Lisäystä

Jos minä jossain olen hakenut mattomestaria.. niin onko kenenkään päähän juolahtanut että ehkäpä mä tarvin sellaisen oikeasti? Tai perunamaalle kääntäjän?

Ihmisen tai parikin ihmistä joka tulee auttaa? Juolahtaako ihmisten mieleen mikään tuommoinen asia.. ennen vanhaan ihmiset auttoi toisiaan...

Ja jos rahotus ym. lähteistä puhutaan niin onko yhteiskunta järjestänyt keinoja millä rahoitetaan talojen remontteja, kuten lattiamaton laittamista entisen puhki kuluneen tilalle, tapauksessa jossa toinen puoliso on laitoshoidossa ja toinen työtön.. Toki työttömälle yhteiskunta voi tarjota töitäkin.. Ei muuta kun pirauttamaan vaan ja nähdään nenäkkäin siltä osin.. ja katellaan millaisesta työstä olis kysymys jota pitäs tehdä.. Kauaksi kotoani en lähde.. pitää olla työssäkäynti alueen sisällä nuo hommat.. kylläkin.. jotta illaksi pääsen kotia..

Entäpä sitten perunamaa jolle viime kesänä kyselin kaveria sitä kääntämään.. No, ensi keväänä sama homma edessä.. viime vuonna käänsin sen lapiolla.. mutta olishan se kiva jos olis puutarhajyrsin.. ja joku ihminen joka osais sitä käyttää.. mieheni ennen hoiti sen homman..

Juolahtaako kenenkään päähän tuommonen..

Minua oikein surettaa noiden kahden kirjoittajan tekstit mitä minulle oli kirjoitettu tuossa yhdessäkin viestiketjussa.. Kun ne luulis että mielenterveystoimistoon näillä asioilla pitäs mennä.. Itse he hyvinkin voi olla sen tarpeessa.. kuka tietää.. en oo heitä koskaan nähnytkään.. ainakaan vielä..

Minusta oli oikeastaan huvittava herätä aamulla kun huomasin että jotkut olivat olleet yökköjä.. mitähän nuo yököt päivät tekee.. Nukkuvat sitten kun yöt pitää valvoa?? Ihmisiä varmaan hekin.. vai ?? Olenko huomannut että hevonen tai lehmä.. tai lammas tai vuohi tänne kirjoittaisi..

6

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MeSelf

      niitä on pakko olla, muuten mailma pysähtys !
      niin ilmeisesti jos jotain etsitään, niin kait sit on joku tarkoitus..

    • RIMMIR

      sitten työnvälitystoimistossakin aina silloin tällöin ja tapaat muitakin työttömiä. Heidän joukossaan on varmasti monen alan ammattilaista ja osaavaa henkilöä. Voisit siellä hieman vihjaista ja kysästä heille josko voisitte tehdä yhteisen ringin ja auttaa toisianne. Sinullakin on varmaan kädentaitoja tai muuta osaamista jota joltakulta muulta puuttuu.
      Olisko teidän kylällä/paikkakunnalla kylätoimikuntaa johon voisit mennä osalliseksi, sieltä löytyy talkoovoimaa yhteisiin asioihin ja joskus jopa yksittäiselle ihmiselle.

      Olet onnellisessa asemassa kun pystyt kieltäytymään töistä toisellapaikkakunnalla. Täällä see kuule onnistukaan.


      • Äläsumuta
        pirre-tyttö kirjoitti:

        työssäkäyntialue, tarkoittaa muitakin kuntia eikä vain mun omaa kuntaa.. mulla on alaikänen lapsi.. mielelläni olisin yöt kotona tästä syystä.. ettei hänen yksin tarvis olla..

        Tietääkseni alaikäisiä ei saa jättää yksin ilman valvontaa muuallakaan..

        http://www.jyvaskylankatulahetys.fi/perhepolku/pdf/Lapsenoikeuskortit.pdf

        onkyllä alue jossa matkat on korkeintaan 50-70 km suuntaansa.
        Se on sinunoma kuntasi ja yks tai kaksi läheisintä kuntaa.
        Etelä-Suomessa välimatkat on usein paljon lyhkäisempiä


      • avkk
        Äläsumuta kirjoitti:

        onkyllä alue jossa matkat on korkeintaan 50-70 km suuntaansa.
        Se on sinunoma kuntasi ja yks tai kaksi läheisintä kuntaa.
        Etelä-Suomessa välimatkat on usein paljon lyhkäisempiä

        Kirjoitit täyttä puppua. Menehän katsomaan työkkärin sivuilta, kuinka kaukaa on haettava töitä, myös etelä-suomessa asuvan, jotta ei menettäisi työttömyyskorvaustaan.


    • Fröök

      Enny tätä kyseist tilannet tunne, jote en enempi uskalla kantta otta
      Mut usjat palvelu palveluksest o ollu aika hyvä avu saamise muato

      Sit tule miäle se ihmisil puhumine, siit tulee monast sellane viästiketju
      jollo joku asjast kiinnostunu ja auttama halukas saatta tieron sun onkelmastas saara

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      102
      2334
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      222
      1950
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1762
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1326
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1250
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1128
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      277
      842
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      691
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      685
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      51
      680
    Aihe