Mikä on ns. etiketin mukaista?

juhlat tulossa

Kutsutaanko syntympäiville vai ei? Jokainenhan voi tehdä kuinka haluaa, en odota sitä vastaukseksi.
50-vuotispäivät lähestyvät ja asia on ajankohtainen.
Itse en mielelläni mene kutusmatta kenenkään juhliin.

1

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nearly 50

      Viiskytvuotisjuhlat ovat muodollisimmillaan kutsutilaisuus, mutta yleensä juhlijalla on sitten muutakin merkitystä joko ammatillisesti, harrastuksellisesti, alueellisesti tmv. Eli vieraita on taatusti odotettavissa, koska osa vieraista edustaa virallisempaa tahoa ja kyse on silloin juuri niistä muodollisuuksista. Juhlakalu voi joko varautua muodollisiin onnitteluihin tai ilmoitella laajemmin, ettei juhli syntymäpäiviään.

      On myös ihmisiä, joista on tärkeää juhlia pyöreitä vuosiaan olipa muuten ihan tavallinen tassukka, mutta silloinkin on fiksua vieraan odotella kutsua tai kohteliaasti kysellä onko juhlia tiedossa.

      Lähisukulaiset ja tärkeät ystävät tietysti tuppaavat onnittelemaan sen enempää miettimättä haluaako juhlakalu sitä.

      Olen kuitenkin kanssasi samaa mieltä, että kutsu on aina helpompi tapa ratkaista tilanne. Toisaalta tiedän joitakin tuttuja/sukulaisia, jotka odottavat edes korttia ja pientä lahjaa vaikka eivät muuten juhlisikaan merkkipäiväänsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      272
      3459
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      122
      1816
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      270
      1539
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      73
      1453
    5. 77
      1396
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1130
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1116
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1011
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      977
    10. IS viikonloppu 16.-17.5.2026

      Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.
      Sanaristikot
      35
      893
    Aihe