Valvontakamera

Kiinnostunut.

Hei, onko herrasväellä kokemusta valvontakameran käytöstä/asennuksesta. Ulkokäyttöön tulevan kameran tulisi pystyä WLAN:in kautta lähettämään liiketunnistimen perusteella kuvia sähköpostilla tai ehkä kännykkään...Öisinkin, jos mahdollista, taitaahan noitakin olla saatavilla.

P.S Seuraavantyyppiset vastaukset ei-toivottuja:
- Mikset pöljä Googlaa itse!
- Saakelin pervo, mitäs pihaasi vahdit
- jne.

Kiitos, jos oikein tuotenimiä ja käyttökokemuksia saisi...

21

14450

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BL-C111

      Terve,

      katso esim. www.verkkokamera.fi -sivusto. Sieltä löytyy hyvää faktaa tästä aiheesta.
      Itse ostin Panasonicin BL-C111 -verkkokameran (hinta noin 200 €), mutta jos haluat langattoman mallin niin osta BL-C131. Se on ehkä satasen kalliimpi. Molempia löytyy myös esim. UK nettikaupoista muutaman kympin halvemmalla. Itse tilasin omani amazon.com:sta ja se tuli viikossa Englannista.
      Sain oman asennukseni toimimaan eilen, mutta sitten hajosi WLAN-reititin ja en päässyt kokeilemaan vielä kuinka kuvat siirtyvät sähköpostiin.

    • Isoveli valvoo

      Virittelin oman systeemini ihan hiljattain.

      Jos tarkoituksena on rikosten torjunta (tai siis todisteiden saaminen) niin systeemin täytyy olla varmatoiminen. Tämä sulkee käytännössä kaikki WLAN-viritelmät pois, koska WLAN-yhteys saattaa ajoittain pätkiä tai hidastella, varsinkin jos lähipiirissä on muita WLAN-verkkoja samalla kanavalla.

      Siksi toiseksi WLAN on tässä käytössä ihan turhakin, koska joudut kuitenkin vetämään johdon sähkönsyöttöä ja/tai kotelon lämmitystä varten (ulkokameralle). Todellinen langattomuus ei siis toteudu jos käytetään jotakin ammattikäyttöön suunniteltua, OIKEAA valvontakameraa. Virransyöttö voi kuitenkin tapahtua verkkokaapelia pitkin (PoE), jolloin yhden kaapelin veto riittää.

      Jos aiot käyttää kuvaamaasi valvontamateriaalia todisteena rikostapauksissa, on tallennuksen tapahduttava MJPEG tai JPEG-muodossa! MPEG4-tallenteet eivät kelpaa todisteeksi mihinkään. Huomioi tämä kameraa hankkiessasi.

      Mikä siten erottaa oikeat valvontakamerat leluista? Esimerkiksi se, että oikeassa valvontakamerassa on vaihdettavat objektiivit, joten voit tilanteen mukaan valita juuri sellaisen polttovälin kuin tarvitsee. Valovoima näissä on ihan eri maailmasta kuin lelukameroiden muovilinsseissä. Hyvässä valvontakamerassa on myös herkkä kenno. Kennon koko ratkaisee kameran herkkyyden, kennon tulisi olla mahdollisimman suuri. Osa kameroista toimii myös täysin pimeässä, kun valvottava alue valaistaan sopivalla IR-säteilijällä. Oikea valvontakamera myös näyttää valvontakameralta, lelu taas muistuttaa esimerkiksi pastillirasiaa pyöristetyillä kulmilla. Oikeassa kamerassa on myös standardi kamerakierre, jolla sen voi helposti kiinnittää mm. ulkokoteloon.

      Ulos asennettavalle kameralle tarvitaan lämmittävä/jäähdyttävä ulkokotelo. Tämä suojaa kameraa mm. vesisateelta ja pakkaselta, mutta myös ilmassa olevilta epäpuhtauksilta ja saasteilta. Ilman ulkokoteloa kameralle ei voi odottaa kovin pitkää käyttöikää. Ulkokotelolla varustettu kamera toimii -40 pakkasasteeseen asti. Koska kotelo on umpinainen, tarvitaan kesäisin myös jäähdytystä, koska kamera lämpenee aina hieman. Ulkokotelon voi asentaa vapaasti myös siten, että se on alttiina sateelle.

      Liiketunnistus onnistuu monilla kameroilla suoraan kuvan perusteella ja ne osaavat mm. lähettää kuvia sähköpostiin tai videoita FTP:llä. Itse kuitenkin päädyin PC-pohjaiseen liiketunnistukseen koska maskin määrittely (kuva-alue, jolta liikettä tunnistetaan) onnistuu paljon tarkemmin. Ota huomioon, että jos kuvassa näkyy esimerkiksi puita/pensaita jotka heiluvat tuulessa, ne voivat aikaansaada turhia hälytyksiä. Hyvässä kamerassa on toki myös sisäänmeno erilliselle PIR-liiketunnistimelle.

      Toinen ongelma joka voi tulla vastaan kameran oman liiketunnistuksen kanssa on rajallinen muistin määrä silloin, kun halutaan tallentaa videota hälytystilanteessa. Itse halusin, että videotallennus alkaa muutaman kymmenen sekuntia ENNEN kuin liikettä on havaittu, jatkuen minuutin siitä kun liikettä ei ole enää havaittu. Tämä ei kameran sisäisen liiketunnistuksen kanssa oikein onnistunut, koska kameran muisti ei riitä videon puskurointiin kymmeniksi sekunneiksi järkevällä kuvanopeudella. Ennen hälytystä tapahtuva tallennushan edellyttää sitä, että jossain on oltava jatkuvasti muistissa viime hetkien tapahtumat, eräänlaisessa rengaspuskurissa.

      Oma hankinta oli Intellinetin 550291 kamera (Full D1, 720x576 resoluutio), siihen sopiva optiikka, lämmittävä/jäähdyttävä ulkokotelo sekä 140 LEDin IR-säteilijä. Säteilijän teho riittää maksimissaan muistaakseni 80 metrin päähän. Tämä noin 650 euroa. Valvonta/liiketunnistus/tallennus tapahtuu Netcam watcher softalla, joka maksaa yhdelle kameralle noin satasen verran (lisenssiä voi myöhemmin laajentaa useammalle kameralle). Kamera sekä ulkokotelon lämmitys toimivat suoraan verkkosähköllä, jota UPSin kautta sinne syötetään.

      Mielestäni tuo ei ollut paha hinta ammattikäyttöön tarkoitetusta laitteesta, jolla on elinikäinen takuu. Laite joutuu ulkokotelosta huolimatta aika koville kun se kuvaa 24h vuodesta toiseen umpinaisen kotelon sisällä, joten elinikäinen takuu on oikeasti kova juttu.

      Sinänsä minulle olisi riittänyt hieman halvempikin kamera (mm. liiketunnistusta ei sitten lopulta tarvittukaan kun se päätettiin hoitaa PC-softalla), mutta tuo oli ainoa IR-valolla toimiva kamera. Toki myös tavallisesta kamerasta voi modata IR-valolla toimivan, mutta tässä tapauksessa haluttiin että kameralla on voimassa oleva takuu, jonka voi kyllä unohtaa jos kameraa modailee itse.

    • Isoveli valvoo

      Sellainen juttu unohtui äskeisestä, että jos virittelet tallentavan järjestelmän niin huomioi myös pari lakiasiaa:

      - Et saa tallentaa naapurin pihan tapahtumia (yleinen katu yms. saa kuitenkin näkyä kuvassa)
      - Alueelle pitää kiinnittää ilmoitus tallentavasta kameravalvonnasta
      - On laadittava rekisteriseloste (tallentava kameravalvonta muodostaa nimittäin henkilörekisterin)

      Nämä ovat tärkeitä varsinkin sitten jos joudut käyttämään tallentamaasi aineistoa todisteena jossain. Homma pitää siten tehdä pykälien mukaan, muuten joudut itse syytteeseen salakatselusta tms.

      • Camera obscura

        Tuskinpa omalla tontilla on tarpeen laitella mitään kylttejä. Sittenhän niitä täytyisi olla joka paikassa tyyliin: "Alueella kyttäävä vanhapiika" Sellaisessa tallennuksessa havainnot lisäksi värittyvät ao. "valvojan" paranoian mukaisiksi.


      • isoveli valvoo
        Camera obscura kirjoitti:

        Tuskinpa omalla tontilla on tarpeen laitella mitään kylttejä. Sittenhän niitä täytyisi olla joka paikassa tyyliin: "Alueella kyttäävä vanhapiika" Sellaisessa tallennuksessa havainnot lisäksi värittyvät ao. "valvojan" paranoian mukaisiksi.

        Kukin kuvaa miten lystää, mutta sitten jos tarvitset aineistoa todisteeksi rikostapauksissa on kuvaaminen tehtävä pykälien mukaan (ja tallenteet on oltava JPEG/MJPEG muotoisia, MPEG4 ei käy). Jos et noudata määräyksiä, voit joutua itse qseen kun yrität käyttää aineistoa todisteena. Pahimmassa tapauksessa aineiston todistusarvo hylätään kokonaan. Toisiksi pahimmassa tapauksessa joudut itse sakotuksen kohteeksi, jos olet kuvannut vastoin säädöksiä.

        Tuolta lisää:
        http://www.tietosuoja.fi/28994.htm


    • käytössä
    • käytössä
      • pro sen olla pitää

      • dddsdsdsdsdsd
        pro sen olla pitää kirjoitti:

        Yäkshyi, mitä leluja!

        Tästä saman tien kunnollinen:
        http://us.sanyo.com/High-Definition/Full-HD-1080p-Day-Night-Network-Camera

        Saa hieman tunnistettavuutta valvontakuville, tuollaisten lelujen tuottamista pikselimössöistä kun ei kuitenkaan saa mitään selvää rikoksen tapahduttua.

        Tuolla ei suomalaisessa räntäsateessa tee yhtään mitään.


      • isoveli valvoo
        dddsdsdsdsdsd kirjoitti:

        Tuolla ei suomalaisessa räntäsateessa tee yhtään mitään.

        Ulkokäyttöä varten on lämmitetyt ulkokotelot. Tuollaisen kameran saisi jopa ihan standardikoteloon kun on standardi kiinnitykset ja vekotin on muutenkin oikean valvontakameran muotoinen. Kotelossa tuo kyllä kestää räntäsateet ja lumimyräkät, eikä lämmitetty kotelo mene edes lumimyrskyssä "tukkoon". Hyvä ulkokotelo maksaa alle satasen, joka on niin vähän ettei sen takia kannata sijoittaa kameraa huonosti jonnekin sisätiloihin.

        Ai juu, kun näkyy IR-malli olevan niin IR-säteilijä vielä kaveriksi niin kuvaa vielä täysin pimeässäkin. Kun sijoittaa hieman edemmäs kamerasta niin räntäsade ei haittaa mitään.


      • käytössä
        isoveli valvoo kirjoitti:

        Ulkokäyttöä varten on lämmitetyt ulkokotelot. Tuollaisen kameran saisi jopa ihan standardikoteloon kun on standardi kiinnitykset ja vekotin on muutenkin oikean valvontakameran muotoinen. Kotelossa tuo kyllä kestää räntäsateet ja lumimyräkät, eikä lämmitetty kotelo mene edes lumimyrskyssä "tukkoon". Hyvä ulkokotelo maksaa alle satasen, joka on niin vähän ettei sen takia kannata sijoittaa kameraa huonosti jonnekin sisätiloihin.

        Ai juu, kun näkyy IR-malli olevan niin IR-säteilijä vielä kaveriksi niin kuvaa vielä täysin pimeässäkin. Kun sijoittaa hieman edemmäs kamerasta niin räntäsade ei haittaa mitään.

        Simppeli langaton kamera alle 30 ekee.
        http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.17781~r.34774240
        Wireless 1.2GHz RF 12-IR Night-Vision Weatherproof Security Surveillance Camera w/AV Receiver (PAL)
        Price: $39.91

        Voi laittaa vaikka telkkarin RCA-liittimeen kiinni ja katella sohvalta kuka on etuovella.
        Vois se olla hyvä linnunpönttökameranakin.


    • seppo76

      Moro!

      Itse tilasin Trivision HD kamerat www.valvoja.net verkkokaupasta. kauppias antoi minun ensin tutustua videon laatuun ja päätin valita HD laadun. Nyt kamerat olleet ulkona n. 11kk ja ainakin vielä toimii ( koputan puuta). Asennus oli helppo, johdot vain kiinni ( on ilmeisesti langaton verkkokin mutta ei ollut itsellä tarvetta). Varkaita ei ole enää näkynyt ja toivottavasti eivät enää meidän pihamaille tulekkaan! Turvallista Joulua!

      • Kamerapönttö

        Eipä tulis mieleenkään.


    • teroterotti

      mites seppo76 noiden kameroiden laatuja mahdoit tarkistella?

    • kyrsii

      Y-cam valvontakameroiden ilmainen 7 päivän pilvitallennus myyntikikkaa. Mahtipontisesti markkinoidaan tuota ilmaista pilvitallennusta. Laitevalmistaja ottaa vuoden päästä kamerat hallintaan ja laskutus alkaa 7 päivän ilmaisesta pilvitallentamisesta.

    • kyrsinyt

      Verkkokaupassa Fuj:techin Drop HD ‐IP-kamera nyt 9,90 eur. Tosin taitaa olla tarkoitettu lähinnä sisäkäyttöön.

      https://www.verkkokauppa.com/fi/product/65504/hbvcf/Fuj-tech-Drop-HD-IP-kamera

    • SECUCAM
    • trollia.liikkeellä
    • KameraniOliVastaava

      Foscam FI9805W 130e H:ki . Wifi 1,3Mpix ir-valo . Lähettää kuvat spostilla osoitteisiin. Vaatii vain 230Vac pistorasian. Pc asetukset data kaapelilla. Asetetaan lähettäjä-osoite ja posti-palvelin esim: [email protected] posti.saunalahti.fi .

    • Anonyymi

      Moi. Entäs tämä Bulbguard cam, CoolFixilta? Sähkölampun istukkaan kierrettävä vimpain.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      212
      4692
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      188
      2616
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1542
    4. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1220
    5. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      126
      1154
    6. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1142
    7. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      107
      1140
    8. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      71
      1091
    9. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      139
      1072
    10. Bim bom ovikello soi!!

      Mitä tekisit jos kaivattusi ilmestyisi ovesi taakse?
      Ikävä
      109
      999
    Aihe