lissabonissa käyneet/siellä asuvat; mitä tekemistä nuorisolle & koko perheelle löytyy? (ei pieniä lapsia) retkiä, urheilua, shoppailua, aktiviteetteja, mitä?
ja; millainen sää helmikuussa lissabonissa?
kiitos vastauksista!
Mitä tekemistä Lissabonissa??aktiviteetit yms?
1
1891
Vastaukset
Lissabonin nähtävyyksistä ja tekemisistä on tällä palstalla keskusteltu monesti aikaisemmin. Hakutoiminnalla Laaja haku ja hakusanalla ”nähtävyyksiä” löytyvät seuraavat viestiketjut:
http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/nähtävyyksiä tid:5508?perpage=25&term_keywords=nähtäv...
Tämän sivun oikeassa yläkulmassa sijaitsevalla hakutoiminnolla Laaja haku voi hakea tietoa aikaisemmista viestiketjuista.
Lissabon tarjoaa näkemistä Portugalin historiasta kiinnostuneelle. Historiaa esitellään eri museoissa, mm. Calouste Gulbenkian, Museu da Arte Antiga, Museu do Oriente, Museu dos Coches (vaunumuseo), Museu Nacional do Azulejo (kaakelimuseo), Mosteiro dos Jerónimus (jossa allekirjoitettiin Lissabonin sopimus), Belém, Padrão dos Desccubrimentos (löytöretkien muistomerkki), merimuseo (Museu da Marinha) ja Castelo do São Jorge. Koko perhettä kiinnostanee Oceonário (v. 1998 avattu jättiakvaario Tejo-joen rannalla, Parque das Nações). Suosittelen matkaoppaan hankkimista, sillä siitä selviävät Lissabonin päänähtävyydet. Internetissä on useita Lissabonia esitteleviä matkailusivustoja, tässsä yksi sellainen: http://www.strawberryworld-lisbon.com/lisbon/index.html
Lissabonin perinteinen ostospaikka on Baixa-Chiado, Lissabonin vanha keskusta. Mielenkiintoinen on myös tavaratalo El Corte Inglês. Suosiota matkailijoiden keskuudessa on saanut lisäksi kauppakeskus Colombo sekä Freeport outlet Alcochetessa (bussi Orienten asemalta)
Portugal on jalkapallomaa. Lissabonissa on kolme pääliigassa pelaavaa joukkuetta, Sporting, Benfica ja Belenenses. Ottelujen aikataulu selviää pääliigan (Liga Sagres) sivuilta, http://www.lpfp.pt/liga_sagres/Pages/Jornada.aspx. Talviurheilua voi seurata Eurosportilta.
Retkiä ympäristöön järjestävät paikalliset yritykset. Suosittu kohden on mm. Sintra, jonne pääsee kätevästi junalla Rossion asemalta.
Helmikuun sää keskimääräiset arvot ovat seuraavat:
Maksimi päivälämpötila: 15,6 C
Minimi yölämpötila: 9,0 C
Sademäärä 110,8 mm
Sadevuorokausia (sataa enemmän kuin 0,1 mm/vrk): 15
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713105
- 922875
- 512115
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201575- 151349
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51338Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131273- 181270
Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232