Onko kukaan käynnyt Itä-Saksassa ja vieläkö se on Länsi-Saksaa jäljessä? Saksalainen ystäväni väitti, että Idässä on korkeampi työttömyys ja 90% tuotantovälineistä on Lännen omistuksessa. Pitääkö tämä paikkansa?
Itä-Saksa
3
625
Vastaukset
- vs. Länsi- Berliini
ainakin on vielä monin osin restauroimatta. Ainakin meno jameininki ovat lähempänä meikäläistä makua: Paljon viina ja villejä naisia. Ja halvempaa kuin Brandenburgin portin länsipuolella. Ihmisetkin ovat minusta itäpuolella rennompia kuin lännessä.
- näin on
Nämä ns. uudet alueet Brandenburg, Mechlenburg, Sachsen, Sachsen-Anhalt ja Thüringen eivät ole kovin suosittua asuinaluetta vieläkään. Vähän ankeanpuoleista seutua, ja työetiikka on edelleen virkamiesmäistä. Sen mukaan työttömyysprosenttikin on korkeampi.
Tais olla BMW, joka oli aikeissa rakentaa sinnepäin tehtaan. Paikalliset duunarit protestoivat mielenosoituksin jo neuvotteluvaiheessa parilla tunnilla venyvää työviikkoa vastaan. BMW päätti sitten, että jos ei kerran työhaluja löydy, niin pysytään siellä missä sitä löytyy.- pinket
Sitä se vuosikymmenien kommunistinen aivopesu teettää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta703550Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1483503Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463322- 532769
- 322036
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘301962Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401695- 481676
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä961625- 391390