Vancouver nähtävyydet

Allikkina

Eli olemme lähdössä Olympialaisten rääppijäisiin Vancouveriin maalis-huhtikuussa. Vietämme perillä 12 pv. Tarkoitus on käydä Whistlerissä yhden päivän retkellä ja tietysti yhteen NHL matsiinkin on varattu liput, mutta muita "must wisit" paikkoja eli vinkkejä kaipaamme pariskunnalle. Hotellimme on aivan Vancouverin satamassa, mistä lie hyvät kulkuyhteydet moneen suuntaan. Lisäksi kaipaamme shoppailuvinkkejä.

1

1185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaahteratyttö

      ehkä..:

      - Stanley Park
      - Museum of Anthropology
      - Vancouver Lookout (näköalatorni)
      - Capilano Suspension Bridge (riippusilta)
      - Grouse Mountain
      - Chinatown

      Shoppailua:
      - Metropolis at Metrotown (Brittiläisen Kolumbian suurin ostari)
      - Granville Street / Robson Street

      East Hastings on myös alue, jolla kannattaa autolla läpi ajaa, "huonomaineinen" ja pelottavahkokin kaupunginosa. Tosin olympialaiset saattavat vaikuttaa, että alueen "laitapuolenkulkijat" on siivottu pois näkyvistä...?

      Seasons In The Park Restaurant (Queen Elizabeth -puistossa) on hieno ravintola, josta upea näkymä kaupunkiin (etenkin illan tullen kun kaupungin valot syttyvät).

      Toivottavasti pidätte upeasta Vancouverista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      96
      8097
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      678
      5032
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3294
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      27
      1683
    5. 56
      1468
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      109
      1418
    7. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1347
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      167
      1272
    9. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      56
      1031
    10. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      28
      923
    Aihe