nutrafin natural co2 system

co2 kehiiin

moikka! ostin tuommoisen hiilarisysteemin.ohjeesta en saanut selkoa että kuuluuko tuon tikapuu osan olla kokonaan vedenpinnan alla ja suodattimen ulostulon lähellä,vai voinko laittaa sen akvan toiseen päätyyn?
tarkoitettu 180litraseen.

jos joku osaisi valaista minua,niin olisin kiitollinen=)

1

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      http://www.bigappleherp.com/core/media/media.nl;jsessionid=0a0109441f432602efa43ab1466493ab909a893ae464.e3eTaxiNaN0Te34Pa38Ta38L...

      VAI TÄLLANE

      http://www.akvaariokeskus.com/ab2005/tarvikkeet/kuvat/nutrafinco2.jpg

      - Tuottaa hiilidioksidia käymismenetelmällä. (osaatko tehdä tuon litkun) (tuliko aineet mukana)
      - Passiivireaktori
      - Riittävä n. 50 - 200 litran akvaarioon, hiilidioksidin puutoksesta ja kulutuksesta riippuen.
      - Toimii kertatäytöllä (mukana) n. 2 - 4 viikkoa, jonka jälkeen uusi täyttö saadaan valmiista täyttöpakkauksesta tai itse tekemällä sokerista, liivatteesta ja hiivasta.
      - Turvallinen. Nostaa hiilidioksidimäärää akvaariossa hitaasti, joten äkillisiä romahduksia tai muutoksia ei vesiarvoissa pääse tapahtumaan.

      AIKAS TURHANPÄIVÄINEN LAITE JOS MULTA KYSYTÄÄN.. muista estää hiilarin tuotto öiseen aikaan ettei pH romahda äkisti kun kasvit ei silloin yhteytä .. kalat kuolee jos pH laskee äkisti alle 6.5

      Tarkkaile että hiilidioksidi liukenee veteen eikä kupla pääse nousemaan pinnalle ja liukene taivaan tuuliin.... minkä se tulee valitettavasti tekemään ;( liian lyhyen diffuusorinsa ansiosta (ilmeisesti tuo tikapuu osa, joka tosiaa upotetaan kokonaan veteen).
      Itselläni oli JBL vastaava ja jouduin ostamaan siihen jatkopalan koska tuo kupla ei koskaan kerennyt liukenemaan sillä alkuperäisellä veteen, vaan kupla nousi pinnalle asti, mikä ei ole tarkoitus.
      Mulla oli vielä ajastettu magneetti venttiili estämässä juuri tuota CO2 liukenemaan yöllä veteen.
      TARKKAILE veden happamuutta !!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      89
      1869
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1713
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      304
      1514
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      1395
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      84
      992
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      987
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      967
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      55
      932
    9. 67
      924
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      911
    Aihe