Bentoboksit Suomeenkin, kiitos!
http://safkaseireeni.blogspot.com/2010/01/bentoboksit-suomeen-kiitos.html
Juttua japanilaisesta ruuasta
7
954
Vastaukset
- Zokusho
Olisihan tuo ihan namia. Valitettavasti Suomessa hinta ei olisi 5-10 euroa, vaan 15-30 euroa, ja ne eivät menisi kaupaksi korkean hinnan takia. Japanissa kun nyt vaan on 24 kertaa enemmän väkeä ja Tokion alueellakin yli kaksi kertaa enemmän asukkaita kuin koko Suomessa, niin totta kai siellä saadaan hinnat alemmas.
Sushiannoksia löytyy nykyään marketeista, ja sellainen, joka käy edes kevyestä lounaasta, maksaa noin 10 euroa, sekin jo liian kallis joka päivän lounaaksi. - harakka*
Kyllä kelpaisi, mutta ei tosiaan Suomen hinnoilla. Ei tule muutenkaan ostettua valmiita lounaita, koska jotenkin ne japaninmatkarahatkin on saatava säästöön.
Onneksi mikään (muu kuin oma laiskuus...) ei estä tekemästä eväsbentoja kotona! Reseptejä ja kuvia löytyy inspiraatioksi netistä.- safkaseireeni
Netti on tosiaan bentoistin taivas, tässäpä yksi esimerkki:
http://www.justbento.com
Kumma etteivät Suomen japsiravintolat ole benton tielle lähteneet. Liekö sitten tuo ylemmissä viesteissä hyvin hahmoteltu hintapolitiikka syynä. - safkaseireeni
safkaseireeni kirjoitti:
Netti on tosiaan bentoistin taivas, tässäpä yksi esimerkki:
http://www.justbento.com
Kumma etteivät Suomen japsiravintolat ole benton tielle lähteneet. Liekö sitten tuo ylemmissä viesteissä hyvin hahmoteltu hintapolitiikka syynä.Bloggailen lähiviikkoina useita japanilaisia ruokalajeja, tervetuloa ihmettelemään kuvia & reseptejä:
http://safkaseireeni.blogspot.com/2010/02/misokeitto.html - Oishii
safkaseireeni kirjoitti:
Netti on tosiaan bentoistin taivas, tässäpä yksi esimerkki:
http://www.justbento.com
Kumma etteivät Suomen japsiravintolat ole benton tielle lähteneet. Liekö sitten tuo ylemmissä viesteissä hyvin hahmoteltu hintapolitiikka syynä.Ainakin Kotosta Helsingissä on bentoja listalla, ja olen syönytkin. Hyvää oli.
- Sayuri_
Oishii kirjoitti:
Ainakin Kotosta Helsingissä on bentoja listalla, ja olen syönytkin. Hyvää oli.
Kyllä bentoja myydään Suomessakin. Esimerkiksi Helsingin rautatieasemalla on pieni kieoski, josta saa hyvän sushi-benton 10-12E hintaan. 10E maksavassa bentossa on 10kpl eri sushipaloja (sillä määrällä ainakin minä tulin ihan täyteen). Olen ostanut jo useasti sellaisen ja hyvää oli! Jos vertaa keskiverto ravintoloiden hintaan niin minusta edullista ja terveellistä. Mäkkärin kakka-ateriat kuitenkin vain pari hassua euroa huokeampia eikä ravintoarvoista voi puhua samana päivänäkään. Kiskan nimi on Soyo Ekiben.
Jos haluatte muuten kokata japanilaista ruokaa, niin youtubessa on oikein hauskoja opastusohjelmia, missä japanilaisleidi kokkaa vaihe vaiheelta eri ruokalajeja. Ruokalajeja on kymmeniä ja kymmeniä, joten ei jää pelkälle sushi-nuudelilinjalle. Olen esim tehnyt ohjeiden mukaan adashi tofua ja että oli namia - ja minä kun luulin, etten tykkää tofusta! Etsikää vain sanalla "Cookingwiththedog", erittäin hauskoja ja herttaisia, selkeitä ohjelmia. - toinen paikka
Sayuri_ kirjoitti:
Kyllä bentoja myydään Suomessakin. Esimerkiksi Helsingin rautatieasemalla on pieni kieoski, josta saa hyvän sushi-benton 10-12E hintaan. 10E maksavassa bentossa on 10kpl eri sushipaloja (sillä määrällä ainakin minä tulin ihan täyteen). Olen ostanut jo useasti sellaisen ja hyvää oli! Jos vertaa keskiverto ravintoloiden hintaan niin minusta edullista ja terveellistä. Mäkkärin kakka-ateriat kuitenkin vain pari hassua euroa huokeampia eikä ravintoarvoista voi puhua samana päivänäkään. Kiskan nimi on Soyo Ekiben.
Jos haluatte muuten kokata japanilaista ruokaa, niin youtubessa on oikein hauskoja opastusohjelmia, missä japanilaisleidi kokkaa vaihe vaiheelta eri ruokalajeja. Ruokalajeja on kymmeniä ja kymmeniä, joten ei jää pelkälle sushi-nuudelilinjalle. Olen esim tehnyt ohjeiden mukaan adashi tofua ja että oli namia - ja minä kun luulin, etten tykkää tofusta! Etsikää vain sanalla "Cookingwiththedog", erittäin hauskoja ja herttaisia, selkeitä ohjelmia.Ehkä aidoimpia bentobokseja Suomessa saa Helsingissä Kampissa sijaitsevasta ravintola Fuji Villagesta.
http://www.fujivillage.fi/bentobox/
Lähinnä niitä saa lounasaikaan ja tarjolla on yleensä 2-3 eri vaihtoehtoa, joiden hinnat pyörivät 10 euron pinnassa.
Ikävä kyllä Fuji Village ei ole japanilaisten omistama japanilainen ravintola ja se näkyy laadussa, mutta kun Suomessa on vähän tarjontaa niin ei pidä valittaman.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen193983Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2233724Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä992681SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot252630Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman202562"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita352351Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642296Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132286Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss92079Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611801