Meidän perhe kasvoi kuukausi sitten suloisella mäyrispennulla (tyttö).Ennestään meillä oli kaksi ja puolivuotias mäykkytyttö.Hyvin ovat tulleet toimeen muuten mutta yksi asia mietityttää.Leikin tiimellyksessä tämä pentu on tosi ärhäkkä(ainakin mun silmin vaikuttaa siltä), pitää murinan kaltaista ääntelyä ja muutenkin näyttäisi että koittaa jo pikkunassikkana yrittää pistää tämän vanhemman koiran matalaksi.
En ole kuullut vanhemman koiran kertaakaan ärähtävän (paitsi jos pentu koittaa ottaa luuta sen suusta).
En ole puuttunut asiaan mutta nyt mietityttää pitäisiko pennun käytöstä koittaa rauhoittaa jotenkin?
Vai onko pennun raju leikkiminen ihan normaalia?
Rajut leikit
2
394
Vastaukset 2
- ENDAKSI.
Vanhempi opettaa pentua lauman tavoille.Valvo sen verran syrjästä,ettei pentu loukkaa pahasti itseään,kyllä vanhempi voi välillä olla rajukin,mut yleensä pennun kiljunta on sen tapa kommunikoida.Kun aikaa kuluu,nähdään kumpi on pomo.Osat voi vaihtua.
- Helmituuu
Mulla on nyt vuoden vanha tämä tyttö"pentu" ja porukoilla kolmen paikkeilla oleva uros ja niillä keskenään ihan sama meininki. Se on jatkunut siitä asti kun tyttö tuli mulle ja ollaan vanhempien luona vierailtu. Pikkiriikkisenä pallerona oli jo hirmuinen ärinä päällä ja uros teki kerran selväksi niin että pentu pelästy. Tai niin me ajateltiin :D Tyttö jatkaa samaa örinää ja härnäämistä, mutta uros ei välitä siitä pätkääkään, joskus harvoin vaivautuu mokoman rasavillin kanssa leikkimään, on ne muutenkin aivan yö ja päivä! Mutta luulen, että meilläkin kävisi niin, että jos tyttö alkaa ottamaan liian tosissaan, ottaisi uros ohjat käpäliinsä ja näyttäisi neidille että kuka on kuka, ehkä teilläkin vanhempi koira näyttäisi paikkansa jos meno olisi liian rajua..? Iloisia hetkiä teille "vauvan" kanssa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei3991641- 1451071
- 661036
- 861034
- 92940
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku136743- 94721
- 45691
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50659En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57634