Provera vai Lugesteron?

Kumpikohan noista olisi parempi keltarauhashormoni? Olen tosi herkkä kaikille lääkeaineille ja pelkään hulluna sivuvaikutuksia. Mulla on pari erittäin ikävää kokemusta Primolut Norista, joilla yritin siirtää kuukautisia joskus. Sain siitä ihan hirveät sivuoireet ja masennusherkkänä ihmisenä meni monta viikkoa että pääsin takaisin balanssiin. Nytten sitten gyne sanoi että se on ihan PAKKO käyttää jotain keltarauhashormonia, koska kohtu tallella ja estrogeenilaastari käytössä. Minkälaisia kokemuksia muilla on näistä kahdesta tuotteesta? Molemmista olis resepti, että kummalla sitä uskaltaisi aloittaa....

6

5117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käyttänyt myös

      Proverasta ei kokemusta, mutta Lugesteronista kylläkin. Lugesteron on luonnollista ja itse en saanut mitään merkittävää sivuvaikutusta. Primolut Noria olen kans pari kertaa käyttänyt ja mulla myös huonoja kokemuksia, mutta tehokasta se on kylläkin tyhjentämään kohdun.

      • Kova laki

        Ehdottomasti ota Lugesteron. Se on luonnollista keltarauhashormonia, joka on hyvin turvallista ja hyvin siedettyä. Vielä parempi voisi olla Progesteron, jota käytetään emätinpuikkoina. Synteettisestä progestiinista, kuten Primolut Nor, on lähinnä haittaa. Niin kuin synteettisistä hormoneista yleensäkkin tapaa olla. Ne kun eivät toimi likimainkaan niinkuin omat, luonnolliset hormonisi.


    • *dolfina

      Mulle Lugesteron aiheuttaa ihan sietämätöntä huimausta. Se tuntuu jo yhden kapselin jälkeen, olo on kuin jossain toisessa todellisuudessa. Eikä mulle sopinut Primolutkaan. Kaikkein parhaiten on sopinut Terolut. Se on synteettinen mutta muistuttaa luonnollista kaikkein eniten näistä progestiinivalmisteista. Proveralla on vähän huono maine.

      • Siis tuntuuko tuo huimaus vielä seuraavana päivänkin? Eli mulla on Lugesteroni määrätty otettavaksi illalla. Semmoista vaan vielä tiedustelisin että vaikuttaako vielä seuraavana päivänäkin tuo huimaus?


      • käyttänyt myös
        Pirkko-Liisa kirjoitti:

        Siis tuntuuko tuo huimaus vielä seuraavana päivänkin? Eli mulla on Lugesteroni määrätty otettavaksi illalla. Semmoista vaan vielä tiedustelisin että vaikuttaako vielä seuraavana päivänäkin tuo huimaus?

        Sivuvaikutukset ovat tosi yksilöllisiä ja itse en ole saanut huimausta tästä keltiksestä. Silloin, kun sain reseptin, niin gyne sanoi, että sen voi myös laittaa suoraan emättimeen. Luovuttiin silloin siitä vaihtoehdosta, koska käytin jo paikallishoitona Ovestinia ja gynen mielestä alapäähän tulisi siten laitettua jo liikaa tavaraa, kun annostuksen pitäisi muistaakseni silloin olla vielä suurempi. Voisit kyllä kysäistä gyneltäsi sitä vaihtoehtoa..


      • *dolfina
        Pirkko-Liisa kirjoitti:

        Siis tuntuuko tuo huimaus vielä seuraavana päivänkin? Eli mulla on Lugesteroni määrätty otettavaksi illalla. Semmoista vaan vielä tiedustelisin että vaikuttaako vielä seuraavana päivänäkin tuo huimaus?

        Mulle se huimaus tulee noin tunnin kuluttua tabletin ottamisesta ja sitä kestää noin neljä tuntia. Eli kun viimeksi yritin ottaa näitä ja otin aamulla yhden niin aamupäivä töissä oli tosi kummallinen, pelottava, mutta iltapäivää kohti olo normalisoitui. Ne suositellaan otettavaksi illalla, mutta niitä ei suositella lainkaan sellaisille, joille tulee helposti huimausta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      206
      2429
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      41
      1597
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      138
      1251
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      287
      1043
    5. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      992
    6. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      303
      975
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      932
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      916
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      19
      794
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      763
    Aihe