KUKAHAN ON OIKEASSA?

entinen juhlija

Kansanmusiikkisäätiö ei ole hakenut itseänsä velkasaneeraukseen K-Pohjanmaa lehden mukaan, mutta samassa lehdessä Altti Seikkula sanoo, että olemme hakeneet velkasaneerausta. ( K-P 12.1 ) Melkoinen sähellys jatkuu kun hallituksen jäsenetkään ei tiedä missä mennään.

8

1022

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en käy kaustisilla

      Nämä A. Seikkailijan kannanotot ovat mitä sattuu.Ei äijällä ole edes tietoa asioista.Tämänpäivän keparissa on asia sisällöltään Mäkelän totuudenmukainen kirjoitus.

    • VintturinViulu ja Pa

      Ensikesä mennään paikallispelimannien voimalla.Ja tivoli saattaa tulla?

    • Uolevi T.A

      Nostan hattua T.Mäkelälle,että on aktiivinen ja tuo faktat esille.Loistava esimerkki kuntapäättäjille.Topin kaltaisia talousihmisiä kaivattaisiin moneen kuntaan.Kaustisella ei näytä olevan laskutaitoisia ihmisiä,hyvä että Topi opettaa heille selkeästi .

      • mummonmarkk

        T. Mäkelä on asiantunteva laskentaihminen. Toivottavasti kuntaliitossakin kääntävät eurot suoraan mummonmarkoiksi kun siitä tehhään kaustiselle uus rahayksikkö. Tietääkö kukaan onko Topi käyttänyt muuntokertoimena uutta 5,28 vai onko laskettu vanhalla 5,95 kertoimella ?
        Heittää tilinpäätökset pyllyä jos ja kun on käytettykin vanhaa kerrointa!


    • käppyräjalka

      Kuulin, että säätiö olisi hukannut rahaa johonkin, eikä tiedetä mihin.
      Miten tämä on mahdollista. Eihän rahaa niin vaan saa hukata.
      Pitäähän se merkitä kirjanpitoon ylös kaikki mihin rahaa on käytetty.
      No ei ole ihme, jos menee huonosti, jos raha-asiatkin on sekaisin.

      • ArtturiGallenKalle

        Toivottavasti Topin järjestämä tutkinta tuottaa jotain todellista .
        Nyt hävetään maksamattomien esiintymispalkkioiden takia .

        Saatanan Tunarit sanon Minä..


      • teerijarvi

        On iso kupla,kun se puhkeaa,elokuussa!


      • hyvä topi ! ! !
        teerijarvi kirjoitti:

        On iso kupla,kun se puhkeaa,elokuussa!

        Poistuminen | Toimielimet | Kunnanhallitus | Pöytäkirja 06.09.2010 | Avaa haku
        Kunnanhallitus
        Kokous 06.09.2010 / Pykälä 205

        Edellinen asia | Seuraava asia
        Liitteet:
        PANKIN ILMOITUS TAKAAJALLE / KANSANMUSIIKKISÄÄTIÖN LAINA
        Kunnanhallitus

        § 205

        06.09.2010

        KANSANMUSIIKKISÄÄTIÖN TAKAUKSEN IRTISANOMINEN KUNNALLE TAKAAJANA

        KHALL § 205
        Valmistelija talousjohtaja Tellervo Pakkala puh. 0400 569 402


        Kaustisen Osuuspankilla on saatava velkakirjalaina 512404-83547741 pääomaltaan 344.560,58 euroa Kansanmusiikkisäätiöltä, jossa on vastavakuutena Kaustisen kunnan takaus. Kunnalla on takauksensa vastavakuutena esinevakuusoikeus Kansanmusiikkisäätiön kunnalle panttaamaan taidekokoelmaan.

        Kansanmusiikkisäätiö on hakeutunut velkasaneeraukseen 22.1.2010 ja Pohjanmaan käräjäoikeus on hylännyt hakemuksen päätöksellään 24.5.2010. Säätiö on valittanut päätöksestä Vaasan hovioikeuteen eikä päätöstä valituksesta ole vielä tehty.


        Osuuspankki jätti kunnanhallitukselle ilmoituksen velan tilanteesta 15.2.2010, jossa ilmoitettiin, että pankki tulee saneerauksen aloittamispäivän jälkeen irtisanomaan lainan takaajaan eli kuntaan nähden takaisinmaksettavaksi. Näin kunta siirtyisi saneerauksessa velkojaksi, jolla on esinevakuusoikeus velalliseen nähden ja kunnan saatava on vakuusvelkaa.

        Ilmoituksen mukaan (L yrityksen saneerauksesta 3 §:n 1 mom. 7 kohta) vakuusvelalla tarkoitetaan sellaista saneerausvelkaa, jonka vakuudeksi velkojalla eli Osuuspankilla tulisi olla esinevakuusoikeus velalliselle kuuluvaan omaisuuteen. Koska pankilla ei ole esinevakuusoikeutta velalliseen nähden, ei luottoa saneerausmenettelyssä käsitellä pankille vakuusvelkana.


        Luoton ehtojen 8.1 mukaan pankilla on oikeus irtisanoa velka heti takaisinmaksettavaksi ja realisoida sen vakuudet jos velalliselle on haettu saneerausmenettelyä.


        Pankki on jättänyt kunnalle 24.8.2010 ilmoituksen lainan irtisanomisesta. Ilmoituksen mukaan perusteet irtisanomiselle ovat viivästyneet erät ajalta 15.8.2009 - 21.1.2010 seuraavasti:

        *

        lyhennys 44.560,58 euroa
        *

        korkoa 2.221,50 euroa.


        Koska kunnan toimialansa puitteissa antamat takaukset ovat yrityksen saneerauksesta annetun lain 25 §:n mukaan liiketoiminnassa tai siihen rinnastettavassa toiminnassa annettuja takauksia velkojalla on oikeus periä saatava esim. velallisen takaajalta vaikka saneerausmenettely on alkanut.

        Kunnan oikeus vaatia maksua säätiöltä riippuu siitä, onko saneerausmenettely alkanut vai ei. Nykyisessä tilanteessa, jolloin valitus on tehty ja päätöstä ei vielä ole eikä saneerausmenettely ole alkanut, perintäkielto ei ole voimassa ellei käräjäoikeus ole antanut asiassa väliaikaista perintäkieltoa. Säätiön asiamiehen mukaan maksu- ja perintäkielto asiassa on kuitenkin annettu.

        Jos säätiön hakemus yrityssaneerauksen aloittamisesta hovioikeudessa hyväksytään, kunnan takaussitoumukseen perustuva takautumissaatava säätiöltä on yrityssaneerausmenettelyssä saneerattavaa velkaa laissa tarkemmin mainituin rajoituksin, mikä taas riippuu esinevakuutuksista.

        Irtisanomisilmoitus on annettu säätiön asiamiehelle tiedoksi.

        Irtisanomisilmoitus sekä pankin ilmoitus yrityssaneeraustilanteesta ovat pöytäkirjan liitteenä.

        Esitys tj
        Kunnanhallitus

        *

        merkitsee irtisanomisilmoituksen tietoonsa saatetuksi ja antaa valtuudet asiantuntija-avun käyttämiseen asian jatkovalmistelussa.
        *

        suorittaa takaajana irtisanotun luoton määrän Kaustisen Osuuspankille irtisanomisilmoituksen mukaisesti 30.9.2010 seuraavasti:




        pääoma


        344.560,58 euroa



        korko
        15.8.2009 -13.12.2009 1.812,39 euroa



        korko
        14.12.2009-21.1.2010 409,11 euroa



        irtisanottu luotto yhteensä
        346.782,08 euroa



        *

        hakee käräjäoikeudelta velkomistuomion kunnan saatavasta Kansanmusiikkisäätiöltä


        *

        esittää takauksesta aiheutuvan talousarviomäärärahan 346.782,08
        euroa kunnanvaltuuston hyväksyttäväksi.

        Päätös
        Hyväksyttiin.


        Pöytäkirjaan merkittiin, että kunnanjohtaja Arto Alpia poistui kokouksesta esteellisenä Kansanmusiikkisäätiön hallituksen jäsenenä tämän asian käsittelyn ajaksi.

        Esittelijänä toimi talousjohtaja Tellervo Pakkala.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      146
      5495
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      136
      3598
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      126
      3339
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3213
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      43
      2714
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      51
      2304
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2230
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      229
      2176
    9. prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!

      Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".
      Maailman menoa
      11
      1914
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      93
      1816
    Aihe