kuolleen rotan hävittäminen

mummoko

kai tällääistäkin pitää ajatella, kuinka karua onkin.

miten kuollut rotta kannatta hävittää esim talvella jos ei ole hautausmahdollisuutta?

voiko pakastettua rottaa tarjota esimerkiksi käärmeen ruaksi vai syövätkö ne vain eläviä?

10

4100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14+5

      Käärmeet syövät nimenomaan kuolleita eläimiä. Jos eläin on lopetettu muuten kuin eläinlääkärissä (nukutusaineet jäävät rottaan - tuskin tekee käärmeelle hyvää) eli esim. hiilidioksidilla, joka on useimpien kesyrottakasvattajien käyttämä menetelmä, se käy käärmeenruuaksi. Voit myydä tai ihan antaa esim. eläinkauppaan, jos et tunne käärmeharrastajia.

      Meillä vainajat menee joko käärmeille tai jos rotalla on esim. kasvaimia tai se ei muuten ole "syöntikelpoinen", pistän pariin biopussiin ja biojätteisiin. Näinhän ei oikeasti saisi tehdä, mutta ei se yksi pieni rotta biossa haittaa samalla tavalla kuin vaikkapa iso mastiffi.

      Rotan voi toki myös pitää pakastimessa kevääseen ja haudata kun maa sulaa, näinkin tekevät monet.

      • mummoko

        kiitos! syövätkö ne käärmeet siis pakastettuja eläimiä vai pitääkö ne olla "tuoreita"?


      • 11+10
        mummoko kirjoitti:

        kiitos! syövätkö ne käärmeet siis pakastettuja eläimiä vai pitääkö ne olla "tuoreita"?

        Eliöt pakastetaan pian lopetuksen jälkeen ja sulatetaan sitten tarpeen mukaan. Jos halutaan käärmeelle esim. 3-päiväistä rottaa ja käärme syö esim. kahdesti viikossa, vastalopetettua on mahdotonta olla koko ajan tarjolla.


    • suski87

      Pakastamisen tai bio/polttokelpoistenjätteiden mukana hävittämisen ohella yhtenä vaihtona on lemmikin tuhkaaminen. Eläinlääkärillä lopetun eläimen saa usein laitettua ilmaiseksi yhteistuhkaukseen, jolloin eläimen uurnia ei saa itselleen. Yksilötuhkaus on sitten mahdollinen kotonakin kuolleelle eläimelle, mutta se on kyllä varsin kallis, usein 50 eurosta ylöspäin (tämä on tosin henkilöstä kiinni, paljonko on valmis käyttämään rahaa jo kuolleeseen eläimeen).

      Silloin kun olin nuorempi, lemmikit säilytettiin meillä pakkasessa kunnes maa oli tarpeeksi sula lemmikkien hautaamiseen omalle pihalle. Nykyään pikkujyrsijät menevät sitten joko roskikseen tai pakastimeen odottamaan käärmeille syöttämistä riippuen siitä, miten ne ovat kuolleet/lopetettu. Eli ne mitkä on lopetettu kotona hiiidioksidilla tai löytyneet pian luonnollisen kuoleman jälkeen terrastaan menevät käärmeille joko suoraan tai pakkasen kautta ja ne mitä on lääkitty vahvasti juuri ennen lopetusta tai kuolleet esimerkiksi yöllä ja olleet useita tunteja kuolleena ennen löytymistään menevät sitten yleensä jätteisiin. Käytännöllisyys on tähän varmasti yhtenä syynä - omaa pihaa ei itsellä ole, eli hautaaminen vaatisi sitten sen, että sitä joko reissaisi julkisilla 160 kilometriä vanhempien luo, tai sitten maksaisi hautapaikkaa pieneläinten hautausmaalta (tai etsisi jonkin sopivan metsän reunan jostain).

      Käärmeen ruuaksi menevä jyrsijä säilyy syöttämiskelpoisena pakkasessa useita kuukausia ilman että menee huonoksi. Itse tulee pakkaseen laitettua monesti myös ne omille käärmeille vääränkokoiset kuolleet, ja luovutettua/myytyä ne sitten muiden käärmeille käyttöön.

    • rotanroikottaja

      Voiko sen viedä pellolle roikkuun kepinnenässä ?

      • geh

        Kunhan viet omalle pellolle etkä naapurin


    • jyrsijärakas

      Tuntuu tosi kauhealta, että heittäisin oman lemmikkini roskiin yms.. tosin kai se riippuu siitä, pitääkö sitä lemmikkiä todella perheenjäsenenä vai miten. itse en kuitenkaan ikinä syöttäisi millekkään käärmeelle, vaan ehdottomasti tulen aina hautaamaan.

    • mamupau

      Eli siis niinku sen kuollee rotan voi heivata roskiin? Niin "julmalt" ku kuullostaa mut eukse mee sinnekki?

      • Sedä

        No niin ei saa tehdä, mutta tuskinpa kukaan siitä niin ikään saa...

        Omat rottani olen jättänyt eläinlääkärille yhteistuhkaukseen tai haudannut, nykyiset menee hyötykäyttöön käärmeelle.


      • Sedä
        Sedä kirjoitti:

        No niin ei saa tehdä, mutta tuskinpa kukaan siitä niin ikään saa...

        Omat rottani olen jättänyt eläinlääkärille yhteistuhkaukseen tai haudannut, nykyiset menee hyötykäyttöön käärmeelle.

        Äh siis tuskinpa kukaan SAA KIINNI :D Typerä autocorrect!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4243
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2704
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2462
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1497
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      172
      959
    Aihe