Valkoinen väri uuteen?

reeweston

Onko valkoinen väri samalla kertaa nautinto ja kirous? Itse tykkään eniten valkoisesta väristä autossa, ja uusi auto haussa. Onko kova riski ottaa tuo väri? Onko edelleen niin ettei valkoista saa myytyä helpolla ja ruostuuko sen värinen auto helpommin kuin metallinhopea? Minusta sen pesu ja vahaus on helppoa koska ei naarmut näy, ei myös pöly ja pienet oviklommot.

Mitä mielipuolta olette?

6

1632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ostaisin vieläkin

      Valkoinen ei ruostu sen herkemmin kuin muukaan väri, maalihan ei ruostu vaan pelti. Valkoisessa ruoste vain näkyy selvemmin. Itse ainakin olin erittäin tyytyväinen valkoiseen väriin, pesu ja vahaus olivat todellakin vaivattomampia kuin tummissa väreissä. Ja mikä parasta pölyyntyminen kuivilla keleillä ei näkynyt ja auto näytti vastapestyltä pitkän aikaa. En ainakaan empisi auton ostoa siksi, että se on valkoinen.

      • mf....

        Olen täysin samaa miltä .
        Ainostaan sohjokelin liat näkyvät hyvin .

        Edelliset Volkkarit oli valkoisia , sen jälkeen tumma met.viininpunainen Mondeo ,joka sitten oli aina paskanen .
        Nykyinen 10 v ikäinen met. hopea Avensis - aina puhtaan näköinen vaikka pesen vain neljä -viisi kertaa vuodessa .


      • hygtfrde
        mf.... kirjoitti:

        Olen täysin samaa miltä .
        Ainostaan sohjokelin liat näkyvät hyvin .

        Edelliset Volkkarit oli valkoisia , sen jälkeen tumma met.viininpunainen Mondeo ,joka sitten oli aina paskanen .
        Nykyinen 10 v ikäinen met. hopea Avensis - aina puhtaan näköinen vaikka pesen vain neljä -viisi kertaa vuodessa .

        Ei maali ruostu väristä riippumatta.


    • - minä vain -

      Metalliväristähän joutuu ostessa usein maksamaan lisähintaa, mutta kun menet vaihtamaan, ei lisähinnasta puhuta enää mitään.

      Perusväri on sikälikin hyvä, että jos satut imuroimaan jonkun pienen naarmun tai kiveniskun autoosi, niin sen saa paikkavärillä peitettyä niin, ettei sitä äkkiä katsottuna juuri huomaakaan. Metallivärillä tilanne on toinen, pienenkin naarmun huomaamaton korjaaminen on kotikonstein lähes toivotonta.

      Nykyään taitaa perusväreissäkin olla lakka pinnassa, joten tavallisen ja metallihohtomaalin kestossa ei ole eroa. Kalliimpi metalliväri on pelkästään satsaus auton ulkonäköön.

    • reace

      Uskaltaako ostaa valkoisen japsimerkin (Toyota), kun kotitalon parkkihalli on talvisin ja sateella kostea (kehno tuuletus), lattia märkä ja ilma aika kostea? Onko ostettava metallivärillä?

    • ohoi

      > Onko valkoinen väri samalla kertaa nautinto ja kirous? Itse tykkään eniten valkoisesta väristä autossa, ja uusi auto haussa. Onko kova riski ottaa tuo väri?

      Miten sen nyt ottaa. Valkoista voisi luulla vaikeaksi sen takia, että lika näkyy hyvin, mutta käytöntö on kyllä varsin toisenlainen. Musta on puhtaanapidon kannalta ihan järkky ja auto on pesun & vahauksen jälkeen puhdas max. 2 tuntia. Nimin. kokemusta on. Sitten alkaa jo auton päälle laskeutunut siitepöly yms. näkyä. Myös sormenjäljet näkyy kivasti. Metalliväreissäkin näkyy olevan niin, että mitä tummempi väri, sitä helpommin lika näkyy.

      Toki vaaleassa autossa näkyy tummat kuraroiskeet ... ja ruoste, mutta kuka nyt haluaa ostaa itselleen sellaisen UUDEN auton joka ruostuu käsiin?

      > ruostuuko sen värinen auto helpommin kuin metallinhopea?

      Tämä ero ruostumisessa on kuulemma johtunut siitä, että metalliväreissä on kirkas lakkakerros päällä = paksumpi maali pellin suojana (pohjamaali metallimaali lakka). Nykyään ei kyllä voi enää tämänkään varaan laskea, koska - ainakin osa - ei-metalliväreistäkin koristellaan lakalla ja väitetäänpä muutoinkin näiden ei-metallivärien olevan parempia.

      Ja edelleen, jos wanhoja wiisauksia muistellaan, niin se vältettävä väri on ollut punainen - ei valkoinen. Ja syynä ei ole ruostuminen, vaan punaisen värin haalistumistaipumus.

      > Onko edelleen niin ettei valkoista saa myytyä helpolla

      Eikös se mene niin, että liikkeeseen tarjottaessa auto on aina harmillisesti väärän värinen tai väärin varusteltu, joten hyvitys ei sen takia ole kovin hyvä ;-D

      Itse ainakin kuulun siihen ryhmään, joka voisi valkoisen auton ostaa - joihinkin autoihinhan se on melkeinpä "pakollinen" valinta (esim. 500).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      18
      2582
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      208
      1919
    3. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      59
      1619
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1531
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      49
      1446
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      199
      1296
    7. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1226
    8. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1115
    9. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1025
    10. Rääkyvä nainen

      Varokaa perintö metsiään varjelevaa puolialastonta Etelän naista,häätää huutaen autoilijoita ja marjastajia pois yleisil
      Kuhmo
      13
      897
    Aihe