Nyt on kyse luistelusuksen voitelusta..millaisia voiteita/tapoja suosittelette.
entä kerrosvoitelu esim. sininen rex alle ja siklaus ja harjaus messingillä jonka päälle normi-violetti -2-7 asteinen ja taas sama juttu siklaus ja harjaus ja sen päälle LF7 ja siklaus ja harjaus..vai riittäiskö pelkkä violetti ja LF7 jos usein voitelee..ettei joka voitelukerralla tarvi pohjustusta tehdä?
entä kerrosvoitelu esim. sininen rex alle ja siklaus ja harjaus messingillä jonka päälle normi-violetti -2-7 asteinen ja taas sama juttu siklaus ja harjaus ja sen päälle LF7 ja siklaus ja harjaus..vai riittäiskö pelkkä violetti ja LF7 jos usein voitelee..ettei joka voitelukerralla tarvi pohjustusta tehdä?
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ja kertoisiko joku vielä samaan syssyyn kuinka paljon messinkiharjalla tulisi harjata? Jostain jäänyt mieleen, että kolme(?) pyyhkäisyä siklauksen jälkeen. Tänään vedin kolme kevyehköä harjausta ja voidepölyä irtosi hyvin. Olisi irronnut vielä enemmänkin, jos olisi harjannut enemmän. Sininen matalafluorinen.
1. hanki Kuzminin sikli ja suksen voiteluteline (tai jokin höyläpenkki)
2. siklaa painealueet kunnes ovat sileät
3. hiihdä
Tämä toimii -12 tai lauhemmalla kuntohiihtäjällä.
max pari kerrosta perusparkkua siklattuna ja HARJATTUNA!!!onpa itselläkin ollut lf hf voiteita,mutta ei taatusti mitään hyötyä.viime talvena kertyi n.1000 km.pohjois suomessa ja hiihtoreitin vieressä asuvana tullut testailtua eri virityksiä.
täysin turhaa rahan haaskausta nuo fluoriparkut,ihan aikuisten oikeesti!muistan ku ostin eka lf sinisen -4 -10.noh tuntuma oli,et joo kyllä tämä ehkä vissiin luistaa paremmin...joo kyllä tää on liukkaampi.kuinka ollakkaan usko alkoi ajan myötä horjumaan ja laitoin toiseen sukseen perus sinistä ja toiseen lf ihme luistoo,kuten voit jo kirjotuksen sävystä arvata,ei mitään eroa!!näillä palstoilla on moni muukin vannotellut samaa,mutta eihän sitä meikäläisenkää passannu uskoo,ennen ku olin ite rahani haaskannu turhuuveen.oo sinä ees viisaampi..
kuin carpas tuolla selvitti,jo loppui voidehaaskaus.
kertokaa mitä kannattaa käyttää voiteina..itsellä yleensä normi violetti 2-7 astetta..entä suositteletteko että joka kerta pohjustus joko sinisellä rexillä tai grafiitilla? vai pelkästään vaan pari kerrosta sulatella violettia tai vastaavaa kelivoidetta pohjiin
ei kannata, riitää kun harjaa sukset vaikka tolla messingillä ja vetää päälle keli voidettä "kylmävoiteluna" ja hankaa korkilla kiinni jonka jälkeen kevyt harjaus nylonharjalla.
tärkeintä on että pohjissa ei ole liikaa voidetta ja kuviot on auki, ei sinne kannata sulatella kilo tolkulla voidetta se ei tee muuta kun hidastaa.
... tässäpä jotain, mitä mä käyttelen, tossa nollan ja kympin pakkasvälillä olen käyttänyt vain ja ainostaan Startin BWLF:ää pelkästään, on liukas voide (onhan se tietty kiinni suksesta, kuviosta ym ym). No saattaahan se lähempänä nollaa olla hieman kosteaa, joten sillon olen pistänyt vauhdin IR Spektraa (väri kelin mukaan) tän BWLF:n päälle. Mut mut enimmäkseen vain BWLF:ää.
Mun pakki sisältää vain, normaali sinistä, BWLF:ää ja Vauhdin IR Spekrtaa "vesikeleille" värit pinkki/harmaa/violetti/keltainen. Mitään muita voiteita ei pakista löydy. Eli ei "hifistelyä" kuntohiihtäjälle.
EI KERRASSAAN MITÄÄN!!
TURHAAN LUONNON KULUTTAMISTA SEKIN, KUNTOKIN KASVAA PAREMMIN KUN SAA LYKKIÄ ENEMPI
SIIS MITÄ ON JÄRKEÄ KUNTOHIIHTELIJÄN SUKSIAAN VOIDELLA???
PERTSASSA YMMÄRRÄN PITOVOITEEN, EIHÄN HIIHTELEMISESTÄ TULE PERTSALLA MITÄÄN JOS EI OLE PITOA.. MUTTA MUUT VOITEHET POIS !!!
SAASTUTTELIJAT VASTUUSEEN JO!!!
JA LÄSKIVERO!!! KALJAN JUOJAT MAKSATVAT ITSENSÄ SAASTUTTAMISESTA JA YHTEISKUNNAN KULUT...
MUTTA EI LIHAVAT!!!
kuin tyyliin,tuota minulle talvimaailman kisojen kävijänä voin sanoa että ei sovi Huippu-urheilijalle.
Yritin hiihtää vuoden 2008 voidelluilla pertsan suksilla no kun eihän ne mihkään tahtoneet luistaa.
Syysnä oli pohjiin jääneet suojakelin luisto-ja pitovoiteet.
Minä menen ja rupean sivakoimaan ja kun lähdin menee laskumäkeä alas niin ei mihkään joutui lykkii ja alamäkeen kaiken lisäksi,niinpä seuraavan kerran voitelen pakkaskelivoiteet ja menen sitte vasta pertsaa sivakoimaan.
Luistelusuksilleni en ole harjotellessa tehnyt kerrassaan yhtään mitään muutakuin sukset jalkain alle ja eikun etipäen sanoi savolaisäijä ja painel paanalle niin että sauvat vain viuhuu ja suksienkannat tulta lyö.
Ylämäki liukkaaseen tahtiin nousee ja laskumäki vain vilahtaa alitse.
Joo ja urheilijat saisivat maksaa itse latunsa ja hiihtopaikkansa ...mitä sinne kaljan juojien vero rahoja tuhlataan
se on paras, viides talvi menossa. aina on sukset valmiina, ei tärtte töhniä pyyhkiä suksen pohjaan.
Aivan perus Rexin sininen on paras. Nuo fluoripitoiset voiteet ovat kalliita ja ne kuivattavat suksea. Eivätkä nuo fluorivoiteet edes ole paljoa liukkaampia mitä tavalliset voiteet.
Voitelu ei olekaan mikään helppo homma.
1. Sulata voide suksiin.
2. Siklaa
3. Harjaa KUNNOLLA. Ensiksi messinkiharjalla (paina harjaa kunnolla ja harjaa niin kauan kuin sitä pölyä tulee) Lopuksi nylonharjalla kiillotus. Oikeasti on todella tärkeää saada se voide "pois" siitä suksesta harjaamalla. Monet erehtyvät jättämään sitä voidetta liikaa sukseen--> ei luista.
on kaiken A et O. Ja jos hiihtää paljon, ei suksien hionta alan liikkeessä joka toinen tai kolmas ole pahitteeksi. Hionnalla saadaan sukseen pohjaan optimikarheus, ja vaikkapa salaojat kevään pahoja vesikelejä varten.
Jos et ole kuin tavallinen kuntoilu hiihtäjä...(alle 20 km lenkkejä) voiteeksi passaa 0-7asteeseen pinkinväriset 7-15 siniset ja yli15 astetta vihreet voiteet. siklaus tava siklillä puhtaaksi,harjaukseen käy vaikka nyloninen kynsiharja ja kiillotukseen sukkshousut.Mutta jos harjoittelet pääsyä maajoukkueeseen niin sitten messinkiä,fluoreja,harjoitussuunnitelma,teknisiä asusteita yms niin jopa alkaa vauhti kasvaa ja maisemat vaihtua.
Olet varsinainen harhaanjohtaja mut et hiihtäjä!
Olisko voitelijalla antaa sit alle 50 euroa maksavat oikeat ohjeet,joilla hiihtokausi voidellaan ja Joilla mono on syönnillään.
keväämmällä kun ladulle lentelee paljon neulasia ja kaarnanpalasia, toimitaan noiden teippien kanssa? Ainakin itselle oli yhtä tuskaa niiden kanssa hiihtäminen kun sukset alkoivat tökkiä, eikä niitä töhniä saanut ladulla irti kun ei ollut matkassa mitään terävää esinettä. Kyllähän sillä teipillä sai erinomaisen pidon, niin erinomaisen ettei niitä meinannut pohjasta pois saada. Hylkäsin ne teipit ja aloin käyttää melkein pelkästään Roden violettia Multigradea ja hyvin on pärjätty.
ei ole tökkinyt koskaan, jotain roskia siellä suksenpohjassa on, mutta ei ne mitään haittaa. sukset ovat painolleni hieman liian jäykät, lineekö se syynä pitoteipin toimivuuteen omissa suksissani. ilman teippi en kyllä hiihtäisi ollenkaan, on se voitelu sellaista salatiedettä.
Mä en ole saanut koskaan oikein sitä pitoteippiä toimii, en tiedä miksi...
Nyt olen laittanut porkkanan väristä Rexiä, -6 asteessa, se on kyllä toiminut tod hyvin
hinkkailla voiteita.Jos viittit vaikka kauden alussa tai aikana pohjustaa sukset ja uusia voitelun esim.sinistä kun ei enää hiihdon jälkeen pohja kiillotu harjauksella.Ja jos nyt välttämättä haluaa pakkasella fluoria käyttää niin ihan kelpo tulokseen pääsee kun heittää vaikka sinisen päälle esim.vauhdin lf vihreän(käy muutkin merkit).Ja kuten tossa jo mainittiin hyvä harjaus ois homman a ja o.Googletappas Johan Lindin ohjeita voiteluun saatat yllättyä.
Itse hommasin juuri sukset sitten 10 vuoteen. Sitten oli tietysti vähän pakko tutustua voiteluihin, ja päähän meinas räjäshtää kun rupesin netistä kattoon ohjeita luistelusuksien voiteluihin. Noh, koska haluan viettää enemmän aikaa hiihtoon kuin voiteluun, niin käsittelin sukset apteekin parafiinilla pariin kertaan. Siklaus, harjaus nylonharjalla ja sitten Rexin sininen pintaan. Siklaus, harjaus ja ladulle. Täytyy kyl sanoa että loistavasti on toiminut -5/ -10 akselilla. Nollakeliä varten mulla on Rexin violetti hollilla. Voi olla etten paremmasta tiedä, mutta tyytyväinen olen. Silitysrautakin on pysynyt tosi siistinä, kehtaa jopa vaatteitakin tarvittaessa silitellä.
ei pitäisi tavan hiihtäjän tehdä hommasta liian vaikeeaa.Toi sininen rex on hyvää perus kamaa ja sillä pärjää pitkälle .Aktiivit ja kilpailevat asia erikseen...laittakoon mitä tahtoo,mutta kuntoilian kannattaa pysyä perus parkuissa ja lf voiteissa ,jos kerran fluoria haluaa.
Helmi!
Kirjoittajan ajatusmaailma ja kielioppi kertoo kaiken tämän palstan tasosta - kiitos!
onko näin?
näinkö on?
pelkkä vaseliini riittää suksen voiteluun ja hyvin luistaa vaikka olisi vähän hoidettu havuisempikin latu...
ei ei joka hiihtolenkille muuta kuin harjaus ja sukkahousun pillu kohdalla kiillotus ni johan luistaa suksi
http://www.youtube.com/user/Juustopikarit#p/u/0/vPm7mWDoFNE
laitan pikaluistoa jos on,muuten en useimmiten mitään