Elämä ilman viinaa?

En voisi kuvitellakaan.
8368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

se näkyy kyllä terveyden huollossa ja mielenterveys asioissa ym sairasloma poissaoloissa, väkivaltana, perheväkivaltana, lasten turvattomuutena ym jne että suuri osa suomalaista kulttuuria ei voi kuvitella olevansa ilman viinaa, puhumattakaan pikavippi ym taloudellisista ongelmista, sairasta mutta täysin totta, hermomyrkky nimeltä alkoholi on suomen kulttuuri pakko.

Äänestä
  • Ennen luultiin, mutta nyt tiedetään, että viina ei ole vaarallista. Päin vastoin, se rakentaa rauhaa ja rakkattta kodeissa, joissa se saa pysyvän jalansijan.

    Rahattomuus sopii vain henkisesti köyhille.

    Äänestä

vaikka ei mulle vina maistu, Toisaalta kriisit ja henkiset kokemukset ja niistä tippuminen voi houkutella. Jollainhan spitää jaksaa eteenpäin. Joskus oon kuullut noitten alkoholistien juttuja ja selkeää henkistä havainnointia. Todellisuudessa tavallisesta elämästä puuttuu logiikka.

Äänestä

täysin tipattomana oleminen ole ainoa onnellisuuden tae.

Määrät ratkaisee ja joistakin tuntemistani tulee hilpeitä illanistujia, jotka pystyy kontrolloimaan alkoholin käyttönsä.
Pientä naposteltavaa ja huikkaa siinä sivussa, se rentouttaa mukavasti hyvässä seurassa.

Äänestä
  • kalenterissa on muistutus, että otan ihan pienen määrän alkoholia kerran viikossa, koska se on terveellistä.

    Äänestä

  • nuuh kirjoitti:

    kalenterissa on muistutus, että otan ihan pienen määrän alkoholia kerran viikossa, koska se on terveellistä.

    kun on paljon muuta muistettavaa.

    Äänestä

  • nuuh kirjoitti:

    kun on paljon muuta muistettavaa.

    Tunnustaudun absolutistiksi.Osaan nauttia elämästäni ilman alkoholia.

    Äänestä

  • **** kirjoitti:

    Tunnustaudun absolutistiksi.Osaan nauttia elämästäni ilman alkoholia.

    maistuu hyvältäruoan kanssa, mutta usein on, että on autolla liikkeessä. Ja illalla ei voi ottaa, koska se häiritsee mun tapauksessa nukkumista, mutta jouluna, juhlissa ja uutena vuotena se kuuluu ruokapöytään ilman muuta. Mutta silleen niin kuin yks tyyppi, että jouluna pitää ryypätä ja sammua. se pilasi tunnelman täysin. meillä ei ole ollut sellaista joulua ennen eikä sen jälkeen, mutta en tuomitse kenenkään käsityksiä, jos kuitenkin muuten elää raittiina ja hoitaa työt. Ei vaan yksi lasi viiniä ruoan kanssa on jees.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Skäidi kirjoitti:

En voisi kuvitellakaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu