http://www.biofacto.com/?gclid=CIHp38rgnJ8CFUE-3godHWwWMw
Onko kukaan käyttänyt tässä osoitteessa mainittua hometestiä. Kyseessä on Biofactan hometesti, jonka voit suorittaa itse asunnossasi. Hinta n. 40€. Tulokset voit siis lukea itse. Onko humpuukia.
Onko kukaan käyttänyt tässä osoitteessa mainittua hometestiä. Kyseessä on Biofactan hometesti, jonka voit suorittaa itse asunnossasi. Hinta n. 40€. Tulokset voit siis lukea itse. Onko humpuukia.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos olet edes kohtuullisen normaalin älykkyyden omaava ihminen, niin tiedät jo vastauksen..
En tiedä, mikä on sinulla normaaliälykkyyden mittari ellei se ole esim. opiskelussa menestyminen. Kysyn edelleen akateemisen koulutuksen saaneena, että onko joku kokeillut Biofacto hometestiä? Olemme myymässä vanhaa taloamme ja haluaisimme testata alustavasti itse homeen. Koskteusmittaus on tehty.
Rahasta on kysymys.
akateemisellä koulutuksella ja älykkyydellä ole mitään tekemistä keskenään.
Eli väännetään rautalangasta, kun kyseessä on tutkimus, jossa koulutetuilla ammattilaisilla on välillä vaikeuksia saada luotettavia tuloksia, niin miten luotettavia jonkun tee-se-itse testin tulokset voivat olla?
Biofacton testi perustuu mikrobien kasvatukselle. Siinä näkee omin silmin mitä huoneilmassa kasvaa. Minä olin testiin tyytäväinen. Olimme sairastelleet pitkään, korvatulehduksia, poskiontelontulehduksia ym. ja lapsen allergiat menivät ihan mahdottomiksi. Olemme muuttaneet pois ja sairastelu pysähtyi melko seinään. Myös lapsemme aloitti uudessa tarhassa.
Pesäkkeiden määrät ovat melko suorassa suhteessa sairastelun määrään ja ainakin meillä se piti paikkaansa.
Testi on nimenomaan kotitesti ja toimii siihen tarkoitukseen. Ei Ammattilaisilla ole mitään vaikeuksia tulkita testejä. Ongelmana on raja-arvot, jotka ovat STM:n määrittämiä ja joiden tarkoitus on suojella julkista rakennuskantaa. Ennemmin tutkin asian itse kuin annan "korruptoituneen" valtionmiehen vääristellä tuloksia! (Toki reilujakin on)
Viesti oli välittäjä LKV:lle.
Tein testin ennenkuin hyväksyin uuden vuokrakämppäni. Olin muuttanut kaksi kertaa ojasta allikkoon, homekämpästä toiseen ja päätin, että sitä en enää jaksa tehdä. Testin mukaan asunnossa oli hieman "palloja", mutta muuten siisti näyte. Homeita ei ollut yhtään. Olen asunut tässä nyt 2 kk ja terveysoireita ei ole ollut. Valoa siis tunnelin päässä :o)
Minusta on erittäin vastuullista selvittää rakennuksen tilaa ennenkuin sitä on myymässä. Näitä vastuuttomia homekämppien myyjiä on ollut 90% myyjäkansasta! Laitetaan paska kiertämään ja nuoripari sairastelemaan. Tienaajina kenties suuret ikäluokat?
jotainhan se on tietysti leipänsä eteen tehtävä ;), mutta eiköhän jokaisella ole sen verran nokkaa, että aistii onko talo terve vai ei....Hyvä keksintö, hyvä bisnes, ja vielä kun vähän pelottelee, niin...a...vot...virtaa rahaa tilille.
ÄLÄ OSTA MITÄÄN ASUNTOA ILMAN ILMATESTIÄ!