Lapset heitteillä

Suomi on muuttunut kovasti. Nyt äiditkin jättävät isän yksin asumaan paikkakunnalle ja muuttavat lasten kanssa työn perässä toiselle paikkakunnalle.
Lapsia ei paljon ajatella.
Kaikessa mahdollisessa pitää riippua kiinni, pitää olla työ, pitää olla mies ja pitää olla lapset.
Sillä ei ole mitään väliä vaikka asutaan erillään.
Työ on tärkeämpää kuin mies ja lapset.
7462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Nytkö sinä sen vasta tajusit? Suomessa on jo pitkään olosuhteiden pakosta jouduttu noin elämään.
Oletko itse joku sosiaalipummi ja sillä tavalla olet onnistunut kotonasi löhöämään? Sitten on otettava
vielä huomioon sekin seikka, että onko tänne maailmaan tehtävä niitä pentuja ? Aika itsekästä
touhua, kun muutenkin väestön liikakasvu on räjähtänyt käsiin.

Äänestä
  • katella uutta kaveria ,ja käydä vieraissa samalla..

    Äänestä

  • uutta putkeen.. kirjoitti:

    katella uutta kaveria ,ja käydä vieraissa samalla..

    Ikävä näin, jos joutuu toimimaan. Joskus on pakko, jos otettu joskus liikaa velkaa. Muutoin en ymmärrä tällaista.

    Äänestä

Mikäpä sinä olet tosia sormella osoittelemaan, jos et tiedä toisten ihmisten elämäntilannetta. Eiköhän se ole tarkoin harkittua jos menee muualle töihin.

Äänestä
  • Eräskin leväperäinen nainen huomaa, että piti tehdä monta lasta, vaan eipä kotona ollutkaan kivaa, lähdenpä töihin! elävä esimerkki löytyy lähistöltä, jossa naapurin akka tekaisi 3 uutta tenavaa ja vammainen mies hoitaa nyt kaikkia uusperheen lapsia. Äiti käyttää hyödykseen vammaista miestään, elelee "muka avioerossa" Oulussa ja tulee (ehkä) viikonlopuiksi hoitamaan lapsia, jos jaksaa. Yhdellä lapsista on vakava sairaus, mutta eihän äiti kauheasti ehdi, toinen muutti pois kotoa, kun ei kestänyt menoa ja kärsi vuosia. Ei paljoa päätä pakota nykyihmisillä. Tekisi mieli tehdä lastensuojeluilmoitus, mutta mitäpä sitä toisten asioihin sekaantumaan.

    Äänestä

  • Triangeliina kirjoitti:

    Eräskin leväperäinen nainen huomaa, että piti tehdä monta lasta, vaan eipä kotona ollutkaan kivaa, lähdenpä töihin! elävä esimerkki löytyy lähistöltä, jossa naapurin akka tekaisi 3 uutta tenavaa ja vammainen mies hoitaa nyt kaikkia uusperheen lapsia. Äiti käyttää hyödykseen vammaista miestään, elelee "muka avioerossa" Oulussa ja tulee (ehkä) viikonlopuiksi hoitamaan lapsia, jos jaksaa. Yhdellä lapsista on vakava sairaus, mutta eihän äiti kauheasti ehdi, toinen muutti pois kotoa, kun ei kestänyt menoa ja kärsi vuosia. Ei paljoa päätä pakota nykyihmisillä. Tekisi mieli tehdä lastensuojeluilmoitus, mutta mitäpä sitä toisten asioihin sekaantumaan.

    Paitsi, jos asut muualla, kuin Selänteen alueella.

    Lapsia ei suojella oikeasti, vaan ollaan tekevinään jotain ja jos tehdään jotain, niin tehdään se niin, että ei mitään tarvitse tehdä. Olen seurannut nykyistä Selänteen lastensuojelua ja odotan missä vaiheessa sattuu liian lujaa. Valitettavasti kärsivänä osapuolena ovat lapset, vaikka juuri heitävarten kai lastensuojelu on olemassa.

    Jos sekaannut toisten asioihin, niin sinusta tulee häirikkö. Jos ei saa apua omiin asioihinkaan, niin miten voisi saada apua toisillekaan?

    Äänestä

on sullakin moinen ajatus..paree tehdä töitä jo lasten vuoksi vaikkakin joutuis muuttaa paikka kuntaa.Sehän on parisuhteen perusta luottaa toisiiinsa olivatpa vaikka toisella paikkakunnalla..kukapa elättää sinnut ja lapsesi...ei ainakaan sossunrahoilla suomalainen perhe pärjää,mutta ihonvärisi tekee poikkeuksen näissäkin asioissa kyllä niille löytyy asunnot,avustuksia enempi kun "valkolaisille"....Otappa asioista selko ennenkun alat kirjoitteleen tiedostamatonta tietoa!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


säälin lapsiperheitä kirjoitti:

Suomi on muuttunut kovasti. Nyt äiditkin jättävät isän yksin asumaan paikkakunnalle ja muuttavat lasten kanssa työn perässä toiselle paikkakunnalle.
Lapsia ei paljon ajatella.
Kaikessa mahdollisessa pitää riippua kiinni, pitää olla työ, pitää olla mies ja pitää olla lapset.
Sillä ei ole mitään väliä vaikka asutaan erillään.
Työ on tärkeämpää kuin mies ja lapset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu