Hei,
Onko kelkkojen suunnaton kaahaminen kuinka tavallista? Olimme perheemme kanssa joulun- uudenvuoden seudun lomailemassa Kittilän Levillä. Otimme majoituksen hieman etäämmältä keskuksesta, sillä pidämme luonnonrauhaa kivana vastapainona kaupungin hälinälle, jota saamme katsella pääkaupunkiseudulla ihan tarpeeksemme.
Mieheni on vuokrannut kelkkoja monilla lomillamme ja olen itksekkin kokeillut ajamista. Kelkkailu on ollut mielestämme kivaa ja reiteillä on ollut turvallisen tuntuista liikkua. Nyt seurasin kuitenkin Levin pohjoispuolella sijaitsevassa Könkään kylässä kelkkailijoiden käyttäytymistä hieman oudoksuen. Kuinka yleistä on että kelkkailijat ajavat huimia nopeuksia asutusten läheisyydessä ja ajavat pitkin ajoteitä. Tiedän että on yksittäistapauksia joissa nuoret kaahailevat pitkin jalkakäytäviä ja lähiöiden katuja. Nämä kelkkahäiriköt olivat kuitenkin liikkeellä isona ryhmänä. Arviomme mukaan liikkeellä oli noin 10 kelkkaa.
Juttelimme paikallisen yrittäjän kanssa ja hän kertoi ilmoittaneensa asiasta myös viranomaisille. Oliko kyseessä joku kelkkaseura tai vastaava, sillä ainakin yhden kuljettajan takissa oli kuulemma kirjainyhdistelmä ML tai vastaava?
Sattuiko kukaan muu näkemään tuota seuruetta tai oletteko itse törmänneet isojen kelkkaporukoiden huonoon käyttäytymiseen?
Kelkkailijat häiriköivät Levillä?
1
314
Vastaukset
- tietäjä
K: "Onko kelkkojen suunnaton kaahaminen kuinka tavallista?"
V: Suunnattomaan kaahaamiseen syyllistyvät ainoastaan eksyneet tumpelot.
K: "Oliko kyseessä joku kelkkaseura tai vastaava, sillä ainakin yhden kuljettajan takissa oli kuulemma kirjainyhdistelmä ML tai vastaava?"
V: Kyseessä on Keskustan nostalgia takki, kirjaimet tulevat sanasta MaalaisLiitto, eli lähinnä traktoriseuran edustaja, joka lienee villiintynyt kelkan suorituskyvystä päästessään puikkoihin. Muita ei voitane syyttää häiriköinnistä, sillä mitä ilmeisimmin he ovat yrittäneet pysäyttää tämän villiintyneen alkiolaisen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322289Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749496Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297490Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806325SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825970Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344976HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084630Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014386Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872060Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801355