Tekemistä illoille

Olen muuttanut hiljattain kihlattuni kanssa Turkuun, ja jotain tekemistä alkaa illoille kaivata. Mitä te noin parikymppiset ihmiset Turussa teette tylsyyden iskiessä? Keskustaan on tutustuttu ja filmtown koluttu. Koti-illat kokkailuineen kokeiltu. Edison mukava kuppila lautapeleineen, mutta ei perjantai-iltoina rauhallisimmasta päästä. Yksi hyvä kirppis on löytynyt. Baarien koluaminen siis ei kiinnosta, ja näin talviaikaan ruissalot sun muut ei vastaa tarkoitustaan.

Jotain illemmasta auki olevia paikkoja? Arkisin ja viikonloppuisin. Ja jotain hyvää kohtuuhintaista ravintolaa voi ehdottaa, kun maalta kaupunkiin ollaan muutettu, niin tekisi mieli kokeilla uusia juttuja :)
Kavereita olis kiva saada myös.

Ja trollit voi jättää nokkeluutensa. Täällä nyt ollaan ja yritetään myös pysyä, joten turun haukkuminen ei kauheasti auta!

11

5012

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • menkääpois

      Mutta kun noin avuttomia typeryksiä olette niin menkää maalle takaisin ja sinne seurojentalolle!

      • Anonyymi

        Onko paha jos joku kysyy. Vai ookko niitä sisäänpäinlämpeneviä. Onhan se kiva kun saa sanoa ilkeästi. Helpottiko?


    • Time killer

      miten haluaa aikaansa viettää.
      Näin talvella hiihtämään, luistelemaan tai
      hypätkää bussin kyytiin, kahdessa tunnissa
      ehtii katsastamaan, turkua keskustan
      ulkopuolisiltakin osin. Nähtävyydet, taidenäyttelyt,
      teatteri, elokuvat, hohtokeilailu ym. ym.
      http://www.turku.fi/Public/Default.aspx?
      Lähikaupungeista / kunnista voi myös löytyä, jotain mielekästä tekemistä.

    • oman kihlatun

      kanssa alkaa illat tuntua tylsille on peli menetetty.

      Mutta vinkkejä:
      Ympärillä suht suuri kaupunki ja edustalla laaja
      miltei luonnontilainen saaristo.
      Kirpparit ja kirjastot täynnä hyviä lähes ilmaisia kirjoja,
      töllö lykkää ohjelmaa niin ettei katsoa ehdi ja netistä löytyy
      miljoonia mielenkiintoisia sivuja.
      Itse olemme samaa ikäluokkaa mutta tilanne siinä mielessä
      päinvastainen ettei aika tahdo mihkään riittää.
      Äsken olimme 10 kilsan hiihtoretkellä saarten välissä, nyt
      hetken huoahdamme ja lähdemme koirien kanssa lenkille.
      Iltasella avaamme viinipullon ja katsomme töllöä ja jos ei
      tule 20 kanavalta mitään mielnekiintoista (luultavasti tulee)
      laitamme jonkun videon (varattu: Enkelit ja Demonit) pyörimään.
      Myöhäisillaksi onkin sitten ihan muuta :-)

    • *epikuros*

      Linnateatteria. Siellä on todella hyviä produktioita, harmi vaan että ne on usein loppuunmyytyjä. "Yrittänyttä ei laiteta" , eli kokeile jos saatte lippuja.

    • klml

      Turku on täynä harrastusmahdollisuuksia, kannattaa esim. tutustua urheiluhallin tarjoamiin mahdollisuuksiin. Keilaaminen ja luistelu täällä jo mainittiinkin. Harrastusten myötä tutustuu ihmisiin ja voitte sitä myöden saada perjantai iltoihin lisää sykettä. Täällä on kuntosaleja, kylpylöitä, puistoja.. kyllä tekemistä löytää. Sitten kannattaa esim. kokeilla teattereita, Turussa on esim. Suomen vanhin teatteri, tosin ruotsinkielinen, mutta rakennus on kokemisen arvoinen.

      :)

      • löytyy

        On jääkiekkoo, kaukalopalloo, tiataatterii jos jonnninmoista, musiikkia vaikka muille jakaa... Näyttää olevan käytettävissä netti. Haepa sieltä mielikkis!


      • Katsellut noita ilmaisjakelulehtiä, ruvennut jotain jumppa-sali korttia suunnittelemaan seuraavasta palkasta. Yhdessä näytti olevan kuukauden jumpat ja salit 50e, kuulosti kohtuulliselta.

        Netti pengottu läpi kilpailuja myöten, peruskanavilta ei meinaa kiinnostavaa katsottavaa löytyä ja leffoja katsotaan jo päivässä parikin. Säännölliset arkityöt alkaa onneksi kohta, saa 7tunniksi päivässä tekemistä palkallisena.

        Koiran hankintaa mietitty, lisäisi kontakteja ja olisi mukava lisä lenkeille.
        Kyllä tää tästä kun kesä lähenee niin paikkoja on huomattavasti enemmän tutkittavaksi ja kokeiltavaksi. Hohtokeilaus lisättiin kokeilulistalle.
        Kiitos vinkeistä, saa lisää laitella. :)


    • suosittelen

      Ei meillä kyllä ollu mitään vaikeuksia keksiä tekemistä illalla silloin kun ei vielä ollu lapsia.

      • älä jaksa

        oli varmaan tuommoist. paitsi ettei kukaan usko :)


    • dsafa

      Syksyllä työväenopistoon kursseille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      202
      3975
    2. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      34
      3627
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      80
      3044
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      65
      2509
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      207
      2469
    6. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      120
      2259
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      50
      1767
    8. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      367
      1751
    9. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      100
      1739
    10. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      101
      1729
    Aihe