miten nainen voi kosia?

mietiskelijä^

Olemme olleet mieheni kanssa 2vuotta yhdessä. Meillä on ihanaa, ja haluaisin olla hänen kanssaan loppuelämän. Kaverini ovat ihan kauhuissaan, kun olen yhtään vihjaillut halusta kihlaukseen. Heidän mielestään olemme "vasta" 25v ja vasta 2 vuotta yhdessä. Itse kuitenkin unelmoin jo nyt avioliitosta ja lapsista (yhteinen haave molemmilla siis) ja olen miettinytkin syitä kavereiden reaktioon. Tosin me olemme molemmat olleet pitkään työelämässä, on omistusasunto jne että haluaisi jo ehkä eteenpäin. Kaverit vasta opiskelee joten olen miettinyt, onko se syy siihen. Että he eivät omassa elämässään voisi ottaa "isoja askelia" vielä. Mitä te muut, onko mielestänne tämä hätiköityä?? (tosin jokaisen oma asiahan tämä on, mutta silti kiva kuulla mielipiteitä..)

Olenkin miettinyt, miten nainen voisi kosia?? Joo, "haluatko olla kanssani loppuelämän".. Mitä muuta? Ei nyt oikein "tulisitko mun mieheks" :D Kivoja ideoita naisilta, jotka ovat pistäneet tositoimiin!! Kiitos!

11

973

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mietiskelijä^

      Ja vielä se, että itse ajattelin alkuun, että minähän en koskaan kosi, se on miehen tehtävä.. Mutta kun ei jaksa odottaa

    • happypahh

      Suora selkeä kysymys: "Menisitkö kanssani naimisiin?"

    • *.*

      Ei 25-vuotias mielestäni mitenkään liian nuori ole menemään kihloihin, eikä kyllä myöskään menemään naimisiin ja hankkimaan lapsia. Jotenkin tuntuu, että sitä nuoruutta yritetään nykyään vaan venyttää ja venyttää. Älä suotta kuuntele kavereitasi. On varmasti juuri niin kuin sanoit, heidän elämänsä on vain niin eri vaiheessa. Olet oikeastaan aika hyvässä iässä esim. perheen perustamista ajatellen. Johan se hedelmällisyyskin alkaa laskea ja riskit lisääntyä kolmekymppisenä. Jos teillä on kerran työtkin ja oma asunto, niin tilannehan on oikein hyvä. Eikä se minun mielestäni ole mitenkään hätiköityä mennä parin vuoden seurustelun jälkeen kihloihin, mutta se tietysti riippuu aina parista. Jos molemmat on sillä mielellä, että haluaa toisen kanssa naimisiin, niin antaa palaa vaan.

      Kosimisesta minulla ei kyllä ole kummempia ideoita. Ja voisithan sinä ottaa asian ihan muuten puheeksi, että mitä mieltä toinen on kihlautumisesta, naimisiin menosta yms.

      Onnea teille!

      • mietiskelijä^

        Kiitos sinulle *.* asiallisesta vastauksesta!! Sitä vain alkaa miettimään pään sisällä kaikenlaista kun kaverit on vastaan.. Mutta näin mä tätä asiaa olin itsekin itselleni perustellut. Eli ei kun tositoimiin ;)


    • mk

      Muuta tehkää ne lapset vasta 10 vuoden päästä ja nauttikaa elämästä ilman lapsia ja tehkää mitä haluatte mutta sitten kun on jälkikasvua niin kaikki muu hankaloituu kuten matkustaminen ja muutenkin eläminen kun pitää lapsesta huolehti 24/7 seuraavat 5-8 vuotta ennen kun lapsi on niin iso ettö osaa ite tehdö määrätyt perusasiat mutta vasta kun lapsi on 18v niin helpottaa. Itsellä lapsi 15v ja itellä ikää 49v ja semmoinen 32-38 on sopiv aikä ainakin isäksi tulla kun muut menot on menty ja on kivaa kasvattaa lasta kun ei enää omat menot ole niin tärkritä eikä menojalkaa enää vipata ja on muutenkin rauhoittunut.

      • 18

        No just. Sun neuvoilla jää helposti ilman niitä lapsia. Nykyään on ihan oikeasti ongelma se, että lasten tekoa lykätään liian myöhään. Biologisesti se on naiselle helpointa tulla raskaaksi alle kolmekymppisenä. 35v on erittäin helposti siinä tilanteessa, että tarvitsee hedelmällisyyshoitoja, valitettavasti. Tätä kun on lähipiirissä nyt katsellut useamman parin kohdalla niin sanon, että rankkaa on. Eli menkää naimisiin ja tehkää ne lapset ajoissa kun se kerta on molempien toive muutenkin.

        Matkustaa voi lastenkin kanssa ja niin tekee suurin osa perheistä. Mutta helpoimmalla elämässä ihan oikeasti pääsee kun tekee ne lapset ajoissa. Aina on joitakin onnellisia jotka saa niitä lapsia helposti nelikymppisinäkin, mutta karu fakta on että yli 30v mahikset laskee ja yli 35v ne laskee radikaalisti. Ja kun hoitoihin joutuu ne ovat sikakalliita ja raskaita prosesseja monella tapaa, sekä sille naiselle että miehelle. Kannattaa erottaa omassa elämässä nämä ikuisten teinien elämänkuvat jotka on imetty televisiosta ja sitten ihmisen normaali arki ja biologia.


      • nk-kaarle suuri
        18 kirjoitti:

        No just. Sun neuvoilla jää helposti ilman niitä lapsia. Nykyään on ihan oikeasti ongelma se, että lasten tekoa lykätään liian myöhään. Biologisesti se on naiselle helpointa tulla raskaaksi alle kolmekymppisenä. 35v on erittäin helposti siinä tilanteessa, että tarvitsee hedelmällisyyshoitoja, valitettavasti. Tätä kun on lähipiirissä nyt katsellut useamman parin kohdalla niin sanon, että rankkaa on. Eli menkää naimisiin ja tehkää ne lapset ajoissa kun se kerta on molempien toive muutenkin.

        Matkustaa voi lastenkin kanssa ja niin tekee suurin osa perheistä. Mutta helpoimmalla elämässä ihan oikeasti pääsee kun tekee ne lapset ajoissa. Aina on joitakin onnellisia jotka saa niitä lapsia helposti nelikymppisinäkin, mutta karu fakta on että yli 30v mahikset laskee ja yli 35v ne laskee radikaalisti. Ja kun hoitoihin joutuu ne ovat sikakalliita ja raskaita prosesseja monella tapaa, sekä sille naiselle että miehelle. Kannattaa erottaa omassa elämässä nämä ikuisten teinien elämänkuvat jotka on imetty televisiosta ja sitten ihmisen normaali arki ja biologia.

        Ja on siinä se hyvä puoli kun tekee nuo mukulat ajoissa niin jää vielä vanhemmiten aikaa sille omalle elämälle kun se ero tulee. Ei tartee sitten olla yh-äitinä niin pienten kanssa.


    • Avovaimo

      Suunnilleen sama tilanne täällä, tosin me ollaan oltu yhdessä vasta 1,5 vuotta. Odotan kosintaa kuin kuuta nousevaa, ja vastaisin onnesta pakahtuen KYLLÄ!!! jos kosinta tulisi :)

      Ei todellakaan ole liian nuori 25-vuotias, päinvastoin! Ehkä 20-22 on vielä nuori, mutta sekin riippuu elämäntilanteesta ja ihmisestä, moni on silloinkin jo kypsä naimisiin ja lapsiin.

      Meillä tilanne se, että on kummallakin pitkiä ja lyhyitä seurusteluja takana, on opiskelijaelämät olleet baarireissuineen jne jne. Kun ollaan toisemme löydetty, molemmat ovat yhtä mieltä siitä, ettei koskaan ole ollut kenenkään kanssa näin hyvä olla. Tahdomme vakiintua jo! Ja olen melko suorin sanoin avomiehelle ilmaissutkin, että mikäli hän minua tulevaisuudessa kosii, vastaus on ehdottomasti kyllä! :)

      Täytyy sanoa, että mikäli ei kosintaa viimeistään 2-vuotispäivään mennessä tule, niin olen kyllä ihmeissäni. Ja siitä vuoden päästä naimisiin, tietenkin ^^

      Jos rakastat, älä välitä muiden mielipiteistä: heillä on elämäntilanne aivan eri, jos opiskelut vielä kesken! Minä ainakin tiedän löytäneeni sen oikean, ja menen naimisiin vaikka heti huomenna jos hän niin pyytää! ;)

      • mietiskelijä^

        Joo, en mä nyt ihan heti haluakaan lapsia, ensin nauttia elämästä vielä kahden kesken, mutta toki sen tiedostan että ihan viimeistään 3kymppisenä on aloitettava niiden yritys.. Mutta senkin takia nyt vois edetä eteenpäin tässä avioliittoasiassa kun ei siihen enää montaa vuotta ole kun ollaan 30!

        Avovaimolle onnea myös teidän suhteeseen ja toivotaan kosintaa! ;)


    • skörä

      Me olemme olleet yhdessä jo kolme ja puoli vuotta ja odotan jo kosintaa. Olemme tavallaan päättäneet, että se on ehdottomasti poikaystäväni kun kosii (karkauspäiviä ei lasketa), koska minä olen niin mahdoton haaveilija, hänellä on enemmän jalat maassa. Kahden vuoden päästä olisi ihan hyvä sauma mennä naimisiin kun molemmilla on opiskelut ohi ja sitä rataa. Olisimme silloin 22 ja 23, nuoria, mutta oli äitinikin isän kanssa naimisiin mennessään vasta 24, isä 26.

    • KOsinut

      MIES kosii, nainen sanoo jessus, kuinka ihanaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      134
      1708
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      40
      1638
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      63
      1390
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1305
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      209
      1134
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      276
      1091
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      70
      1083
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      955
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      948
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      888
    Aihe