Elikkäs, vuosia sitten olen omistanut kaksi undulaattia, jotka myös pesivät pariin otteeseen. Nyt vuosien jälkeen on alkanut taas heräilemään ajatus lintusten hankinnasta
Kriteeteinä olisi ettei pitäisi kovin kovaa ääntä, eikä olisi kovin suuri, esmes joku iso papukaija on out of option, koska asun kerrostalossa.
Joku peippo olisi varmaan sopiva? Tai kanarialintu(joo tiedän, se on nykyisin kanarianhemppo, mutta tykkään tosta toisesta nimestä enempi). Undulaatteja tosiaankin minulla oli, mutta olisi kiva kokeilla jotain muuta,ja ainakin oman muistikuvani mukaan olivat välillä hyvinkin äänekkäitä joten naapurirauha saattaisi kärsiä(korjatkaa jos olen väärässä, mutta muistaakseni urosundikseni tykkäsi välillä "kailottaa" todella kovin).
Häkkiä ei ole tällä hetkellä, mutta jahka päätös lintusten hakinnasta syntyy, niin ofc sellaisen hankin, mittoja olisi kiva myös saada tietää jos jotain lintua suosittelette. Mitä isompi sen parempihan on yleensä ollut suositus ;P(mutta mikään megemegeiso häkki ei mahdo asuntoon). Linnuilla olisi myös mahdollisuus päästä lentelemään vapaana asuntoon, häkki tulisi työhuoneeseen jossa ei ole peilejä.
Mikä lintu minulle?
1
629
Vastaukset
- -M-
Njoo, undu voi ajoittain kyllä innostua porisemaan varsin innolla, mutta harvoin sillä kuitenkaan niin kantava ääni on että se normaalieläjää naapurissa asti haittaa, jossei satu olemaan ihan paperiseinäinen kerrostalo (tai erityisen häiriintymisalttiit naapurit).
Mutta jos mahdollisimman hiljaista eläjää hakee niin peipot tai kanariat varmasti on se järkevin ratkaisu. Tosin kyllä siitä kanariastakin välillä yllättäviäkin desibelejä voi lähteä, joskin ei ole ihan niin läpitunkevia ääniä kuin koukkunokilla. (Niin ja itse asiassa ihan viimeisin suositus kanarialinnun nimitykseksi onkin se perinteinen kanarialintu, se on kuitenkin jo sen verran kauas risteytetty ja jalostettu siitä alkuperäisestä kanarianhemposta ettei oikein enää voi samaksi lajiksi kutsua... Vastaavia sekasikiöitä ovat lokkipeipot ja naurukyyhkyt.)
Kaikkein hiljaisimpia ovat Lonchura -suvun manikit (esim suomumanikki tai tuo jo mainittu lokkipeippo), koiras voi kyllä laulaa luritella innokkaastikin, mutta niin hiljaa että jos on vähän taustahälyä ei sitä huomaa muusta kuin nokan heilumisesta. Myös harlekiinipeipolla on varsin vaimea livertävä lauluääni, jos värikästä höyhenystöä hakee. Perinteinen seeprapeippo tai helmiseeprapeippo käyvät toki myös, joskin niiden tööttäily voi ärsyttää herkimpiä, seinän läpi se tuskin kuitenkaan kantaa.
Kanarialinnut ehkä parhaiten noista peippo/hemppoporukasta kesyyntyvät, mutta eivät ne niin tiiviisti ihmisseuraa hae kuin kesyt papukaijalinnut.
Yksi vaihtoehto voisi olla myös timanttikyyhkypariskunta, pieni ja suloinen. Koiraat kyllä saattavat huhuilla satunnaisesti jopa öisinkin, mutta ääni on kuitenkin suhteellisen vaimea ja miellyttävä "lelujuna".
Papukaijalinnuista saattaisi mennä vaikka raita-aratti, se on hiukan undua kookkaampi ja perusääni "pulinaa", tosin ei ole omakohtaisia kokemuksia siitä mikä sillä on varoitusääni ja kuinka kovaa meteliä oikeasti halutessaan saa aikaan... Arasetkin ovat pieniä ja sieviä pikkutihulaisia, undusta jopa hiukan pienempiä, ääni semoinen metallinen "konekivääri" suunnilleen undun melutasoa.
Kaikki edellämainitut teoriassa menevät siihen "minimihäkkiin" (noin 70x50cm pohjaltaan), mutta toki kannattaa aina hommata niin iso kuin tila suinkin antaa myöten, jos edes metrin pituinen häkki mahtuisi niin ei tarvitse ihan niin huonoa omaatuntoa potea jos aina ei ehdi niin paljoa lennätellä tai linnut joutuvat olemaan kokonaan häkissä esim lomareissun ajan. Parashan aina olisi kunnon lentohäkki, pari metriä tai enemmän vaakamittaa, mutta toki kämpän koko asettaa rajoituksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad961565- 541053
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että403971- 164913
- 57772
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124737- 51688
- 57651
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38645- 76642