Kadonnut symboli

ZyxJi

Sain juuri luetuksi Dan Brownin kirjan Kadonnut symboli ja oli mahtava lukukokemus.

Eli yli neljäsataa sivua sitä ihteään, en tosin jaksanut lukea varsin vähä-älyistä jorinaa aivan loppuun vaan heitin kirjan melko kiukkuisena pöydälle jo jossain 350:n sivun jälkeen. Kuinka tuollaista kuraa suomennetaan ja vielä julkaistaan. Alku oli suhteellisen kiinnostava, jos jotain nyt jotkut vapaamuurarien rituaalit kiinnostaa mutta sitten alettiin pyörittää samoja idoita hieman eri suunnilta katseltuna. Tosin joukkoon oli sijoitettu pätkiä joista saattoi kuvitella, että nyt se alkaa mutta hetken päästä oltiin taas samoissa vanhoissa ympyröissä.

1

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kz

      Lukaisin opuksen myös hiljattain. Jaksoin sentään loppuun asti, mutta ei tämä Brownin paras ole. Asettaisin sen samallle tasolle Murtumattoman linnakkeen kanssa. Nostan kyllä hattua sille miten kirjailija osaa kutoa fiktiosta ja faktasta tarinan, jossa älykäskin lukija jää epätietoisuuteen missä raja kulkee. Mutta loputtomasti ei samaa kaavaa voi kirjoissaan toistaa. Itse en jaksa lukea enää yhtäkään kursiivilla kirjoitettua kirjaa jossa seikkailee albiino-homoseksuaali-puolijumala-kannibaali-arkkivihollinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4368
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      148
      3139
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2458
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      48
      2370
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2025
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1606
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1602
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      153
      1445
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe