onpa taas outo keskustelu vl-foorumilla. Mietitään antaako raamattu vl-synnit anteeksi tekstarilla (ei anna, kun ei kuulu ääni), skypellä (ääni kuuluisi, ehkä ok), puhelimella (ääni kuuluu, ok), kirjeellä (ei anna, mutta pyyntö voidaan uudistaa kun vl:t tapaa), netissä jne. ei ole ihme että lestadiolaisporukka on jakaantunut kymmeniin lahkoihin kun tästäkin saadaan sääntöjä. Outoa on. Luin vielä että jokainen lahko pitää itseään ainoan aoikeana muuta menee helvettiin :(.
emailillä, skypellä, puhelimella, tekstarilla
synnit anteeksi
10211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kristinusko perustuu tiettävästi nimenomaan KIRJOITUKSIIN. Tekstiin, Raamattuun.
On tosiaan hämmästyttävä tulkinta, jos tuo pitää paikkansa, että lestadiolaisten mielestä tekstistä EI SAA USKOA. Miksi Raamattu sitten ylipäätään on olemassa ja miksi sitä luetaan ja opiskellaan jos se ei herätä ihmisessä uskoa?
Ensi kerran tällaista kuulen.
Lestadiolaiset eivät saa julistaa edes synninpäästöä kirjallisena.
http://freepathways.wordpress.com/2009/04/13/srk-kieltanyt-synninpaaston-julistamisen-tekstissa/
voi Herran Pieksut!
halkovat oppiriitoja keskenään unohtaen että pieni ihminen on joutunut pysähtymään perimmäisten kysymysten eteen aina yksin ja henkilökohtaisesti. Herätyksen alkuaikoina eräskin lestadiolaisuuteen syvästi vaikuttanut henkilö käsitti uskon raamattua lukemalla, nyt pääsihteeri on mitätöinyt hänen uskonsa väärin tehdyllä parannuksella! Metsään mennään rajusti jos asetetaan armontuntemukselle rajoja muotoseikkoihin vedoten.
Kristinusko perustuu tiettävästi nimenomaan KIRJOITUKSIIN. Tekstiin, Raamattuun. ** Eipä ihan.
Kristinusko perustuu Raamatun lupaukseen Messiaasta, ja kristitty on HÄN; joka tunnustaa JEESULKSEN MESSIAALKSI ja HERRAKSI.
Kristitty tutkii Raamattu Jeesuksen opetuksen perusteella, ikään kuin Kristuksen läpi.
Vahan Testamentti kertoo Kristusta ajatellen, sen että Hän on tuloissa ja tulee Daavidin sukuun.
Uusi testamentti evankeliumeissa kertoo Jeesuksen tarinan Kristukseksi, ja kirjeet mitä Jeesus OPETTI.
Näistä kumpikaan ei koske juuri SRK;ta. Heille ei Jeesus ole Herra, ainoastaan Vapahtaja, he eivät tee parannusta Jeesukseen, ainoastaan lahkoonsa, He eivät seuraa Jeesusta, ainoastaan lahkon sääntöjä.
””On tosiaan hämmästyttävä tulkinta, jos tuo pitää paikkansa, että lestadiolaisten mielestä tekstistä EI SAA USKOA.** Näin väittää VL saarnaaja, viimeksi Radio Pookissa 10,01,10, klo 17,50.
Miksi Raamattu sitten ylipäätään on olemassa ja miksi sitä luetaan ja opiskellaan jos se ei herätä ihmisessä uskoa? ** Heidän mielestään kirjana kirjojen joukossa, kysymys kuuluukin, miksi ylipäätään kirjoja on?
Ensi kerran tällaista kuulen. ** Tulet vielä yllättymään paljon enemmän, nyt se lahko alkaa purkautua.
Ettäkö vl:lle Jeesus ei olisi Herra ja että Raamattu olisi vain yksi kirja muiden joukossa...???????
Täytyy kysyä ehkä hieman tylysti, että tunnetko ollenkaan aihetta, josta kirjoitat?
netti yhteydet avaako ne uusia keinoja parannuksen saarnaamiseen kun kuva ja ääni HD- tasoa ja saadaan vaikka älypuhelimiin reaaliajassa? onko srk sorvaamassa pykäliä tähän tekniikkaan.
Hän kun on se kalkkis, joka ahaa-elämyksellään hiffas, että luetusta tekstistä ei saa syntejä anteeksi, niin kuin ennen.
Apostolit kirjoittivat kirjeita matkoiltaan ja niitä luettiin ääneen alkuseurakunnissa. Ihmisten oli välttämätöntä kokoontua yhteen ja välittää jumalansanaa "äänellisesti", koska tavalliset ihmiset eivät osanneet lukea, painettuja kirjoituksia, radiota, teeveetä tahi nettiä ei ollut vaan kirjoitukset olivat käsin kirjoitettuja yksittäiskappaleita ja sellaisina äärettömän harvinaisia ja kalliita.
Mitä varten tänä päivänä pitäisi rajoittaa sananjulistusta ja sen vastaanottoa muinaiseen malliin, kun tekniikka mahdollistaa paljon laajemman sananjulistuksen ja evankeliumin levittämisen.
Fundamentalismi on oikean uskon suurin vihollinen.
Nyt yksi ihmettelee vl-foorumilla onko saaanut tekstarilla synnit anteeksi vai ei. Osan mukaan on saanut, osan mukaan ei ja joku on kahden vaiheilla. Ei ole ihme että vl-oppi on jakaantunut 16 alalahkoksi.