Ostin kirjan se oli aivan uskomattoman hyvä,huvittava sai nauraa vedet silmissä paras kirja mitä koskaan olen lukenut! En muista kirjailian nimeä. Kirja oli aivan ainut laatuinen koska se oli myös kuvitettu hauskasti en varmasti jaksaisi lukea kirjaa jota ei ole kuvitettu. Kirjan nimi oli taikaviitan tähtihetket ja se kuului johonkin aku ankan taskukirjojen kirja sarjaan. Onko kellään luku kokemuksia tästä kirja sarjasta voisi kertoa ja mistähän kyseisiä kirjoja voisi ostaa tai tilata? saisiko kenties kirja kerhosta?
Uskomaton luku elämys!
paras kirja 4ever
8471
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mun kokemuksen mukaan tämä aivan liian ilmeinen. Esimerkiksi sanavalinnat ja muutamat rakenteet epäuskottavia, jotenkin paljastavalla tavalla aikuismaisia tässä yhteydessä. Mutta kannatan kyllä täydestä sydämestä provojen kirjoittamista, laittelehan niitä tänne välillä minäkin. itselleen vieraassa rekisterissä uskottavasti kirjoittaminen pakottaa kehittämään tyylitajua ja kielen nyanssien hallintaa.
Provoilu on parhaimmillaan mitä riemukkaimpaa viihdettä varsinkin, kun viettää pitkästyttäviä tunteja koneen ääressä yömyöhällä. Tällaiset ala-arvoiset tekeleet kuitenkin syövät uskottavuutta meiltä trollien kyhäilyn mestareilta. Suosittelen siis jättämään tämän jalon taidon meille kokeneimmille, kiitos.
Trolli mestarit! Hauska nimi, mutta kellä oikeasti on aikaa istua yöllä koneen ääressä provoja kirjoittamassa? Aivan, ei muilla kun työttömillä, näillä kurjilla! ihmiskunnan hylkiöillä, maan kurjilla matosilla jotka täytyisi viedä sanonko minne? No jääköön sanomatta. Hyvä kuitenkin että heilläkin jotain hupia elämään löytyy!
Tässä yritettiin näemmä tavoitella jonkinlaista Archie Bunker -tyyppistä suojakypäräyrmyilyä, amis-oikeistolaisuutta. Sellainenhan ei kyllä ole MITENKÄÄN uskottavaa palstalla nimeltä Yleistä kirjallisuudesta, heh!
Ja nuo körttiläisen virsikirjan "kurjat ihmiskunnan hylkiöt, maan kurjat matoset" vievät loputkin katu-uskottavuudesta.
Huomaa toki, että allekirjoittanut on vasta viidentoista vuoden ikään ehtinyt poika, jolle ei asioiden näin ollen löydy minkäänlaista kysyntää työmarkkinoilla. Hän suorittaa parhaillaan peruskoulun viimeisintä luokka-astetta. Eikä opiskelu aina maistu, se on tosiasia, joten jostain sitä hupia pitää elämään hakea - ja eikö provoilu sovi täyttämään tätä tehtävää mitä mainioimmin?
Ihan vain huomautuksena: on asioita, joiden käsittely kysyy hienotunteisuutta enemmän kuin muut. Työttömyys kuuluu ehdottomasti tähän kategoriaan. Käyttämäsi nimitykset ("ihmiskunnan hylkiöt" ja "maan kurjat matoset") osoittavat selvää epäkypsyyttä taholtasi ja loukkaavat varmasti heitä, jotka tällä hetkellä ovat tahtomattaan ulkona työelämästä.
Tuskimpa nyt kenenenkään tahtomattaan työttömänä tarvitsee olla! sellaisen tietenkin kuka ei mitään osaa tai sitten sellaisen joka vain yliopistossa vuosikaudet istuu kun ei työ elämässä pärjää.
Tätä temppua on käytetty jo ammoisina aikoina, on tuttu jo Vanhan testamentin hiirenkorvaisilta sivuilta.
Näin ulkopuolisen silmissä tää alkaa vaikuttaa mielenkiintoiselta, jatkakaa ihmiset!