milloin vauva noussut pystöön

tai mennyt itse istumaan?

Meillä 9 kk ikäinen vauva, joka ei osoita mitään halua nousta seisomaan tai istumaan. Osaa istua selkä suorana. Ei kokeile myöskään kontata, ei edes nouse konttausasentoon. Ryömien on liikkunut jo tovin aikaa, mutta siihen se jääkin.

Useimmat tutut vauvat ovat ryömimään opittuaan jo kohta kontanneet, nousseet istumaan tai seisomaan ja jopa ottaneet ensiaskeleetkin. Tuntuu, että meillä ollaan jumiuduttu tähän ryömisvaiheeseen. Tiedän, että ei kannata verrata, mutta onkohan syytä huoleen vai onko muillakin mennyt useita viikkoja vain ryömien?
111048
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Meillä alettiin ryömimään 6kuisena ja edelleen mennään sillä tyylillä ja ikää8kk. Osaa istua ilman tukea, mutta ei itse nouse istumaan, paitsi sängyssä kun saa pinnoista kiinni pitäen vedettyä itsensä istumaan. Ja konttaus asennossa pysyy kun laitetaan muttei itse nouse konttaus asentoon.

Äänestä

ryömii, konttaa ja istuu. Kaikkea tätä paljon ja vauhdikkaasti. Ollanko me sitten edellä "aikataulusta! ?

Äänestä
  • Ette ole. Normaali aikataulu on laaja. Meillä alettiin jo seistä tuossa iässä.

    Äänestä

eka poika oppi ryömiin ku oli 6kk ja heti sen jälkeen konttamaan 6.5kk istu ilman tukea 6kk iässä ja käveli 10kk.
kakkonen tyttö oppi ryömiin ku oli 5kk ja konttaan ku oli 6kk ja istu kans ilman tukea 6kk iässä ja kävelikin jo ku oli 7kk.
kolmonen tyttö on nyt 5kk. käänty selältä mahalleen ku oli 2.5kk ja ryömiin ihan parisen päiää sit ...

meillä kaikki lapset aikasessa mutta ei kaikki konttaa ollenkaan, ei tarvitse jos pääsee eteenpäin jollain muulla keinolla :) ei hätää ... ja toiset alkavat kävelemäänkin vasta 1.5v -2v. eikä sillonkaan vielä mitään hätää. kysy neuvolasta jos olet huolissasi :) kaikki varmaanki hyvin.

Äänestä

mitenkään epänormaalia, kaikki aikanaan ja jokainen omassa tahdissaan. Meillä 9kk ei vielä edes ryömi muutoin kuin taaksepäin.

Äänestä
  • mietityttää että miten mahtaa kehittyä. mutta kun näitä sivustoja on lukenut niin on huomannut että kaikki oppii eri tahtiin ja joitain asioita ei opi lainkaan tai ei tahdo tehdä. kuten istumaan nouseminen, konttaminen, ryömiminen jne.

    itse en koskaan ryöminyt tai kontannut, lähinnä vedin takapäätä eteenpäin. sitten nousin suoraan kävelemään 8kk ikäisenä ilman tukea vaikken edes halunut olla istuma-asennossa ilman tukea.
    oma poika mateli selällään taaksepäin ja kääntyi mahalleen 3kk iässä. 5kk iässä alkoi kehittyä tuo mahallaan möyryämisvaihde. Jos poika makaa ja tartun käsistä niin silloin ponnistautuu kevyesti istumaan, ilman tukea ei vielä pysy pystyssä. mutta itsenäisesti hän ei halua nousta istumaan.

    jännitän jatkoa miten on vuoden iässä, mutta en ala murehtia. tietty sitä haluaa että lapsi oppisi "normaalisti" mutta kun normaalia ei oikeastaan ole.

    Äänestä

ei hätää:-). Nauti nyt niistä rauhallisista hetkistä, oma tyttöni kun ei ole pysynyt 5kk iästä lähtien paikallaan yhtään joten ei kannata kadehtia aikaisin liikkeelle lähtijoitä! Tyttö siis ryömi 5kk, nousi seisomaan 7kk, konttas, istu ja käveli tukien varassa 8kk ikäisestä lähtien.

Äänestä

on se taulukko, jossa on keskimääräinen ikähaitari tietyille kehitysvaiheelle. Vaikka ei osu tuolle ikähaitarille, ei se tarkoita että jotain olisi vialla. Ihan kuten osa vauvoista oppii nuo taidot aiemmin, niin osa taas myöhemmin.

esimerkiksi siinä neuvolakortissa on nämä ikähaitarit:
istumaan nouseminen 6-9kk
seisomaan nouseminen 8-11kk

Meillä ikää 9kk ja ei tee kumpaakaan noista. Ehtiihän sitä myöhemminkin.

Äänestä

Oli ihan sama 9kk iässä ja aloin itsekin miettiä eikö tää osaa vai viiti tehä muuta ku ryömiä. Mutta nyt on tasan 10kk ja nousee istumaan, seisomaan, kävelee tukia myöten, konttaa.. oppi kaiken käytännössä yhden viikon aikana ja on jo kuin kokeneempikin tekijä.

Äänestä
  • nyt muutama päivä myöhemmin muksu taapertaa taaperokärrin kanssa itsekseen :D Päättää näyttää nyt kaikki taitonsa kerralla?

    Äänestä

Poika (11kk) alkoi vasta parin viikon sisällä nousta itse istumaan ja samalla viikolla seisomaan. Nyt ei pysy alhaalla enää millään, alas tulo kun on vielä vähän heikkoa, on kamala raivo päällä, kun jalat väsyy eikä pääse itse alas... Meillä alettiin myöhään liikkumaan muutenkin, ei vieläkään kontata, konttausasennossa kyllä nytkytään, ryömimään lähdettiin vasta 9-10kk iässä. Hitaasti mutta varmasti on edetty ja pian kävellään, nyt mennään hitaasti puita pitkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hidasko kirjoitti:

tai mennyt itse istumaan?

Meillä 9 kk ikäinen vauva, joka ei osoita mitään halua nousta seisomaan tai istumaan. Osaa istua selkä suorana. Ei kokeile myöskään kontata, ei edes nouse konttausasentoon. Ryömien on liikkunut jo tovin aikaa, mutta siihen se jääkin.

Useimmat tutut vauvat ovat ryömimään opittuaan jo kohta kontanneet, nousseet istumaan tai seisomaan ja jopa ottaneet ensiaskeleetkin. Tuntuu, että meillä ollaan jumiuduttu tähän ryömisvaiheeseen. Tiedän, että ei kannata verrata, mutta onkohan syytä huoleen vai onko muillakin mennyt useita viikkoja vain ryömien?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu