Outo tuhohyönteinen

kuolema kääriäisille

Minulla ongelmaksi omenapuille on ilmaantunut outo tuhoeläin. Se katkoo uusia hentoja saman kesän oksia jonkun kääriäiseläimen tapaan. Itse eläintä en ole tavoittanut itse teosta, mutta kyseessä on pakko olla hyönteinen, koska niin korkealla latvustossakin tuhokatkomista tapahtuu. Yhden vuosikasvun kohdalla huomasin työn jääneen puolitiehen, hento oksa jatkoi kasvuaan vinosti sen jälkeen kun siihen oli jyrsitty pikku kiila.
Uutta taimea elukat eivät vielä samana kesänä löydä, mutta jo seuraavana vuonna on täysi nävertäminen käynnissä. Mikä neuvoksi torjumisaineiden suhteen? Voiko keväällä vielä näitä ruiskutella vai olisiko se ollut syksyn asia? Entä luomutorjunta "kääriäisille"? Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia? Minulla on myös luumupuita ja kirsikkapuu, niistä eivät pikkuötökät ole kiinnostuneet. Sen sijaan mansikkamaalla toisinaan kääriäinen tai vastaava jyrsii lehden ja marjanvarsia poikki. Voiko kyseessä olla sama eläin ja kuinka sen saa torjuttua, onko mansikkamaa suihkutettava samalla myrkyllä kun omenapuut?

0

465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

        Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
        Maailman menoa
        444
        6446
      2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        145
        3755
      3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        99
        2485
      4. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        25
        1949
      5. Moraaliköyhä S-ryhmä

        S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
        Tampere
        119
        1314
      6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

        Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
        Heinola
        74
        1253
      7. Onko kaivattusi

        seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
        Ikävä
        65
        1097
      8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

        Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
        Ikävä
        63
        1075
      9. Vaikea tilanne

        Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
        Ikävä
        76
        990
      10. Milloin kaivatullasi

        .. on nimipäivä?
        Ikävä
        44
        983
      Aihe