Minulla ongelmaksi omenapuille on ilmaantunut outo tuhoeläin. Se katkoo uusia hentoja saman kesän oksia jonkun kääriäiseläimen tapaan. Itse eläintä en ole tavoittanut itse teosta, mutta kyseessä on pakko olla hyönteinen, koska niin korkealla latvustossakin tuhokatkomista tapahtuu. Yhden vuosikasvun kohdalla huomasin työn jääneen puolitiehen, hento oksa jatkoi kasvuaan vinosti sen jälkeen kun siihen oli jyrsitty pikku kiila.
Uutta taimea elukat eivät vielä samana kesänä löydä, mutta jo seuraavana vuonna on täysi nävertäminen käynnissä. Mikä neuvoksi torjumisaineiden suhteen? Voiko keväällä vielä näitä ruiskutella vai olisiko se ollut syksyn asia? Entä luomutorjunta "kääriäisille"? Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia? Minulla on myös luumupuita ja kirsikkapuu, niistä eivät pikkuötökät ole kiinnostuneet. Sen sijaan mansikkamaalla toisinaan kääriäinen tai vastaava jyrsii lehden ja marjanvarsia poikki. Voiko kyseessä olla sama eläin ja kuinka sen saa torjuttua, onko mansikkamaa suihkutettava samalla myrkyllä kun omenapuut?
Outo tuhohyönteinen
kuolema kääriäisille
0
477
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1601522Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1291190Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216879- 65801
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus63717- 52690
- 46685
- 76586
- 52582
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187568