Silloin kun Sumiaisiin tehtiin uusi Terveystalo, tuli eteen, mitä tehdä vanhalle, kun sanottiin sen olevan huonokuntoinen, homeinen ja alakerrassa vettä lainehtii, että mitä nyt tehdään.
"Kerätään nimiä adressiin, että se pitää hävittää", vaikka myydä. Niin kerättiin nimilista, kirkonkyläläisiä paljon oli, etupäässä silloisia virkamiehiäkin, mutta kuinkas sitten kävikään, rakennus myytiin, kuka ost i? Vapaaseurakunta osti, paikka taisikin olla tip, top kunnossa kun vieläkin seisoo entisellä paikallaan, eikä liene kukaan ole tuntenut itseään kiusaantuneeksi, paitsi ne jotka ajoivat asiaa tutkimalla talon, että se pitää kiireellä siltä paikalta poistaa, he lienee hiukan pettyneet kun menikin ostoaikeet ohi suun kuin tarjousten perusteella vanhasta paloautosta pienemmän tarjouksen tehnyt, että pahus kun ei saanutkaan tahtoaan läpi johtajiston venkuloinnista huolimatta, vaan, kun asiaa penkoivat, todettiin -kupru oikaistiin inhimillisen erehdyksen puuttuttua peliin.
Nyt sitten ollaan Majalan koululla Suolahdessa, se on samassa kunnossa kuin silloinen Sumiaisten vanha terveystalo, home kosteusvaurioinen, samalla tavalla kuin aikoinaan Sumiaisissa, ehkä ei kuietnkaan niin pahaksi arvioitu kuin Sumiaisissa, että heti purkutuomio käytäntöön kuin rikollisten hirttäminen Golkatalla.
Mitä tehdä Majalankoululle sen säilyttämisen puolesta, etenkin kun olivat aikaisemmin adressiin nimiä keränneet.
Ei toimita selvässä asiassa väärin, avatkaa kaikki venttiilit mitkä olette mahdollisen vedon ja lämpökulujen pienentämiseksi, sekä turhan ilmankierron estämiseksi tukkineet, sillä he on vain kiinteistön hoitovirheinä helposti korjattavissa. Kuten olette ilmoitelleet jättää peruslämpö ja entä sitten laittakaa kun koulu on jo käyttökiellossa ja tyhjä, alakerrasta muutama ikkuna selkosen selälleen, samoin yläkerran huoneista ja ullakolta, saatte hyvän tuletus vedon, siten talo tervehtyy ja mörköitiöt häviää, siten se tekee sekin joka talon ostaa, ellette ole ja miksi, että ole puhuneet koko komeuden purkamisesta, samalla tavalla kuin Työväenopistokin odotta purkajia kuin rauinainen vanha ihminen odottaisi siellä mäellä, että kuka tulisi ja hautaan kantaisi, ei niin saa menetellä, sillä home ja sen monimuotoiset itiöt häviää kun alapohjassa huolehditaan riittävästä tuuletuksesta.
Eikös siitä ole puoluepolittisesti jo kiista valmiina ja viisaus olemassa kun Rakennusterveysasiantuntija onkin todennut peruskorjaustarpeen tekemisen tarpeellisuuden, niin viisainta se on sittenkin myydä, etenkin jos tuo ja toivottavasti puolueeton, erikoista rehellisyyttä noudattava puolueeton , ja ehtottomasti paikkakuntaa tuntematon "Rakennustarkastusasiantuntija" on löytänyt mieleisensä ostajatahon niin siitä vaan ja muussa tapauksessa, jos ei sovitun mukaista tuttua ostajaa löytyisi, niin tarjoaa sellaista tahoa talon ostajaksi kuin Sumiasissa aikoinaan.
Tässä kun on nyt jo alustavasti aivan kuin ostajat olisi lähteneet liikkeelle kun Kristilliset ovat päätyneet vaatimaan asiassa lisäselvityksiä, että kovin on asia lopulta sellainen, että vallanpäällä siinäkin koulutalossa edetään, vähän niin kuin simon rosvopaisti, se joka jäi pikkuisen kuin raa-an puoleiseksi, että lienee vielä kerran Keitelelejärven Möljärannan keitinvedessä kihautettava koko kouluasia ja rauhottua, etenkin niiden virkamiesten joille tuo kyseinen koululaitos on asiana sen kokoinen, että se pitää välttämättä saada hävitettyä.
Kun kristilliset ovat vaatineet lisäselvityksiä, niin ei muuta kuin pitää vain pientä peruslämpöä ja siinä sitten odotellen seura kun alakerrasta on hyvä ilmanvaihtoveto ja yläkerrasta laipionrajasta pihalle homeenpoisto niin kas kummaa, eihän täällä enää home haisekkaan, että onko nyt totta, että talo tervehtyy, siinä selvä toteamus, että itiöt, homeet ja monet muut ötökät kuoleet siellä missä on riittävä veto, elikkä reipas luonnonkiertoinen ilmanvaihto on kiinteistön terveenä pitävä paras hoitomuoto, että luulisi tuon noin yksinkertaisen asian menevän, etenkin rakennusteknillisyyttä vähän ymmärtävien päähän, niidenkin luottamushenkilöiden jotka ovat asiasta päättämässä ja jopa lautakuntakokouksissa nimiään kokouspapereihin laittamassa, laittakaa sitten vasta nimenne lautakuntapäätöksiin kun olette selvästi todeneet, että tekemänne edelliset päätökset toteutuu, aina sen mukaan mikä on ollut joskus ja syntynyt oikeana kokouspäätöksenä, sillä jos sitten myöhemmin asia käännetään päälaelleen, niin kyllä silloin saa sanoa lepsuja hölmöläisiä on koko Kaupungin asioita pääättävä sakki.
Ottakoon Äänekoski oppia Sumiaisista
11
561
Vastaukset
- itiötön
Virkamiehet ja päättäjät ovat toimineet ihan oikein kun eivät antaneet koulutoimen kyseisessä koulussa jatkua. Varmasti taloa voidaan tuulettaa ja jne.. ja jollekkin tietämättömälle se saattaisi se kelvata asuintaloksikin. Päättäjien ja virkamiesten on kuitenkin noudatettava lakeja ja asetuksia... jopas oltas sitten heitä jo vaikka linnaan viemässä jos joku oppilas tai työntekijä olisi sairastunut vakavasti homeesta kun koulussa olisi jatkettu työtä homemittaus tuloksista huolimatta. Päättäjät tekivät virheen ainoastaan siinä että lopullista lakkautamispäätöstä ei tehty heti.
- Ihme ja kumma
Äänekosken Keskuskoulu on sisäilmaongelmainen, siellä lehtijuttujen mukaan moni sairastelee, mutta miksei kukaan ole äänekoskelaisten lasten terveydestä huolissaan? Eikö tällä periaatteella pitäisi myös Keskuskoulu sulkea ja vähän äkkiä. Majalassa ei sairasteltu, mutta varotoimenpiteenä lapsia ei sinne päästetä. Jännä juttu, että paikasta riippuen sisäilmaongelmat ovatkin vähän enemmän tai vähän vähemmän vaarallisia...?
- Asemakadun koulu
Ihme ja kumma kirjoitti:
Äänekosken Keskuskoulu on sisäilmaongelmainen, siellä lehtijuttujen mukaan moni sairastelee, mutta miksei kukaan ole äänekoskelaisten lasten terveydestä huolissaan? Eikö tällä periaatteella pitäisi myös Keskuskoulu sulkea ja vähän äkkiä. Majalassa ei sairasteltu, mutta varotoimenpiteenä lapsia ei sinne päästetä. Jännä juttu, että paikasta riippuen sisäilmaongelmat ovatkin vähän enemmän tai vähän vähemmän vaarallisia...?
Juu, sitten pakataan kaikki Suolahdesta Asemakadun kouluun. Aika ahtaalle joutuu lapset.
Myös sinne pitäisi tehdä kuntokartoitus ja sisäilamnlaadun mittaus. Mm keittiöhenkilökunta valittaa sairastelua, olisiko hometta?
Kun koulua katselee ulkoapäin, silmiin pistää seinissä rikkoontuneet rappaukset. Mistä johtuu se että rappaukset irtoavat "terveestä" seinästä? Ei kai vaan olisi kosteutta?
Nyt kansa liikkeelle ja vaatimaan myös Asemakadun kouluun tutkimukset jos vähänkin välitätte lastenne turvallisuuudesta.
Ja parasta oli se että kerrottiin selvitysten jälkeen että lasten kuljetuskustannuksissa säästetään kun Majalaan ei tarvi enää kuskata, kuinkas kävikään, jo viime syksynä oli lehdessä juttua että kuljetuskustannukset voivat jopa tuplaantua! Tässä nähdään Äänekosken päättäjien ammattitaito... Taas kerran!
- Kyläläinen 1
Suolahdesaa oli itsenäisen Suolahti kunnan aikaan sattunut tapaus Mutapohjassa sijainnut Vanhainkoti.
Niinä vuosina uutisoitiin
"VANHAINKOTI KYLMILLEEN" lehdet otsikoi ja jatkoi.
"Mullistava juttu. Ilman täsmällisiä selvityksiä ja tutkittua tietoa ollaan Suolahdessa taas tekemässä päätöksiä. Sosialilautakunta on tehnyt päätöksen, että nykyinen Vanhainkoti säilytetään ja vanhainkotia laajennetaan, jotta saadaan tilat dementikoille. 3. 3. saimme kuitenkin Keskisuomalaisesta lukea, että kaupunginjohtaja esittää hallitukselle, että vanhustenhoito siirrettäisiin vuokralaiseksi Suojarinteelle, vaikka ratkaisu onkin merkittävästi laajennussuunnitelmaa kalliimpi. Lisäksi Suojarinteelle siirtyminen jättäisi nykyisen siistin ja toimivan Vanhainkodin tyhjilleen.
On vastuutonta veronmaksajia kohtaan tehdä tuommoinen esitys. Onko kaupunki niin varakas, että on varaa seikkailla noin?
Siirtoa perustellaan vetoamalla Suojarinteen tilanteeseen. Sen toimintahan on kuntayhtymän asia, Suolahti on vain osakas, joka ei ole kokonaisuudesta vastuussa ainakaan siinä määrin, että oma Vanhainkoti pitäisi uhrata.
Suolahden kaupunginvaltuusto tulee tekemään lopullisen päätöksen asiaista. Uskon ja toivon, että valttusto vahvistaa sosialilautakunnan päätöksen, eikä suostu kalliiksi tulevaan vuokraratkaisuun.
Oteetaanpas yhteyttä päättäjiin ja selvitetään onko heillä tietoa, mitä ovat päättämässä. Päätös tehdään valtuustossa 13. 3 klo 18. Ollaan paikalla".
Tuolla edellä kirjoitetulla tavalla silloin asiaa aprikoi nimimerkki "Verottaja"
Noin, tuolla tyylillä edettiin silloin kun polittisin perustein Vanhainkoti piti laittaa kylmilleen, eikä nyt sitten 2010 olla sen viisaamassa asemassa, ei vaikka on tapahtunut kuntaliitos, päinvastoin kahta suurempi on kähinä menossa, että onkohan meitä päättäjiä jollakin tavalla liikaa, tai sitten on Kaupunkijohto samanlaisin jopa heikoimmin viisauden neuvoin varustettu kuin silloin kun Suolahti oli itsenäisen kunnan kirjoissa.- On sitten kummallist
Pitkä on lehtiartikkeli Mutapohjan Vanhainkodin lakkauttamisesta. Siihen aikaan erikoisesti SDP-puolue oli sulkemassa kyseistä paikkaa, esillä oli yhtenä heikkoutena, kun talossa oli hissi ja käytävät kapeita, No!, miten nyt, kun tuo samainen paikka soveltuu samanmoiseen, vielä hullumpaankin toimintaan, kuin sellaiseen mikä siitä vierestä hullula hiljakkoin lakkautettiin. Miten se Vanhainkoti onkin tullut, jopa paremmin toimivaksi.
Sellaista se silloin kun Mutapohjan Vanhainkoti suljettiin ja asukkaat ajettiin evakkoon Suojarinteelle.
Kuka oli se SDP-puolueessa MP, se joka silloin oli sanonut: "Meinaatko sinä olla puoluetta vastaan". - Kumma ja Ihme
On sitten kummallist kirjoitti:
Pitkä on lehtiartikkeli Mutapohjan Vanhainkodin lakkauttamisesta. Siihen aikaan erikoisesti SDP-puolue oli sulkemassa kyseistä paikkaa, esillä oli yhtenä heikkoutena, kun talossa oli hissi ja käytävät kapeita, No!, miten nyt, kun tuo samainen paikka soveltuu samanmoiseen, vielä hullumpaankin toimintaan, kuin sellaiseen mikä siitä vierestä hullula hiljakkoin lakkautettiin. Miten se Vanhainkoti onkin tullut, jopa paremmin toimivaksi.
Sellaista se silloin kun Mutapohjan Vanhainkoti suljettiin ja asukkaat ajettiin evakkoon Suojarinteelle.
Kuka oli se SDP-puolueessa MP, se joka silloin oli sanonut: "Meinaatko sinä olla puoluetta vastaan".Oliko silloin Juhani Meriläinen vai Heli Orenius kaupunginjohtaja kun Vanhainkoti aivan kuin ja ilmeisesti äänestysperustein oli tullut lakkautettua.
- Anonyymi
Eikä se varmaan haittaa vaikka olis lakkautettukin silloin ihisetkään ei happanis niin nopeasti.
- Anonyymi
Äänekoskelta torikadulta joutui poliisit evakkoon huonon sisäilman takia ,hometta ? No sitten selvisikin että siellä oli tuloilmakoje pois päältä, eikun talo täyteen komennus ukkoja.
Vanha paloasema tutkittiin ja todettiin että homeessa, uus rakennus tilalle, vanha onkin sitten kaupungin kiinteistöhoidon käytössä- Anonyymi
Se vanha torikatu 4, entinen poliisitalohan on nyt ensi -ja turvakoti. Kaippa on kaikki talossa hyvin, kun on aivan hiljaista homeiden vuoksi, eli ei mitään hometta ollutkaan. Miksi poliisit eivät siinä enää voinut työskennellä, kun nyt koko rakennus on kunnossa ensi -ja turvakotina?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se vanha torikatu 4, entinen poliisitalohan on nyt ensi -ja turvakoti. Kaippa on kaikki talossa hyvin, kun on aivan hiljaista homeiden vuoksi, eli ei mitään hometta ollutkaan. Miksi poliisit eivät siinä enää voinut työskennellä, kun nyt koko rakennus on kunnossa ensi -ja turvakotina?
Äkissä asuu pilvin pimein vaimon hakkaajia ja juoppoja.
Omiaan tuollanen ensi ja turvakoti - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Äkissä asuu pilvin pimein vaimon hakkaajia ja juoppoja.
Omiaan tuollanen ensi ja turvakotiNiin on, joka vuosi tulee lisää. laitetaanko rajat kiinni
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1113317GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys491213- 831182
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja561147Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351072- 601027
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn27930- 67888
- 53877
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39872