kysyn ystäväni puolesta että onko mahdollista adoptoida lapsi jos on yksihuoltaja ja on jo yksi
biologinen lapsi?
ja itseäni kiinostaa uusio perheet ja adoptio eli edelisestä parisuhteesta on kaksoset ja nykyisen mieheni
kanssa haluaisimme adoptoida lapsen, onko tälläinen mahdollista?
tietääkö kukaan siitä uudesta adoptio laista joka tulee voimaan syksyllä, minkälainen se on?
luin vain hesarista että sen lain pitäisi rajoittaa itsenäistä adoptiota muuta en sitten tiedä
kysymys adoptiosta jos on jo biolapsi
3
416
Vastaukset
- Wms
koska sinulla kerran on mies. Adoptoida voitte, jos olette aviopari, sillä avopari ei saa Suomen lakien mukaan adoptoida. Kotimaan adoptiossa on vaatimuksena lapsettomus, mutta ulkomaiseen adoptiojonoon pääsevät myös ne perheet, joilla on ennestään lapsia. Minun tuttavapiirissäni monet yksilapsiset perheet ovat adoptoineet toisen lapsen ulkomailta, joten kyllä se onnistuu.
- liinukka22
en minä ole yksin huoltaja mutta ajatelin kysä myös ystäväni puolesta joka taas on jo hänellä on ennestään yksi lapsi ja olisi kiinostunut adoptoimaan toisen.
- Wms
liinukka22 kirjoitti:
en minä ole yksin huoltaja mutta ajatelin kysä myös ystäväni puolesta joka taas on jo hänellä on ennestään yksi lapsi ja olisi kiinostunut adoptoimaan toisen.
Siis ystäväsi saa Suomen lakien mukaan periaatteessa adoptoida, mutta käytännössä se voi olla vaikeata. Yksinäiselle henkilölle tuskin lasta monessakaan maassa mielellään annetaan. Kuten edellä sanoi, kyseeseen tulee vain ulkomainen adoptio, koska kotimaiseen adoptioon vaaditaan lapsettomuus. Ystäväsi osakkeet parenevat, jos hän avioituu. Uusperhe voi aivan hyvin adoptoida lapsen tai lapsia -ulkomailta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/11412056Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1484391Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d24614124- 1174092
- 693685
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.473415Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint542838Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras202669- 572049
Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko191632