Kasvien istutus akvaarioon? Pengerrys?

Kertokaas mulle kannattaako akvaarioon istuttaa kasvit purkkineen vai ilman??
Entäs miten pystyn pengertämään akvaariotani (soraa)
3596
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kasveja ei kannata istuttaa purkkeineen, ellei siihen ole jotain järkevää syytä kuten purkin ankkuroiminen pohjaan jonkun maansiirtokonekalan takia.
Ilman purkkia juuret pääsevät paremmin leviämään ja kasvi kasvaa paremmin.

Soran pengertäminen? Miksi olet laittanut akvaarioon soraa? No, makunsa kullakin. Hiekkapohjaisen akvaarion hoito vaan vie aikaa about 5 kertaa vähemmän ja säästää hermoa. Henkilökohtaisestai, soran imuroiminen on yhtä kivaa ja viihdyttävää kuin veroilmoituksen täyttö. Sitten vielä kun ottaa huomioon sen, että jos haluaa jotain sellaisia kaloja joilla on tapana tonkia pohjaa (piikkisilmät, nuoliaiset ja monniset) olisi pohjamateriaalin oltava mahdollisimman hienojakoista.

Soraa saat pengerrettyä laittamalla liuskekiviä tai juurakoita haluamiisi kohtiin. Sora kyllä valuu ajan saatossa pengerryksen välistä ja yli ja ali, mutta onneksi soran saa siirrtettyä takaisin sinne minne kuuluukin.

Äänestä
  • Kun mulla on aina ollu soraa en osannu muuta ajatella :(
    Millasta se hiekan putsaaminen sitten on?

    Äänestä

  • eevali kirjoitti:

    Kun mulla on aina ollu soraa en osannu muuta ajatella :(
    Millasta se hiekan putsaaminen sitten on?

    Niin, hiekan putsaamista ei ole. Hiekkaa ei tarvitse imuroida, koska tiiviimpänä materiaalina sen sisälle ei pääse mömmöt laskeutumaan. Toisaalta tiiveys pitää kasviravinteet paikoillaa, kuten myös se että pohjaa ei tarvitse imuroida.
    Kierteissarvikotiloita saat varmaankin joltain paikalliselta harrastajalta. Ne möyrivät hiekan seassa kuohkeuttaen sitä. Kotilot myös syövät öiseen aikaan hiekan pinnalle jääneet kasveista varisseet lehdet tai ruoan jämät. Päivällä kotiloita ei juuri näy.
    Jos ei ota kotiloita, voi hiekan kuohkeuttaa ihan käsin. Tarvii vaan veden vaihdon yhteydessä vähän sormin tökkiä hiekkaa. Sitten on hyvä kun on sellainen "ilmavan liikkuvaa hiekka". Sellaiseksi tulee kun törkkäsee pari kertaa sormet hiekan sekaan (ei tarvi möyhiä tai myllätä).

    Eli tiivistetysti, hiekkaa ei tarvitse putsata. :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eevali kirjoitti:

Kertokaas mulle kannattaako akvaarioon istuttaa kasvit purkkineen vai ilman??
Entäs miten pystyn pengertämään akvaariotani (soraa)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu