G-pisteilyä vai ei

Tätä aihetta on sivuttu täällä ennenkin, mutta ajattelin perustaa sille oman keskustelun. Monilla lesboilla tuntuu olevan erittäin negatiivinen suhtautuminen penetroivaan seksiin. Ehkä suuri osa on anatomisessa mielessä neitsyitä. Kaikki muu paitsi klitoriksen alueella pysyminen katsotaan "heteroseksiä jäljitteleväksi" tai muuten vain ei-haluttavaksi. Tässä on selvästi kahta koulukuntaa: jotkut tykkää, jotkut ei. Haluisin pistää pienen gallupin pystyyn: haluatko, että lesboseksissä on penetraatiota?

Itse kuulun niihin lesboihin, jotka pitävät hyvin paljon penetraatiosta - sekä antavana että vastaanottavana osapuolena. En pidä peniksistä, en ole ikinä tuntenut vetoa niitä kohtaan, mutta vaginani on tunteva elin ja g-pisteorgasmit mahtava juttu. Nyt kuitenkin seurustelen naisen kanssa, joka ei tahdo mitään hänen sisälleen, ilmeisesti, koska hän liittää sen niin vahvasti peniksiin ja heterosuhteisiin. Se on mielestäni todella harmillista, koska iso osa naisen sukupuolielimen viehätyksestä perustuu mielestäni sille, miltä se tuntuu, eikä sitä tuntumaa saa vaan klitorista hinkkaamalla.
271225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Itse kuulun myös näihin jotka haluavat koko paketin: penetraatio klitan hyväily. Hauskaa sinällään, että pelkästä penetraatiosta en syty,mutta tuosta kombosta kyllä.

Äänestä
  • G-piste on mielikuvutusta.

    Äänestä

  • sitten onkin siinä mitä esim sormilla hieroo niin oikeenkin hyvälle tuntuu. Olkoon vaikka mielikuvitusta tai g-pilkku niin mulle kelpaa. Siellä sellainen kohta on ihan sormin todettavissa. Minulle se on sitten sama miksi sitä kutsutaan.
    Onko tää nyt sama kuin että onko jumalaa olemassa, toiset tuntee sen ja tietää että on, toiset taas ei edes tiedä mistä puhutaan. Mua säälittää vain se toinen kaksosista, jos niitä on varattu yksi per munasolu niin toinen on sitten vaan saanu sen, tutkimattomat on luojan tiet.

    Äänestä

  • FFS! kirjoitti:

    sitten onkin siinä mitä esim sormilla hieroo niin oikeenkin hyvälle tuntuu. Olkoon vaikka mielikuvitusta tai g-pilkku niin mulle kelpaa. Siellä sellainen kohta on ihan sormin todettavissa. Minulle se on sitten sama miksi sitä kutsutaan.
    Onko tää nyt sama kuin että onko jumalaa olemassa, toiset tuntee sen ja tietää että on, toiset taas ei edes tiedä mistä puhutaan. Mua säälittää vain se toinen kaksosista, jos niitä on varattu yksi per munasolu niin toinen on sitten vaan saanu sen, tutkimattomat on luojan tiet.

    g-litoris

    Äänestä

  • gggggggggggggggg kirjoitti:

    g-litoris

    puhu klitoriksesta vaan siinä heti kun mennään sisälle niin siinähän se on. Ilmeisesti säkään et moisesta paikasta mitään tiedä, selkeä nysty ja selkee mielihyvän lähde.

    Äänestä

  • FFS! kirjoitti:

    puhu klitoriksesta vaan siinä heti kun mennään sisälle niin siinähän se on. Ilmeisesti säkään et moisesta paikasta mitään tiedä, selkeä nysty ja selkee mielihyvän lähde.

    Ei sellaista ole. Mene lääkäriin jos sulla on joku nysty.

    Äänestä

  • ggggggggg kirjoitti:

    Ei sellaista ole. Mene lääkäriin jos sulla on joku nysty.

    nystyineen het hopi hopi.siä mitää nystyi oo,mut vähä karheempaa sen pinta o ja kyl siält hyvältä tuntuu ku sitä osaa oikeen hipeltää : P

    Äänestä

  • FFS! kirjoitti:

    puhu klitoriksesta vaan siinä heti kun mennään sisälle niin siinähän se on. Ilmeisesti säkään et moisesta paikasta mitään tiedä, selkeä nysty ja selkee mielihyvän lähde.

    jonkun sortin kasvain tai liiasta hankauksesta tullut fibrooma. Mun rakkaaltani ei nystyjä löydy. Ei pidä hangata toista liian rajusti eikä antaa tehdä niin itsellekään.

    Äänestä

  • Nystytön kirjoitti:

    jonkun sortin kasvain tai liiasta hankauksesta tullut fibrooma. Mun rakkaaltani ei nystyjä löydy. Ei pidä hangata toista liian rajusti eikä antaa tehdä niin itsellekään.

    olette oikeassa, käytin väärää sanaa ajattelemattomuudessani. Kyse ei ole nystystä.

    Äänestä

  • FFS! kirjoitti:

    olette oikeassa, käytin väärää sanaa ajattelemattomuudessani. Kyse ei ole nystystä.

    ällöttää meittiä näitä teidän nystyjä yyyhhhh!! Olkaa hiljaa!

    Äänestä

menes nyt taas heteroäijä johonkin muualle vinkumaan vehkees ihanuudesta. ei, en halua sitä sisälleni, enkä pidä sitä turhakettasi minään. olen lesbo, ja oma asiani miten hoitelen sänkyhommat.
kukaan nainen ei ajattelis noin. ylipäänsä ''huolestuis'' toisen puolesta onkos sitä koskaan munaa saatu vai ei. olet oksettava. piste.

Äänestä
  • mut anna ny joittenkin nauttia kaikilla aisteilla ja aukoilla jos ne pystyy,ei se ole sulta pois.sun tapa on sun ja toisella on toinen. älä tuomitse kaikkee vaikka fanaattinen peruslesbo tunnut olevankin.

    Äänestä

  • En ole heteroäijä, vaan lesbonainen. Naisista ja pillusta tykkäävä nainen, joka tykkää siitä pillusta niin kovasti että haluaisi tuntea sen muutenkin kuin kevyesti pinnalta. Sillä ei ole peniksen kanssa mitään tekemistä. Minua harmittaa oikeasti ihan vietävästi, että tollasia lesboja on kamalasti, että kaikki penetraatio liitetään miehiin. Itse en ole ikinä ollut miehen kanssa enkä tule olemaan, mutta en suostu tyytymään pelkkään klitorisseksiin vaan joidenkin typerien ennakkoluulojen takia. Sen kyllä ymmärrän, että kaikki eivät saa g-pisteorgasmeja, mutta kannattaa antaa sille ainakin mahdollisuus.

    Äänestä

  • gggggggg kirjoitti:

    En ole heteroäijä, vaan lesbonainen. Naisista ja pillusta tykkäävä nainen, joka tykkää siitä pillusta niin kovasti että haluaisi tuntea sen muutenkin kuin kevyesti pinnalta. Sillä ei ole peniksen kanssa mitään tekemistä. Minua harmittaa oikeasti ihan vietävästi, että tollasia lesboja on kamalasti, että kaikki penetraatio liitetään miehiin. Itse en ole ikinä ollut miehen kanssa enkä tule olemaan, mutta en suostu tyytymään pelkkään klitorisseksiin vaan joidenkin typerien ennakkoluulojen takia. Sen kyllä ymmärrän, että kaikki eivät saa g-pisteorgasmeja, mutta kannattaa antaa sille ainakin mahdollisuus.

    mutu-tunne näistä jotka heti sanoo mieheksi kun eivät tykkää, ja se on sellainen että he itse ovat olleet hyvinkin heteroelämässä ennen kuin ovat löytäneet itsensä.
    Ehkä heillä on ollut jotain ongelmia ollut seksissä ja miehissä ja nyt he ajattelevat että kun joku on vähän ei heidän makuun he haukkuvat mieheksi.

    Äänestä

Minä en ole koskaan saanut "sisältä" orgasmia, ja minkään sisälle laittamisesta en tykkää. Se kai johtuu tottumuksen puutteesta ja ahtaudesta. Joskus olen kuitenkin saanut "ulkopuolelta" luultavasti emätinorgasmin. Se ainakin tuntuu erilaiselta kuin klitorisorgasmi. Se on kuitenkin paljon vaikeampi saada, ja se johtuu varmaan myös tottumuksen puutteesta. Olenkin miettinyt, voisikohan penetraatioseksistä opetella nauttimaan. Ehkä jos oikea opettaja vielä löytyy...

Äänestä
  • tarvitse kokonaan sisälle työntää tai sormia ranteita myöten;).Ihan vaan pari senttiä riittää.Itse pidän dildosta niin että sitä käytetään klitan hyväilyyn ja "käytetään huulilla", eli vain vähän työnnetään sisälle.Strapt on-vyötä kokeilimme kerran ja siinä sattui heti vahinko:o Itse oli ottavana osapuolena ja kultani ollessa päälläni, hän horjahti niin että survaisi vahingossa didon pohjaan asti.Voin kertoa että sattui ihan julmetusti ja näin tähtiä hetken aikaa.Siinä meni neitsyys...
    Nyt naurattaa, mutta kultani oli pitkään hyvin hädissään vahingostaan :D

    Äänestä

Itse ainakin pidän paljon enemmän penetraatioseksistä kuin esim. klitan hyväilystä. Melkein mielummin harrastaisin seksiä miesten kanssa, sillä usein naiset ovat melko herkkiä ja esim. esileikin täytyy olla todella pitkä yms. jota en jaksa. MUTTA, pidän silti itseäni täysin lesbona, koska en ikinä haluaisi seurustella tai olla intiimissä kanssakäymisessä miehen kanssa, koska henkisesti olisimme niin eri maailmoista. En ymmärrä miksi täytyisi luopua kaikesta heteroseksiin liittyvästä (strappari, dildo ym.) ollakseen lesbo. En ole lesbo siksi ettei seksi miesten kanssa kiinnosta, vaan siksi ettei heidän kanssa kiinnosta yhtään mikään muukaan. Eli mitä tässä yritin hakea, on se, että lesbous on (tai voi olla) "henkistä", eikä vain fyysistä.

Äänestä
  • "En ole lesbo siksi ettei seksi miesten kanssa kiinnosta, vaan siksi ettei heidän kanssa kiinnosta yhtään mikään muukaan."

    ... Tuota ei kutsuta homoseksuaalisuudeksi vaan misandriaksi eli miesvihaksi. Voit toki olla lesbo ei siinä mitään, mutta lesbouteen ei ihan taida sisältyä se, ettei voi ajatella miehiä edes ystävinä tai ihmisinä.

    Äänestä

Huomattu on tässä keskustelun sisällössä että eriäviä mielipiteitä löytyy. Tyttöystäväni pystyy saamaan orgasmin pelkästä penetraatiosta sekä klittapenetraatiosta, mutta pelkästä klitasta hierominen ei tule kyseeseenkään. Itse taas en kykene tulemaan pelkästään penetraatiosta vaan kaipaan aina klitan hieronnan avuksi.

Emme me seksiä harrastaessa ajattele onko tämä nyt kovin heteromaista, etteikö lesbomaista laisinkaan. Kuuntelemme toisen kehoa ja omaamme, tällä tavoin nautinto on taattu.

Äänestä

En halua minkäänlaista penetraatiota. En saa orgasmia penetraatiosta, vaikka olisi klitoriksen hyväilyä mukana. Koita ymmärtää tyttöystävääsi, eivät kaikki nauti penetraatiosta, valitettavasti.

Minulle siis ihan vaan sitä klitoriksen hinkkaamista, paras mahdollinen nautinto tulee siitä, kaiken muun seksiin liittyvän läheisyyden lisäksi tietenkin. Tällä ei ole yhteyttä peniksiin/miehiin/heteroseksiin, vaan omiin tuntemuksiin. Olen silti valmis toki antamaan toiselle naiselle muunlaista seksiä jos hän sitä haluaa.

Ehkä kaikilla ei ole g-pistettä?

Äänestä

No huh huh. Naisia on moneksi, ja onneksi niin.

Itse en saa penetraatiosta minkäänlaista tyydytystä. Se, etten mieluusti halua mitään sisälleni, ei liity millään tavalla siihen, että liittäisin sen peniksiin, miehiin ja heterosuhteisiin, vaan siihen, etten yksinkertaisesti nauti siitä. Miksi tehdä jotain, mistä ei pidä? Mitä se haittaa vaikka tyttösi ei tahdo sinun työntävän dildoja hänen sisälleen? Pyydä häntä tekemään se SINULLE, kerro että nautit siitä suuresti. Suhde on sitä, että tehdään kompromisseja myös sängyssä.

Äänestä
  • Heh taasko täällä vännetään dildoista :) viimeksi kun kommentoin tällä palstalla kielteisesti dildojen käyttöä sain kauhean ryöpyn niskaani ja väitteet että olen mies kun sanoin etteivät dildot ole minulle mieleen :)
    Mielenkiintoista logiikkaa :)

    Mutta asiaan, totta kai naiset nauttivat myös penetroivasta seksistä, toiset enemmän ja toiset vähemmän. Jonkun tutkimuksen mukaan kuitenkin suurin osa hermoista, siis se tuntoherkin alue, on juuri klitoriksessa, ja yksilöllistä sitten on se, miten paljon nauttii muusta kuin klitoriksen hyväilystä. Onneksi me naiset olemme yksilöllisiä ja osaamme nauttia monella tavalla!

    Itse tykkään todella paljon tyttöystävän pitkistä pehmeistä ihanista sormista, todella taitavista, enkä missään nimessä haluaisi vaihtaa niitä kylmään muoviseen "esineeseen". Samoin kuin itse haluan käyttää omia sormia kielen lisäksi, samalla saa nautintoa kun pystyy tuntemaan toisen ihon..myös sieltä sisältä. Dildojen kanssa puuttuu tämä läheisyys, ne ovat välikappaleita ja kovin apuvälinemäisiä.

    G-pisteen olemassaolosta on vaikea sanoa, jossain artikkelissa esitettiin että koko klitoris ulottuisi paljon laajemmalle alueelle kuin ennen on ajateltu, ja niinpä naiselle voi tuottaa monella tavalla nautintoa muutoinkin kuin sitä näkyvää "klittaa" hyväilemällä, siis pimpin sisäseinämistä, peppureiän kautta, varsinaisesta g-pisteestä eli pimpin etuseinämästä jne. Olemme monimutkaisia olentoja ja siksi niin ihania :)

    Äänestä

  • Naisellinen1 kirjoitti:

    Heh taasko täällä vännetään dildoista :) viimeksi kun kommentoin tällä palstalla kielteisesti dildojen käyttöä sain kauhean ryöpyn niskaani ja väitteet että olen mies kun sanoin etteivät dildot ole minulle mieleen :)
    Mielenkiintoista logiikkaa :)

    Mutta asiaan, totta kai naiset nauttivat myös penetroivasta seksistä, toiset enemmän ja toiset vähemmän. Jonkun tutkimuksen mukaan kuitenkin suurin osa hermoista, siis se tuntoherkin alue, on juuri klitoriksessa, ja yksilöllistä sitten on se, miten paljon nauttii muusta kuin klitoriksen hyväilystä. Onneksi me naiset olemme yksilöllisiä ja osaamme nauttia monella tavalla!

    Itse tykkään todella paljon tyttöystävän pitkistä pehmeistä ihanista sormista, todella taitavista, enkä missään nimessä haluaisi vaihtaa niitä kylmään muoviseen "esineeseen". Samoin kuin itse haluan käyttää omia sormia kielen lisäksi, samalla saa nautintoa kun pystyy tuntemaan toisen ihon..myös sieltä sisältä. Dildojen kanssa puuttuu tämä läheisyys, ne ovat välikappaleita ja kovin apuvälinemäisiä.

    G-pisteen olemassaolosta on vaikea sanoa, jossain artikkelissa esitettiin että koko klitoris ulottuisi paljon laajemmalle alueelle kuin ennen on ajateltu, ja niinpä naiselle voi tuottaa monella tavalla nautintoa muutoinkin kuin sitä näkyvää "klittaa" hyväilemällä, siis pimpin sisäseinämistä, peppureiän kautta, varsinaisesta g-pisteestä eli pimpin etuseinämästä jne. Olemme monimutkaisia olentoja ja siksi niin ihania :)

    mulle tekee lisänautintoa nähdä tyttiksen suurehkot häppärit dildon ympärillä,hiton kiihottava näky kun ne venyy dildon liikkeitten mukaan,eli silmille mahtis näky,visualisuutta ei voi sivuuttaa myöskään.

    Äänestä

  • linneaN kirjoitti:

    mulle tekee lisänautintoa nähdä tyttiksen suurehkot häppärit dildon ympärillä,hiton kiihottava näky kun ne venyy dildon liikkeitten mukaan,eli silmille mahtis näky,visualisuutta ei voi sivuuttaa myöskään.

    näky kun tyttis on päällä ja hinkkaa sun reittä vasten kostaa ja kuumaa klittaa...rinnat hieroo sun rintoja vasten,WoW!Näky ja tunne saa laukeamaan, koskematta omaan alapäähän lainkaan.

    Äänestä

  • sänkyjumppari kirjoitti:

    näky kun tyttis on päällä ja hinkkaa sun reittä vasten kostaa ja kuumaa klittaa...rinnat hieroo sun rintoja vasten,WoW!Näky ja tunne saa laukeamaan, koskematta omaan alapäähän lainkaan.

    Ei tämmöisiä!
    Iltaan on vielä jeesuksen pitkä aika!

    Äänestä

hankin ekan surisevan vekottimen ja kokeilin sitä heti illalla eilen ja aamulla taas heti herättyäni. yllätyin positiivisesti, se tuntui hyvältä eikä ääni häirinnyt ollenkaan! vekottimen nimeä en muista koska ehdin hävittää rasian. vekotin on vaalpun geelimäinen, muistuttaa peukaloa nurin päiin. oikeastaan peukun mittainenkin, pää pulleampi. "peukun varressa" on klittaa stimuloiva geelin pehmeä "harja"rivi. vekottimen peukkuosa hieroo juuri tuota g-aluetta ja värinän tehoa voi säätää haluamalleen tasolle. mikä tämä vekotin on nimeltään, kuka tietää?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gggggggg kirjoitti:

Tätä aihetta on sivuttu täällä ennenkin, mutta ajattelin perustaa sille oman keskustelun. Monilla lesboilla tuntuu olevan erittäin negatiivinen suhtautuminen penetroivaan seksiin. Ehkä suuri osa on anatomisessa mielessä neitsyitä. Kaikki muu paitsi klitoriksen alueella pysyminen katsotaan "heteroseksiä jäljitteleväksi" tai muuten vain ei-haluttavaksi. Tässä on selvästi kahta koulukuntaa: jotkut tykkää, jotkut ei. Haluisin pistää pienen gallupin pystyyn: haluatko, että lesboseksissä on penetraatiota?

Itse kuulun niihin lesboihin, jotka pitävät hyvin paljon penetraatiosta - sekä antavana että vastaanottavana osapuolena. En pidä peniksistä, en ole ikinä tuntenut vetoa niitä kohtaan, mutta vaginani on tunteva elin ja g-pisteorgasmit mahtava juttu. Nyt kuitenkin seurustelen naisen kanssa, joka ei tahdo mitään hänen sisälleen, ilmeisesti, koska hän liittää sen niin vahvasti peniksiin ja heterosuhteisiin. Se on mielestäni todella harmillista, koska iso osa naisen sukupuolielimen viehätyksestä perustuu mielestäni sille, miltä se tuntuu, eikä sitä tuntumaa saa vaan klitorista hinkkaamalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu