tietokanta cd-levyistä

Kuka viitsisi kertoa miten teen accesilla tietokanna levyistäni. Pitäisi olla mukana levyn nimi, esittäjä, julkaisuvuosi ja biisit.
3512
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

accessin mallikannasta Northwind.mdb, ja muunna se tarkoitukseesi sopivaksi

Äänestä

Ohjatulla toiminolla saat helopsti hyvän tietokannan. Sinun täytyy valita mitä tietoja haluat tallettevan, vaihtoehtoja on paljon. Järjestyksenkin pääset itse määräämään.

Kun olet mieleiset tiedot sinne antanut, entteriä niskaan. Kaikki lomakkeet, kyselyt, raportit ym. syntyy automaattisesti.

Itse tein tietokannan äänitteille aivan alusta alkaen. Aikaa siinä meni yli puolivuotta, eikä tuosta huippu-hyvä tullut. Hyvä kylläkin.

Äänestä

tee uusi taulukko ja sieltä ohjattu taulukon teko. Sieltä valitset malleista yksityisen josta löytyy valmiit kentät äänitteille sekä esittäjille. Ole tarkkana mahdollisten kenttien erityismuotoilujen kanssa. Luo yhteys äänitteiden ja esittäjien välille

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei loogiseen ajatteluun kyk... kirjoitti:

Kuka viitsisi kertoa miten teen accesilla tietokanna levyistäni. Pitäisi olla mukana levyn nimi, esittäjä, julkaisuvuosi ja biisit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu