Mulla oli kymmenen vuotta sitten akvaario. Nyt mua kiinnostas ihan sellanen edullinen basic setti. Siihen taakse mä voisin laittaa sellasen 3D paperin, pohjalle laivanhylyn, aarrearkun, kannon ja mahdollisesti välimeren pyöreitä pikkkukiviä ja muutaman kasvin.
Mutta mitä muuta uutta ja vanhaa tulisi huomoida jos lähtee rakentelemaan edullista perussettiä?
Onko olemassa ruokinta-automaatteja, et miten valaistus tulisi säätää?
Ja mistä voisi löytää käytettyjä settejä? Kaloiksi olen ajatellut imunonneja ja joitain parvikaloja.
Fisut
2
190
Vastaukset
- Tulipyrstä 1
Noista rekvisiitistä päätellen olet perustamasa merivesiakvaariota.
Ruokinta-automaatteja löytyy ja valaistus riippuu kalastosta. Kielenkäytöstäsi päätellen sulla on tietokoneen käyttö hallussa, joten haulla löytyy vaihtoehtoja. Muista kuitenkin, että olet perustamassa kalojen kotia etkä nähtävyyttä. - fish KING
Laivan hylyt ja muukin levää keräävä muovi/kipsi rekvisiitta jätetään sitten akvaarion ulkopuolelle ja akvaario koitetaan sisustaa sellaiseksi kuin se olisi leikkaus joen kohdasta jossa sinne valitut kalat asuvat.
Välimeren kivet keitetään ennen akvaarioon koristeiksi laittamista !!
Ruokinta automaatti .. http://www.e-ville.hk/fi/product/275/kalojen_ruokinta_automaatti .. toi on hyvä ;)
Akvaario -> 200l - ulkosuodatin
Valaistus; - kaksi-kolmeputkinen valaisin - kasvi-, 10000K- sekä jokin akvaario sävyputki; päällä n. 10h/vrk
http://www.aqua-web.fi/forum/viewforum.php?f=10&sid=04ae9e60315a15c1c342ba5acebf2bb0 .. tuolta käytettyjä
Uutta saa liikkeistä, kilpailuta ja kirjaa pakettien hinnat ja sisältö !! SÄÄSTÄT RAHAA
Myös netti on väärällään akvaario kauppoja.
Itse ostin juuri tyttärelle 98l akvan lidlistä mutta silti suosittelen sulle suurempaa akvaa koska kalasto vaatimuksesi/toiveesi sitä edellyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja12914290Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va275918SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545465Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2984319HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.384077"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste993641Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant23561Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan223528Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan592611Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.931398