Maassamme on kahdenlaista päihdepakolaisuutta:
A. Ulkomaille suuntautuva. Esim. Lassi Murto kuvailee ansiokkaasti suomalaisten päihdepakolaisten elämää artikkelissaan "suomalaiset päihdeongelmaiset Kööpenhaminassa". He ovat onnellisia, käyvät töissä "kylmällä", syövät hyvin (kaakaojuomia ja kananpoikia) ja käyttävät hallitusti hashista (vain unilääkkeeksi).
B. Kasvukeskuksiin vars. pk-seudulle suuntautuva. Jo T-spriin aikoihin (1967-72) suurin osa korvikkeiden käyttäjistä oli Itä- ja Pohjois-Suomesta pk-seudulle muuttaneita yksinäisiä miehiä. Sama linja jatkuu yhä. (Joskin Anette Malisen selvityksen mukaan Turussakin on korvikeaineiden käyttäjien keskittymä).
Maamme alkoholisteja tulee auttaa, etteivät he ajaudu päihdepakolaisiksi ulkomaille/kotimaan kasvukeskuksiin. Sällikoti on hyvä avaus (25 paikkaa) mutta riittämätön (maassamme on n. 8.000 asunnotonta, joista monet ovat päihdeongelmaisia). Auttamalla maaseudun alkoholisteja voimme turvata maaseudun elinvoiman, ja pitää koko maamme asutettuna. Auttamalla pk-seudun alkoholisteja voimme ottaa osaa positiiviseen yhteiskunnalliseen kehitykseen. Siihen kuinka alkoholistien onnellisuutta - ja siten yhteiskunnan kokonaisonnea - parhaiten edistetään ei minulla ole reseptiä, mutta eräitä lähtökohtia voisivat olla:
- joulubonus alkoholisteille esim. 5.000 €
- lääkekonjakkia hintaan 3 €/pullo (sama kuin erityiskorvattavien lääkkeiden hinta)
- vitaminointiohjelma (kuponkeja ruokakauppaan n. 100 €/viikko, jos käydään hakemassa viikon vitamiiniannos tksta)
Suomalainen päihdepakolaisuus
2
240
Vastaukset
Vihdoinkin joku alkaa ajaa vakavissaan aktiivisten alkoholistien asiaa. Tähän asti juoppojen hoito on lähtenyt siitä merkillisestä lähtökohdasta, että heidän pitäisi jotenkin muuttua, ts. lakata juomasta viinaa. Tilanne on suoraan verrannollinen kulttuurivähemmistöihin (muslimit, mustalaiset jne.), sillä eihän heitäkään enää saa pakottaa luopumaan identiteetistään (kansallispuvut, burkhat, huivit, omat uimahallivuorot, tyttöjen ympärileikkaukset, kunniamurhat, kieltäytyminen työskentelemästä vääräuskoisille jne.). Miksi sitten juoppojen alakulttuurin pitäisi olla alisteinen enemmistön (?)* mielipideterrorille?
Käytännön toimena ehdotan, että krapulalle annettaisiin oma sairausvakuutusnumeronsa ja että se liitettäisiin sairaslomaan oikeuttavien sairauksien luetteloon. Kuten virallisestikin on todettu, alkoholismi on sairaus. Jokainen asiaanvihkiytynyt tietää, että krapula on yksi alkoholismin ilmenemismuodoista, vieläpä vaikeimpia niistä. Tähän asti krapulaista on kohdeltu järkyttävän piittaamattomasti, hänen tuskalleen on naurettu, vanhan viinan ja oksennuksen hajuille on nyrpistelty, ns. rokulipäiviä katsottu pahalla silmällä, niistä on huomauteltu, varoiteltu ja niiden vuoksi on jopa irtisanottu.
Kun krapulasta tulee virallinen sairaus, siitä kärsivä voi illalla paneutua huoletta juomaan tarvitsematta enää yrittääkään miettiä mitä seurauksia siitä on seuraavana päivänä, seuraavalla viikolla, seuraavassa kuussa jne.
*En ole varma onko kyseessä enää enemmistö.- Johdonmukaisuutta
Jos alkoholismi on sairaus ja se luokiteltaisi "vähemmistöongelmaksi", olisi hyvä olla johdonmukainen tässäkin asiassa.
Jos on sairas, niin sitä hakeudutaan hoitoon. Jos on maha kipeä, niin mennään lääkäriin. Samoin jos on muuta häikkää, niin mennään leikkaukseen tms.
Elikkä johdonmukaisuuden vuoksi kaikkien alkoholistien (siis sairaitten ihmisten) pitäisi myös mennä lääkärille ja hoitoon!
Tälle vähemmistö-alkoholistisairas ryhmälle enemmistö suo mielellään hoitoa ja maksaa ne kalliit kustannukset, jotka heidän alkoholismi-sairaudestaan koituu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1982283
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo391557Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1331213Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol281994Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56962- 55896
Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20892Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis268856Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18765Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58763