nyt muovimatto, onko halpaa, esim laminaatti joka kestää kosteuden ja kylmän ja kuumuuden
vai mikä ?
vai mikä ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mitähän muovimaton alta löytyy? Monesti alta paljastuu kulunut, ehkä ruma mutta moitteeton lankkulattia jonka voi kunnostaa. Lämpimämpi kuin laminaatit tai vastaavat.
Jos laittaa muovimaton mökin lattiaan niin muutaman vuoden kuluttua lattia on taatusti homeessa
...entisen muovimaton pois ja katsoisin,mitä alla on.
jos on lautalattia,laittaisin sen kuntoon. Jos lattia on kylmä,katsoisin lautojen allekkin ja jos mahdollista,lisäeristys/eristyksen uusiminen.
Se kun säästää lämmityskustannuksissa jos alapohja on kunnolla eristetty.
laitettu lautalattia on kauniskin.
Jos näin olisi, niin kaikki muovimattolattiat olisivat homeessa. Riippumatta siitä, ovatko ne kesämökillä tai missä tahansa. Oleellista on, että lattiassa, samoin kuin seinässä ja katossakin, ei saa olla kuin yksi hengittämätön pinta. Tässä tapauksessa lattian on pystyttävä tuulettumaan alapuolelta. Näinhän on esim. rossiperusteisissa mökeissä. Itse asiassa muovi on mitä parhain lattia-aine. Helppohoitoinen ja tiivis. Muovilattiahan on yleensä liimattu myös suoraan sementin päälle.
Moni rintsikka on pilattu tukkimalla talvella rossipohjan tuul.aukot lämmityskustannuksien säästöjen toivossa. Ongelmat alkaa kun keväällä luukkuja ei aukaista. Homehtuu puulattiakin. Asiaa voi tosin nopeuttaa asentamalla muovimaton pintaan.
Yksi tuttu kirvesmies korjasi kerran rintamamiestalon rungotkin ikkunoiden alaosiin asti. Oli sieni hiukan karannut käsistä. Joku perikunnan talo mitä omistajat ei antanut purkaa. Kallista energian säästämistä.