Itselleni vähän kipeä aihe, mutta ajattelin kysyä, että miten muut ovat asian hoitaneet. Olen 350km:n päässä asuvan 10v tytön ja 3v pojan kummi (eri perheistä) sekä aivan toisella suunnalla saman matkan päässä olevan pienen tyttölapsen kummi. Minua harmittaa jatkuvasti, että näemme kummilapsiamme tosi harvoin. Pidetään toki yhteyttä aktiivisesti perheisiin, koska äidit ovat olleet lapsuudesta asti ystäviämme tuolla ekalla paikkakunnalla, joka on kotipaikkakuntani. Olemme käyneet paikan päällä yleensä muutaman kerran vuodessa, mutta nyt viime käynti on niinkin kaukaa kuin alkukesästä. Muistan lapsia aina jouluna ja synttäreinä ja kyselen muutenkin kuulumisia tekstiviesteillä ja puhelimessa puhuessa, mutta silti kaivertaa. Mutta kyllä vanhempien täytyi kummeja valitessaan tietää, että yhteydenpito ei voi olla samanlaista kuin jos asuisi samalla paikkakunnalla vai miten asian ajattelette? Meille on kummiksi valinnan jälkeen syntynyt itselle muksuja, olemme rakentaneet, olleet mukana työelämässä ja noinkin kauas on lyhyen viikonlopun aikana vaikea kovin usein lähteä. Tuo paikkakunta missä pienin kummilapsi asuu, on suunnalla, jonne meillä ei ole ikävä kyllä mitään muuta asiaa, joten olemme toistaiseksi käyneet siellä vain 1v-synttäreillä. Perhe on tuttu mieheni puolelta, joten en osaa oikein kovin luonnollisesti pitää yhteyttä heihin, mutta tekstiviesteillä olen kysellyt pikkuisen kuulumisia.
Olenko aivan onneton kummi?? :(((
On haastavaa
2
515
Vastaukset
- bdfdfddf
et ole onneton kummi. se on mielestäni ymmärrettävää ettei pysty kovin usein lähtemään 350km:n päähän tapaamaan kummilapsia, varsinkaan kun itselläsikin on jo lapsia. pidät kuitenkin muuten yhteyttä ja muistat synttäreinä ja jouluina, se on hyvä. mielestäni myös kummilasten vanhemmat( tietty ne lapset) voisivat käydä joskus sinun luonasi. ei se kummius ole yksinään sinun vastuullasi, myös kummilapset perheineen voisivat käydä teillä.
- kummius huono asia
Jos tehtäisiin kysely, onko mitään mieltä nykyään ylläpitää koko kummiaatetta, niin uskoisin, että 3/4 kummeista vastaisi, että ei ole mieltä!
Suurimmalla osalla seka kummilapsista ja kummeista tulee koko jutusta vain paha mieli. Lapset tuntevat itsensä hylätyksi, kun kummit eivät huomioi tarpeeksi (tai anna rahaa tarpeeksi) ja kummit tuntevat huonoa omaatuntoa samoista asioista.
Paras lopettaa kummius kokonaan. Jos haluaa osallistua jonkun ihmisen elämään, niin yhtä lailla sen voi toteuttaa ihan normaaliystävyyden kautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli439698Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.714995"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn594327Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1372856Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1372669Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji1762489Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait261875- 201637
Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.361540Älä nyt ainakaan pelkää
että enää yritän lähelle. Kyllähän toisen rajoja on kunnioitettava. Olen ymmärtänyt täysin, että en kiinnosta sillä tava72990