 14.2., toisaalla taas mainittiin että juhlinta on 14.-20.2.?

Toinen asia, onko Phan Thietissä hyviä optikoita teettää silmälasit, lähinnä lukulasit? Onko parempi teettää näöntarkastus etukäteen Suomessa vai tehdäänkö se yhtä hyvin Phan Thietissä? Kiitti asiallisille vastaajille jo etukäteen.

Ja, monia asioita (mm retkiä) voi maksaa dollareilla...kannattaako niitä vaihtaa jo Suomessa? vai tarviiko niitä siellä ollenkaan?

Ja jos jollain on kokemuksia New World hotellista Saigonissa ja Terracotta resortista Phan Thietissä niin kaikkea tietoa otetaan innolla vastaan. Kovasti olen yrittänyt oppaita, nettiä ym lukea, kaikkea ei vaan löydä sieltä...

4

1187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joitakin

      vastauksia:

      -Uudeksivuodeksi menevät pankit ja liki kaikki kaupat kiinni 4-5 vuorokaudeksi. Turistialueen (Hamn Thien) myymälät ovat kuitenkin nornaalista auki. Tuon hieno aika mennä Vietnamiin: Koko Saigon on puhdistettu ja koristeltu. Jos Terra Cottassa järjestetään Uuden Vuoden gaala, niin ottakaa ihmeessä osaa. Itse olimme -09 Phu Hain gaalassa ja se oli upea.

      -Phan Thietissä on hyviä optioikoita eikä tarkastusta kannata tehdä Suomessa. Hienommilla vehkeillä he siellä mittasivat näköni kuin täällä. Opas voi varmasti suositella ja hiukan kun Phan Thietissa kävelee niin sieltähän noita löytyy.

      -Dollareita et tarvitse. Tippirahoina pienet taalan setelit ovat kuitenkin käteviä.

      -Molemmat hotellit ovat varmasti hyviä. Myös meillä oli tuo Terra Cotta vaihtoehtona, mutta Neiti halusi hotellin hiukan sivummalta. Siksi valitsimme Phu Hain, joka oli myös 10 hotelli.

      Ja kannataa tosiaan vaihtaa paikallista valuuttaa ennen Uutta Vuotta pankissa. Hotellit vaihtavat myös rahaa, mutta kurssi on hiukan heikompi-

      • Ani1004

        Kiitos vastauksestasi! Enää reilu vko lähtöön...


    • 29

      Tulin juuri Saigonissa 3 yötä kyllä kanatti mutta oli ihanaa päästä Phan Thein rauhaan. Teillä hyvä hotelli mahtavat aamiaiset. Itse teetin lukulasit 70 euroa ja mukana oli täältä optikolta lukemat. Euroilla pärjää niistä saa Saigonissa paremman kurssin eli vaihtakaa eurot sielä paikalliseksi rahaksi. Retkillä olimme mukana ihan ok . Vaatteita kanattaa myös teettää tosi edullista. Ihmiset ystävällisiä ja tosi hyvää edullista ruokaa. Hierojilla kanattaa käydä. Kaiken kaikkiaan rauhallinen mukava paikka. Ei muuta kuin nauttikaa lomasta

    • Matre

      Kaksi vuotta sitten teetin PhanThietissä kahdet moniteholasit, hinnat 48 ja 49 euroa. Oma resepti oli, mutta tarkastivat liikkeessä omilla laitteillaan (meikäläisellä on melko vahvat pluslasit). Toiset onnistuivat ihan OK, mutta toisia eivät niin hyvin. Hinta siis todella halpa, Suomessa maksan n. 800-900 euroa laseistani. Heijastamatonta pintaa ei silloin ainakaan laseihin saanut, en tiedä mikä tilanne tällä hetkellä, ohennetut linssit sai. Lasit heijastavat todella paljon. Hyvää ja halpaa ei siis ole :)!

      Dollareita ei juurikaan silloin kaksi vuotta sitten tarvinnut. Euroilla mentiin.

      Vietnamilaiset ovat kovia juhlimaan ainakin joulua, meidän uusi vuosi oli hyvin rauhallinen. Uskon että kiinalainen uusi vuosi on tosi vauhdikasta menoa.

      Tykättiin kovasti Vietnamista! Joskus voisi mennä uudestaan, ellei maailmassa olisi niin paljon mielenkiintoisia paikkoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      264
      9932
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      194
      5664
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      164
      5234
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      75
      4881
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      4
      2723
    6. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2449
    7. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2279
    8. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      354
      2022
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1705
    10. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1617
    Aihe