Vauvan itkukohtaus kylvyn jälkeen

kylpyporu

Meillä on 3 kk:n ikäinen vauva, joka nauttii kovasti kylpemisestä. Mutta ammeesta pois nostettaessa ja pyyhkeeseen käärittäessä alkaa poru. Tai jos pyyhkeen sisällä kuivatellessa vielä on hyvällä tuulella, niin viimeistään pukemista aloitellessa itku alkaa. Itku jatkuu vielä jonkin aikaa vaikka pukeminen on ohitse ja kaikki muuten ok. Vauvaa saa rauhoitella tosissaan. Itku ei ole mitään pientä kitinää, vaan vauva huutaa niin että meinaa tukehtua. Kylpytila on huoneenlämpöä lämpimämpi ja pyyhe aina lämmitetty saunan puolella, joten palelemisesta en oikein usko olevan kyse. Toki mukavan kylvyn jälkeen pienikin hetki ilman vaatteita, ihon kuitenkin ollessa hiukan vielä kostea, saattaa tuntua epämukavalta.

Vauva oli alkuun hyvin kylmän arka ja vaipan vaihtoja säesti aina huuto. Nyt vararavintoa on tullut sen verran ympärille, että ilmakylvyt maistuvat. Onko muiden vauvat tehneet vastaavaa? Voiko noin pieni vauva protestoida kylvyn loppumista vai tuleeko vauvan kuitenkin vain epämukava olo kun nostetaan vedestä pois?

6

4528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yfxsy

      Meillä ollut aina sama juttu, kylvyn sekä suihkun jälkeen että on huutanut kurkku suorana niin kauan kun on saatu vaatteet puettua päälle, eli olisko kuitenkin jotenkin kylmä tai epämukava olo kun otetaan vedestä pois. Meillä pojalla ikää jo 8kk ja sama jatkuu edelleen.

    • lsdlslsl

      kestää kuitenkin vain sen aikaa, että saadaan vaatteet päälle. Jospa teidän kaveri harmistuu niin kovasti taikka väsähtää kylvyssä. Se on kuitenkin aika väsyttävää pienelle ja monesti kylpypäivänä uni maistuukin paljon paremmin

      • mahdollisesti..

        Voi hermostua myös kylmän tunteesta. Kylpy ja pyyhe on lämmin mutta ilma tuntuu kylmältä kylvyn jälkeen. Koska taa svaatteet päällä ovat ok.


      • sailas saila
        mahdollisesti.. kirjoitti:

        Voi hermostua myös kylmän tunteesta. Kylpy ja pyyhe on lämmin mutta ilma tuntuu kylmältä kylvyn jälkeen. Koska taa svaatteet päällä ovat ok.

        aloittaa huudon aina kun aletaan laittaa vaatetta päälle. oli se sitten kylvyn jälkeen tai muuten.
        nakuna tykkäisi olla.
        3kk kohdalla muistan kyllä että huusi aina kun nostettiin kylvystä. luultavasti sen teki vain se tottumattomuus kun tullaan vedestä pois. vauvan muistissa lienee edelleen tuo maha-ajan tunne ja vesi on oma elementti.


    • .....

      Kun pesette/kylvetätte vauvoja, niin pesettekö naamaa/valutatteko vettä naamalle? Jos näin on ja vauva tee sukellusrefleksin, niin se rasittaa vauvaa tosi paljon. Itse teimme tätä tietämättöminä, kun suihkussa olimme, että kokonaan veden alle ja niin, siis vaan että käväsi pää... ei suoraan kasvoille. Vasta kun alotimme vauvauinnin niin siellä ohjaaja neuvoi, että tämä sukellusrefleksi rasittaa tosi paljon, että niin monta sukellusta voi tehdä päivän aikana kun on ikää, eli jos 3kk niin 3 sukellusta jne. ja tähän laskettiin naamapesu, koska yleensä sillon vauva tekee sen. Kun otimme tämän huomioon suihkussa/kylvyssä, niin huutaminen kylvyn jälkeen loppui... voi kyllä olla että tähän oli muukin selitys :)

    • väsyttää

      Mitä itkusta? Tottahan uidessa tulee nälkä ja väsy...vaikka uisi vaan ammeessa :).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      304
      7562
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      80
      5905
    3. Kylillä nainen puhutaan

      Että olet heilutellut peittoa yhden, toisen ja kolmannen kanssa. Pitääkö paikkansa?
      Ikävä
      159
      3825
    4. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      152
      3494
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      1927
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      188
      1836
    7. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1464
    8. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1421
    9. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      15
      1405
    10. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      35
      1396
    Aihe