Hei,
Miten voi saada portaattomasti säädettävän dimmerivalon toimimaan lämpötemostaatin kanssa.
Esim. pieni kasvihuone, jossa voisi pitää tasaista lämpötilaa (esim. 25) dimmerilampun lämpöanturin ja termostaatin avulla
Onko tähän valmiita ratkaisuja?
Miten voi saada portaattomasti säädettävän dimmerivalon toimimaan lämpötemostaatin kanssa.
Esim. pieni kasvihuone, jossa voisi pitää tasaista lämpötilaa (esim. 25) dimmerilampun lämpöanturin ja termostaatin avulla
Onko tähän valmiita ratkaisuja?
Vastaukset 6
Vanhimmat
laita termari ohjaamaan konttia täysteho ja suora sähkö säätimen kautta puoliteho
elikkä säädetty puoliteho jatkuva ja termari tarvittaessa naksauttaa täydentehon päälle
Löytyykö mitään kaupallisia ratkaisuja?
eli yksikkö, josta voidaan valita haluttu lämpötila ja se ohjaa dimmerivaloa.
..joudu nukkuessas sitä valoa kattelemaan, eikö olis vaan helpompi tyytyä pelkkään termostaattiin? sitenhän aikalailla kaikki sähkölämmitysjärjestelmät muutenkin toimii, eli jos on kuuma, sammutetaan se lämmitys ja kun tiputaan asetetun rajan alle, se taas sytytetään..
toi hehkulampun käyttö siinä ei muuta edes lämmityksen hyötysuhdetta, hyvin pieni osa lämmöstä vaan tulee näkyvänä valona ja siten kiusaa lähellä olijoita vilkkumisellaan.
ensimmäinen vastaajahan jo ehdotti himmentimen ja termostaatin rinnankytkentää, eli himmentimestä säätyy "puoliteho" ja jos lämpötila laskee alle termostaatin asetuksen, syttyy lamppu täydelle teholle.. siinä tulee tosin semmonen ongelma, että todennäköisesti jossain vaiheessa sitä lämpöä on liikaa sillä valitsemallasi himmennystasollakin ja sun huumeluolan tuotanto kuivuu käsiin.
vaihtoehtosesti voisit kytkeä termostaatin ja himmentimen sarjaan, eli peräkkäin, jolloin himmentimestä säädetään maksimitehoa ja termostaatti sammuttaa systeemin kokonaan, jos tulee liian kuuma.. tällä ratkasulla saat mahdollisesti ajan kanssa säädeltyäs tasaisemman lämpötilan, kunhan vahdit että se lamppu sammuu edes pieneks hetkeks vaikkapa vartin välein.. muuten ne rehus taas paleltuu.
noista vaihtoehdoista ite valkkaisin ton ensimmäisenä mainitsemani, se kun on yksinkertaisin ja ongelmattomin.. lampun tehon täytyy kuitenkin riittää siihin lämmitykseen kylmimmälläkin ympäristön lämpötilalla, muuten tulee ton maksimitehon himmennyksen kanssa samat ongelmat vastaan.
Googlaa veab pulser Tarkoitettu kyllä ilmastoinnin portaattomaan säätöön mutta toimisi varmasti
lampuillakin.
Tosi askartelija laittaa dimmerin säätövastuksen tilalle NTC/PTC vastuksen ja tekee ihan ikioman
portaattoman lämpötilansäätimen
tuollainen puoliteho ratkaisu ei vaan riitä, (eikä valon räpsyttely) silloin
kun haluan pitää sokean mäyräkoiran koirankopin tasalämpöisenä ulkolämpötilojen vaihdellessa
kopissa siis hehkulamppu dimmerillä. kopin kyljessä lämpötilasäädin, johon asetetaaan 21. Kuinka saada tuo hehkulamppu säätymään portaattomasti ulkolämpötilojen vaihtelujen mukaan, jotta kopin sisällä pysyisisi tasainen lämpö ?
ulkona kylmempää-> hehkun kirkkautta (lämpötehoa) lisätään jne.
Löytyihän ainakin jotain
http://www.eurorep.net/habistat/dimming.htm
http://www.microclimate.co.uk/Stats.htm
Olisko tästä mihinkään
http://www.electro-tech-online.com/attachments/electronic-projects-design-ideas-reviews/10159d1163467839-temperature-controlled-...