Kumpikohan noista olisi parempi keltarauhashormoni? Olen tosi herkkä kaikille lääkeaineille ja pelkään hulluna sivuvaikutuksia. Mulla on pari erittäin ikävää kokemusta Primolut Norista, joilla yritin siirtää kuukautisia joskus. Sain siitä ihan hirveät sivuoireet ja masennusherkkänä ihmisenä meni monta viikkoa että pääsin takaisin balanssiin. Nytten sitten gyne sanoi että se on ihan PAKKO käyttää jotain keltarauhashormonia, koska kohtu tallella ja estrogeenilaastari käytössä. Minkälaisia kokemuksia muilla on näistä kahdesta tuotteesta? Molemmista olis resepti, että kummalla sitä uskaltaisi aloittaa....
Provera vai Lugesteron?
6
5117
Vastaukset
- käyttänyt myös
Proverasta ei kokemusta, mutta Lugesteronista kylläkin. Lugesteron on luonnollista ja itse en saanut mitään merkittävää sivuvaikutusta. Primolut Noria olen kans pari kertaa käyttänyt ja mulla myös huonoja kokemuksia, mutta tehokasta se on kylläkin tyhjentämään kohdun.
- Kova laki
Ehdottomasti ota Lugesteron. Se on luonnollista keltarauhashormonia, joka on hyvin turvallista ja hyvin siedettyä. Vielä parempi voisi olla Progesteron, jota käytetään emätinpuikkoina. Synteettisestä progestiinista, kuten Primolut Nor, on lähinnä haittaa. Niin kuin synteettisistä hormoneista yleensäkkin tapaa olla. Ne kun eivät toimi likimainkaan niinkuin omat, luonnolliset hormonisi.
- *dolfina
Mulle Lugesteron aiheuttaa ihan sietämätöntä huimausta. Se tuntuu jo yhden kapselin jälkeen, olo on kuin jossain toisessa todellisuudessa. Eikä mulle sopinut Primolutkaan. Kaikkein parhaiten on sopinut Terolut. Se on synteettinen mutta muistuttaa luonnollista kaikkein eniten näistä progestiinivalmisteista. Proveralla on vähän huono maine.
Siis tuntuuko tuo huimaus vielä seuraavana päivänkin? Eli mulla on Lugesteroni määrätty otettavaksi illalla. Semmoista vaan vielä tiedustelisin että vaikuttaako vielä seuraavana päivänäkin tuo huimaus?
- käyttänyt myös
Pirkko-Liisa kirjoitti:
Siis tuntuuko tuo huimaus vielä seuraavana päivänkin? Eli mulla on Lugesteroni määrätty otettavaksi illalla. Semmoista vaan vielä tiedustelisin että vaikuttaako vielä seuraavana päivänäkin tuo huimaus?
Sivuvaikutukset ovat tosi yksilöllisiä ja itse en ole saanut huimausta tästä keltiksestä. Silloin, kun sain reseptin, niin gyne sanoi, että sen voi myös laittaa suoraan emättimeen. Luovuttiin silloin siitä vaihtoehdosta, koska käytin jo paikallishoitona Ovestinia ja gynen mielestä alapäähän tulisi siten laitettua jo liikaa tavaraa, kun annostuksen pitäisi muistaakseni silloin olla vielä suurempi. Voisit kyllä kysäistä gyneltäsi sitä vaihtoehtoa..
- *dolfina
Pirkko-Liisa kirjoitti:
Siis tuntuuko tuo huimaus vielä seuraavana päivänkin? Eli mulla on Lugesteroni määrätty otettavaksi illalla. Semmoista vaan vielä tiedustelisin että vaikuttaako vielä seuraavana päivänäkin tuo huimaus?
Mulle se huimaus tulee noin tunnin kuluttua tabletin ottamisesta ja sitä kestää noin neljä tuntia. Eli kun viimeksi yritin ottaa näitä ja otin aamulla yhden niin aamupäivä töissä oli tosi kummallinen, pelottava, mutta iltapäivää kohti olo normalisoitui. Ne suositellaan otettavaksi illalla, mutta niitä ei suositella lainkaan sellaisille, joille tulee helposti huimausta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2062429
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo411597Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1381251Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2871043Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56992Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis303975Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20932- 55916
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S19794Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58763