kai tällääistäkin pitää ajatella, kuinka karua onkin.
miten kuollut rotta kannatta hävittää esim talvella jos ei ole hautausmahdollisuutta?
voiko pakastettua rottaa tarjota esimerkiksi käärmeen ruaksi vai syövätkö ne vain eläviä?
kuolleen rotan hävittäminen
10
4212
Vastaukset 10
- 14+5
Käärmeet syövät nimenomaan kuolleita eläimiä. Jos eläin on lopetettu muuten kuin eläinlääkärissä (nukutusaineet jäävät rottaan - tuskin tekee käärmeelle hyvää) eli esim. hiilidioksidilla, joka on useimpien kesyrottakasvattajien käyttämä menetelmä, se käy käärmeenruuaksi. Voit myydä tai ihan antaa esim. eläinkauppaan, jos et tunne käärmeharrastajia.
Meillä vainajat menee joko käärmeille tai jos rotalla on esim. kasvaimia tai se ei muuten ole "syöntikelpoinen", pistän pariin biopussiin ja biojätteisiin. Näinhän ei oikeasti saisi tehdä, mutta ei se yksi pieni rotta biossa haittaa samalla tavalla kuin vaikkapa iso mastiffi.
Rotan voi toki myös pitää pakastimessa kevääseen ja haudata kun maa sulaa, näinkin tekevät monet.- mummoko
kiitos! syövätkö ne käärmeet siis pakastettuja eläimiä vai pitääkö ne olla "tuoreita"?
- 11+10
mummoko kirjoitti:
kiitos! syövätkö ne käärmeet siis pakastettuja eläimiä vai pitääkö ne olla "tuoreita"?
Eliöt pakastetaan pian lopetuksen jälkeen ja sulatetaan sitten tarpeen mukaan. Jos halutaan käärmeelle esim. 3-päiväistä rottaa ja käärme syö esim. kahdesti viikossa, vastalopetettua on mahdotonta olla koko ajan tarjolla.
- suski87
Pakastamisen tai bio/polttokelpoistenjätteiden mukana hävittämisen ohella yhtenä vaihtona on lemmikin tuhkaaminen. Eläinlääkärillä lopetun eläimen saa usein laitettua ilmaiseksi yhteistuhkaukseen, jolloin eläimen uurnia ei saa itselleen. Yksilötuhkaus on sitten mahdollinen kotonakin kuolleelle eläimelle, mutta se on kyllä varsin kallis, usein 50 eurosta ylöspäin (tämä on tosin henkilöstä kiinni, paljonko on valmis käyttämään rahaa jo kuolleeseen eläimeen).
Silloin kun olin nuorempi, lemmikit säilytettiin meillä pakkasessa kunnes maa oli tarpeeksi sula lemmikkien hautaamiseen omalle pihalle. Nykyään pikkujyrsijät menevät sitten joko roskikseen tai pakastimeen odottamaan käärmeille syöttämistä riippuen siitä, miten ne ovat kuolleet/lopetettu. Eli ne mitkä on lopetettu kotona hiiidioksidilla tai löytyneet pian luonnollisen kuoleman jälkeen terrastaan menevät käärmeille joko suoraan tai pakkasen kautta ja ne mitä on lääkitty vahvasti juuri ennen lopetusta tai kuolleet esimerkiksi yöllä ja olleet useita tunteja kuolleena ennen löytymistään menevät sitten yleensä jätteisiin. Käytännöllisyys on tähän varmasti yhtenä syynä - omaa pihaa ei itsellä ole, eli hautaaminen vaatisi sitten sen, että sitä joko reissaisi julkisilla 160 kilometriä vanhempien luo, tai sitten maksaisi hautapaikkaa pieneläinten hautausmaalta (tai etsisi jonkin sopivan metsän reunan jostain).
Käärmeen ruuaksi menevä jyrsijä säilyy syöttämiskelpoisena pakkasessa useita kuukausia ilman että menee huonoksi. Itse tulee pakkaseen laitettua monesti myös ne omille käärmeille vääränkokoiset kuolleet, ja luovutettua/myytyä ne sitten muiden käärmeille käyttöön. - rotanroikottaja
Voiko sen viedä pellolle roikkuun kepinnenässä ?
- geh
Kunhan viet omalle pellolle etkä naapurin
- jyrsijärakas
Tuntuu tosi kauhealta, että heittäisin oman lemmikkini roskiin yms.. tosin kai se riippuu siitä, pitääkö sitä lemmikkiä todella perheenjäsenenä vai miten. itse en kuitenkaan ikinä syöttäisi millekkään käärmeelle, vaan ehdottomasti tulen aina hautaamaan.
- mamupau
Eli siis niinku sen kuollee rotan voi heivata roskiin? Niin "julmalt" ku kuullostaa mut eukse mee sinnekki?
- Sedä
No niin ei saa tehdä, mutta tuskinpa kukaan siitä niin ikään saa...
Omat rottani olen jättänyt eläinlääkärille yhteistuhkaukseen tai haudannut, nykyiset menee hyötykäyttöön käärmeelle. - Sedä
Sedä kirjoitti:
No niin ei saa tehdä, mutta tuskinpa kukaan siitä niin ikään saa...
Omat rottani olen jättänyt eläinlääkärille yhteistuhkaukseen tai haudannut, nykyiset menee hyötykäyttöön käärmeelle.Äh siis tuskinpa kukaan SAA KIINNI :D Typerä autocorrect!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2371471Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2821043Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan94824Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68772Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48723- 110629
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27585Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34574Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 41501
- 32491
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48465Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain77451- 32439
- 31429
- 77422
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381