Alcutar, Sierra Nevada

Jukkis2012

Moi. Nyt olisi omatoimimatkailijalle tarjolla varsin kiintoisa kohde: Ojo del Tormenton luomutila Alcutarissa. Tilalla on tarjolla monenlaista majoitusta parin tunnin päivittäistä talkootyötuntia vastaan, viikonloput vapaat. Lisätietoja perustamassani yahoogroupissa: http://groups.yahoo.com/group/ojodeltormento/ . Hommat ovat melko kevyitä, yleensä puutarhanhoitoon liittyviä.
Reissu Alcutariin on helppo liittää osaksi laajempaa Andalucian/Espanjan visiittiä, täällä Sierra Nevadan alueella on hyvät bussiyhteydet useimpiin vuoristokyliin. Kelikin suosii tällä hetkellä, aurinkoa ja keskipäivällä ehkä tuommoinen 20 astetta, cafe con lechen tarkenee hyvin juoda ulkoterassilla. Mantelipuut alkavat kohta olla kukassa ja appelsiinien sato kypsä, kohta täällä alkaa oliivien korjuu.

terveisin, Jukka V.
Orgiva/Andalucia

2

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tapas-Papa

      Hienoa seutua. Alcutar on Berchulesin kupeessa, ja lähistöltä löytyvät Alpujarran ja samalla koko Sierra Nevadan kansallispuiston hienoimmat ulkoilureitit. Puerto de la Ragua ei myöskään ole kaukana.
      Olemme käyneet aktiivilomilla noilla seuduin useamman kerran. Kahdella ensimmäisellä kerralla majoituimme Treveleziin Alpujarrassa, sitten yövyimme Capileirassa ja myöhemmillä kerroilla Calahorrassa, Sierra Nevadan puiston pohjoispuolella.
      Patikointireiteille löytyy suomenkieliset ohjeet, kartat, GPS-välipisteet ja ajo-ohjeet täältä: http://www.topwalks.net/fi/sierra_nevada.htm
      Patikoinnin lisäksi kannustan tutustumaan Guadixin luolataloihin, Calahorran linnaan (tuttu elokuvasta El CId) ja tietysti Granadan kaupunkiin kaikkine nähtävyyksineen. Ravintolasuositukseksi laitan "Piedra Ventana"-ravintolan Trevelezistä.
      Paras patikointisesonki Sierra Nevadan kansallispuistossa alkaa huhti-toukokuun vaihteessa ja jatkuu yleensä ruska-aikaan eli lokakuun lopulle. Ylimmät huiput kuten Mulhacen luopuvat lumipeitteestään vasta kesäkuussa.

      • Jukkis2012

        Jep, mita olen noita Sierran maisemia katsellut niin olosuhteet ylhaalla tuntuvat vastaavan hyvinkin lapin tunturi-paljakoita tai Gronlannin ylatasankoa ja bonuksena tietysti lumivyoryriski. Tuossa vuodenvaihteen tienoilla joku keski-ikainen brittituristi katosi jaljettomiin Mulhacenilla, en tieda onko miesta vielakaan loytynyt. Pysyttelen itse suosilla lumirajan alapuolella. Kiitos ravintelivinkista, pitaapa kayda testaamassa paikka seuraavan kerran Trevelezissa poiketessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      140
      5459
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      191
      4525
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      176
      4460
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      2
      4437
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      54
      4325
    6. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      87
      4143
    7. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3949
    8. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      37
      3811
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      61
      3700
    10. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      104
      3670
    Aihe