Oli kuulemma löytyneet vastaanottokeskuksesta.....
Kirjaston näytöt
joopati jooo
19708
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kun hätää kärsivä ihminen pakenee henkensä uhalla omasta maastaan, on hän varmasti järkyttynyt ja saattaa tehdä jotain ajattelematonta. Ei yhden ihmisen virheestä saa syyttää muita, vaikka ne olisivatkin kaikki samanlaisia. Ajatelkaa itseänne samassa tilanteessa; pakenette vihamielisestä maasta, jossa kirjastoissa ei ole näyttöjä ja rahaakin tarjolla niukasti. Hämärtyy siinä käsitys omasta ja vieraasta, kun turvapaikan tarjoavassa maassa elintaso on korkeampi, ja siksi tänne on tultu ja päästy turvaan.
ei muuta kun jokainen maitojunalla takasin himaan mistä on tullukki ku ensimmäinen rike näkee päivänvalon!!!
" ... vaikka ne olisivatkin kaikki samanlaisia".
SSS poikkesi tänään täydellisesti linjastaan. Joku kirjoitteli lämpimikseen Nesteen näpistelijöistä. Motellin tiedoitustilaisuudessa tämä tuli esille, siellä nämä näyttämöllä olevat pellet vakuuttivat, että mitään tällaista ei tule tapahtumaan.
Mikäs se totuus niistä tietokoneista oikein mahtaa olla?
Eilen tuli myöskin maahanmuuton ihanuuksista pari ohjelmaa, MOT ja Silminnäkijä, kannatta katsoa.
otteeseen, kuten Kunnallislehti kertoi. Bulgariasta asti olivast varkaisiin tulleet.
Alkaa nuiva asenne rikastuttajia vastaan levitä. YLE etunenässä, SSS myös perässä pikkuhiljaa, kun todellisuus alkaa valjeta. Tätäkö se on, kun SSS peräänkuulutti maahanmuuttokeskustelun siirtyvän uudelle tasolle, monikulttuurisuuden (moku) ihanuuteen.
Heh, näpistyksiä (varkauksia) on kyllä tapahtunut paljon enemmän kuin "pariin otteeseen".
Syövät ruokaa myös suoraan hyllystä. Eipä ihme että Neste ei ole enää yöllä auki.
Joku oli yöllä käynyt jyystämässä meidän hiehoa. Aamulla löytyi jakkara ja naudan hännänalus oli aivan rähmässä. Törkeää, alaikäinenkin vielä! Lumessa oli paljon jalanjälkiä. Vaikuttaa vieraan kulttuurin edustajien tekoselta, koska sikoihin ei oltu koskettu. Täytyy varmaan ruveta pitämään navettaakin öisin lukossa.
vielä maailmaan lykkää?
löytynyt sieltä vastaanottokeskuksesta, vai puhutaanko täällä paskaa? Jos anastus on tapahtunut, niin älkää ihmeessä päästäkö lapsia ulos iltaisin. Meset ym. fasebookit, voivat vaikuttaa lapsesi kohtaloon. Viettäkää mieluummin lokoista perheiltaa.
tietyissä kulttuureissa.
Säppiin pantiin ovet kun turkkilaista maahanmuuttajaa alkoi tulla maahan.
Turkissahan miltei jokainen menettää poikuutensa lampaita paimentaessa.
näin kävi Paimiossa.
Sullahan taitaa olla pajonkin tietoa näistä pakolaisista?? Viime vuonna (kesä-joulukuu) Bulgariasta tuli 704 turvapaikan hakijaa. Kaikki romaneja. Mikä hemmetin kriisi siellä EU-alueella on? Ei näy mitään turvajoukkoja eikä katastorfiapua. Matkatoimistot myyvät sinne matkojakin, miksi? Boikotti
Bulgariaan.
laatikossa pysy, vaan miltei itsestään lähtevät kävelemään.
Siis ihan oikeasti, toisesta EU-maastako tulee kansalaisia hakemaan turvapaikkaa. Ei mee mun pirtaani tuo juttu. Kyllä olisi aika laittaa joku roti Bulgarialle, eikös täällä ole kyseisen maan diplomaattikuntaa, ei kun majoittakaa suurlähtystöön tai heidän kustannuksellaan kotimaahan. Jokin nyt mättää pahasti, ei EU:n alueelta voi tulla pakolaisia vai voiko vähävarainen suomalainen sitten hakea turvapaikkaa esim. Sveitsistä. Siinä olisi tutkivalle journalistille hauska homma, hakea turvapaikkaa Sveitsistä tai Belgiasta ja katsoa kuinka käy. Niin maksaisi Suomen valtio kyydin ja ylläpidon varmaan. Myös Bulgarian rantahietikon mafiosot voisivat kustantaa joukkionsa täältä kotiin , sen verran turistit heillekin rhaa vievät vai pitäisikö pistää Bulgaria turismiboikottiin siihen asti kunnes hoitavat omat "turistinsa" pois .
Juu, Bulgaria boikottiin, koska siellä on näköjään kova kriisi meneillään, ainakin pakolaistulva Suomeen on valtava. Ei se ole silti mikään hieno turistikohde, olemmehan nähneet sen maan edustajista esimerkkejä täällä Paimiossa.
Veljenikin perheineen lomaili siellä varoituksistani huolimatta ja katui jälkeenpäin syvästi. En suosittele muillekaan kyseistä maata.
ihmiskasvoinen karitsa. Lienee sanomattakin selvää, mistä se johtui.
http://english.pravda.ru/science/mysteries/12-01-2010/111621-sheep_human_face-0
Sveitsistä voisi hyvinkin saada turvapaikan. Se kun ei kuulu edes EU:hun. Turvatarpeen syyksi voisi ilmoittaa kroonisen rahapulan, joka Suomessa vain pahenee. Sveitsissä on paljon rikkaita pankkeja, kyllähän ne varmaan pakolaiselle voivat lahjoittaa pankkitilin pienellä, esim. 1 000 000 frangin alkupääomalla.